به توله‌گرگ‌ها نزدیک نشوید

به توله‌گرگ‌ها نزدیک نشوید

روح‌الله زال‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد: فصل زاد و ولد گرگ ها فرارسیده و گرگ ها برای تامین منابع غذایی توله های خود به جاهایی می روند که منابع غذایی بیشتر باشد و اگر در طبیعت گونه های خرگوش، گراز، موش و سنجاب و هر حیوانی که جزء زنجیره غذایی گرگ به شمار می رود، وجود نداشته باشد به ناچار به سمت روستاها کشیده می شوند.

وی با بیان اینکه متاسفانه منابع غذایی گرگ ها به علت وسعت کشاورزی، استفاده از سموم شیمیایی در اراضی و شکار بی رویه کم شده است، تصریح کرد: در برخی روستاها ممکن است زباله ها به صورت غیراصولی دفن شود که این امر موجب تجمع سگ های ولگرد و گرگ ها در محل دفن زباله های روستاها می شود و احتمال خطر حمله گرگ به دام ها و انسان را  ایجاد می کند.

زال پور خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از احتمال هر گونه حمله گرگ ها افراد مسن و یا کم سن و سال حتی الامکان به تنهایی به خارج و یا حاشیه روستا نروند و از نزدیک شدن به توله گرگ ها خودداری کنند.

وی با بیان اینکه اصولاً گرگ ها انتقام جو هستند، تصریح کرد: برخی از روستائیان اقدام به دو رگه گیری کرده و توله گرگ ها را در کنار سگ ها نگهداری می کنند که این گرگ ها به گرگاس (گرگ دورگه یا سگ گرگی) معروف هستند و خوی گرگی این نوع از گرگ ها بیشتر بوده و بیشترین حمله های گرگ نیز از طریق گرگاس ها صورت می گیرد که بهتر است این توله گرگ ها را به لانه های خود برگردانید.

مدیر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد بیان کرد: در صورت گرفتن توله گرگ ها به طور قطع گرگ به خاطر توله خود به سمت روستا کشیده شده و ممکن است حتی به دام انسان حمله کند.

وی با تاکید بر اینکه روستائیان حتماً محل دفن زباله های روستا را مدیریت کرده و زباله های خود را اصولی دفن کنند، یادآور شد: دامداران برای حفظ دام های خود که در صحرا چرا می کنند، حتماً از سگ نگهبان و افراد قوی برای مواجهه احتمالی با هر گونه حمله گرگ استفاده کنند.

به گزارش ایسنا؛ در برخی از کانال های فضای مجازی مشاهده شدن تعدادی گرگ در حوالی یکی از روستاهای شهرستان اسدآباد گزارش شده است.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات