شاخص 87 درصدی جمعیت روستایی برخوردار از آب شرب بهداشتی در گیلان

شاخص 87 درصدی جمعیت روستایی برخوردار از آب شرب بهداشتی در گیلان

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سیدمحسن حسینی" با اشاره به طرح یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی به تشریح مزایای این طرح پرداخت و افزود: از ابتدای سال 1399 وظایف و خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی به آبفای گیلان تحویل شده و در قالب یک شرکت یکپارچه به ارائه خدمات می پردازد.
وی استفاده بهینه از تأسیسات و تجهیزات این شرکت‌ها را از مهم‌ترین مزایای این طرح اعلام کرد و گفت: استفاده بهینه از منابع انسانی و مالی، افزایش کیفیت و کمیت خدمات و افزایش مراکز پاسخگویی به مردم استان به میزان 2.5 برابر از دیگر مزایای این طرح است.
حسینی همچنین اظهار داشت: از 2060 روستای بالای 20 خانوار استان گیلان، 1584 روستا تحت پوشش خدمات این شرکت است و شاخص برخورداری جمعیت روستایی استان از آب شرب بهداشتی 87 درصد و جمعیت شهری ۹۹.۹۳ درصد است.
وی در ادامه گفت: طول شبکه توزیع آب استان 21 هزار و 799 کیلومتر است که 638 حلقه چاه، 575 دهنه چشمه و 76 باب تصفیه‌خانه، آب شرب 789 هزار و 587 مشترک استان را تأمین می‌کند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان با اشاره به وضعیت جذب اعتبارات در حوزه آب و فاضلاب استان، گفت: در سال گذشته ۶۲ درصد اعتبارات بخش آب از ردیف‌های قانون، تنش آبی، صندوق توسعه ملی و توازن استانی مصوب و همچنین بیش از ۶۸ درصد اعتبارات مصوب در حوزه فاضلاب تخصیص داده شد.
وی با تشریح اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، افزود: برای تکمیل طرح‌های مهم آب استان در مجموع بیش از 25 هزار میلیارد ریال و در بخش فاضلاب نیز بالغ‌ بر 34 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
حسینی همچنین با برشمردن طرح‌های مهم آبرسانی در غرب دور (فومن، صومعه سرا و شفت) و شرق دور (رودسر، املش از محل سد پلرود) اظهار داشت: آبرسانی به 5 شهر و 28 روستای رودبار نیز از سد دیورش در دستور کار است.
وی با اشاره به اجرای سه پروژه سرمایه‌گذاری به روش BOT تصریح کرد: احداث و بازسازی تصفیه‌خانه بزرگ آب گیلان با پیشرفت فیزیکی ۸۹ درصدی به منظور افزایش ظرفیت تأمین آب به میزان ۶۰۰۰ لیتر بر ثانیه‌، تأمین آب ۱۲ روستای شمال آستانه‌اشرفیه با ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی و ظرفیت تأمین آب ۳۶ لیتر بر ثانیه‌ و طرح آب‌شیرین‌کن سنگاچین انزلی با پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصدی و تأمین آب با ظرفیت ۱۷ لیتر بر ثانیه از مهم‌ترین پروژه‌های سرمایه‌گذاری در قالب BOT در گیلان هستند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان همچنین استمرار پرداخت کمک زیان شرکت در بخش روستایی، تأمین اعتبارات لازم برای نگهداری و تعمیرات تأسیسات آب‌رسانی مناطق روستایی، افزایش سهم استان از صندوق توسعه ملی از ۵.۳ به 8 درصد، افزایش اعتبارات مصوب طرح آب‌رسانی آستارا، افزایش اعتبارات بخش‌های آب و فاضلاب در شهرستان‌های دارای کد اجرایی را از مهم‌ترین درخواست‌های این شرکت از نمایندگان در جهت تسریع و تکمیل آن‌ها عنوان کرد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات