افزایش ذخیره 32 میلیون مترمکعب آب با تکمیل سد "باغان" در بوشهر

افزایش ذخیره 32 میلیون مترمکعب آب با تکمیل سد "باغان" در بوشهر

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی محمدی" با اشاره به مشخصات فنی این سد اظهار داشت: سد باغان یکی از مهم‌ترین طرح‌های توسعه منابع آب جنوب استان بوشهر است که با حجم مخزن 32 میلیون مترمکعب، آب را در اختیار بخش شرب، صنعت و کشاورزی منطقه قرار خواهد داد.

وی افزود: با توجه به آورد مناسب رودخانه باغان در فصل سیلاب، این سد می‌تواند ضمن کنترل روان‌آب‌های فصلی و کاهش خسارت‌های ناشی از آن، آبی پایدار را به بهره‌برداران برساند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با مطلوب ارزیابی کردن روند پیشرفت این پروژه خاطرنشان کرد: با تکمیل زیرساخت‌ها، سیستم انحراف و دایک جانبی سد باغان، عملیات بتن‌ریزی بدنه اصلی سد در مهرماه سال گذشته آغاز شد. حجم کل بتن ریزی بدنه اصلی سد 250 هزار مترمکعب است و در صورت تامین اعتبار مورد نیاز، طبق برنامه‌ریزی انجام شده در طول 20 ماه به پایان خواهد رسید.

محمدی اضافه کرد: تا کنون بیش از 3 هزار مترمکعب بتن‌ریزی بدنه اصلی انجام شده و پیشرفت فیزیکی پروژه سد باغان 35 درصد برآورد می‌شود.

وی درخصوص روند اجرای خط انتقال این سد با اشاره به اینکه این خط انتقال 27 کیلومتری، ظرفیت انتقال سالانه 8.2 کیلومتر آب را دارد، گفت: دو ایستگاه پمپاژ با پیشرفت 58 و 90 درصد، یک مخزن به حجم 5 هزار مترمکعب  با پیشرفت فیزیکی 90 درصد و یک مخزن دیگر به حجم یک هزار متر مکعب با پیشرفت 20 درصد از دیگر تاسیسات مرتبط با این پروژه به‌شمار می‌آیند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر یاد آور شد: پیشرفت فیزیکی پروژه خط انتقال 55 درصد است و در صورت تامین مالی مناسب، در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، تا کنون 100 درصد از مراحل حفاری و عملیات خاکی، 45 درصد کانال کنی و 37 درصد از جوشکاری و جاگذاری خط لوله انجام شده است.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات