شروط وزیر برای افزایش تعرفه میلگرد

شروط وزیر برای افزایش تعرفه میلگرد

http://www.bananews.ir/به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)  وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره اعتراض فعالان صنعت فولاد از عملیاتی نشدن خط ری‌فاینانس گفت: واردکنندگان شکایات خود مبنی بر دیرکرد بانک مرکزی در اجرایی شدن خط ری‌فاینانس واردات فولاد را به ما ارجاع دهند تا موضوع را با مسوولان این بانک درمیان بگذاریم.

مهدی غضنفری در پاسخ به سوالی مبنی بر عملیاتی نشدن خط ری‌فاینانس واردات فولاد گفت: بانک مرکزی اعلام کرده که خط ری‌فاینانس برای ارائه به واردکنندگان آماده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر در این رابطه واردکنندگان و متقاضیان دریافت تسهیلات که مراحل لازم را سپری کرده‌اند، شکایتی دارند باید آن را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال کرده تا این وزارتخانه به بانک مرکزی اعلام کند.

دولت برای تنظیم بازار فولاد از حدود دو ماه گذشته مصوبه‌ای را از نظر گذراند که بر مبنای آن، واردات ۶ میلیون تن فولاد به کشور با استفاده از خط ری‌فاینانس انجام شود. وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اعتراض تولیدکنندگان فولاد مبنی بر کاهش تعرفه میلگرد، تصریح کرد: کشور همواره بخشی از نیاز میلگرد خود را از طریق واردات تامین می‌کند که متاسفانه امسال به علت بالا بودن تعرفه، در این بخش کاستی‌هایی وجود داشت.

کاهش تعرفه میلگرد به ۶ درصد برای ترغیب واردات میلگرد و تامین نیاز داخلی از سوی دولت صورت گرفته است؛ اما اگر تولیدکنندگان، تولیدات خود را به بازار وارد کرده و قیمت را کنترل کنند، تعرفه میلگرد بالا خواهد رفت و به حالت قبل باز می‌گردد.

به گزارش بنانیوز به نقل از دنیای اقتصاد، گفته‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت در شرایطی است که بخش‌خصوصی مدعی است، می‌تواند میلگرد مورد نیاز کشور را تولید کند و اگر دولت به جای اختصاص منابع به واردات، آن را به تولید تزریق کند، آنگاه ظرفیت‌های خالی تولید میلگرد فعال شده و بدون نیاز به واردات و کاهش تعرفه، کمبود در تامین نیاز داخلی جبران خواهد شد.

 

    نظرات