اخذ پورسانت جهت ساماندهی کارگران صحت ندارد

اخذ پورسانت جهت ساماندهی کارگران صحت ندارد

اخذ پورسانت جهت ساماندهی کارگران صحت ندارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد مهدی یعقوبی در برنامه تلویزیونی «گزارش پنج»، با بیان این مطلب افزود: در گذشته تجربه‌ آزمایشی ساخت ایستگاهی در میدان سلمان را داشته ایم که موفقیت آمیز نبود و دلیلش این بود که شهرداری به تنهایی وارد کار شده بود.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد بیان کرد: ما این موضوع را آسیب شناسی کردیم و قرار است به صورت جد این امر را پیگیری کنیم تا ساماندهی کارگران به خوبی نهادینه شود.
یعقوبی خاطرنشان کرد: ما در ابتدای امر سازه‌ای برای استقرار این افراد ایجاد کردیم تا بتوانیم جایی مناسب‌تر از حاشیه خیابان، کنار جداول و اطراف میدان‌ها برای این افراد ایجاد کنیم.
وی اضافه کرد: همچنین در کنار این سازه‌ها، کارگزاری که همان انجمن صنفی کارگران ساختمانی است را قرار داده‌ایم که با نظارت معاونت خدمات شهری، نیروی انسانی مناسب را در آن مستقر کنیم، علاوه بر این سیستم دفتری و صندلی نیز در این مکان جا‌گذاری شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد تصریح کرد: در حال حاضر امکانات اولیه رفاهی ایجاد شده و کارگران می‌توانند با مراجعه به این پایگاه‌ها و پرکردن فرم‌های مخصوص، ثبت‌نام خود را انجام دهند.
تاکنون ۱۲۰۰ کارگر ساختمانی ثبت‌نام شده‌اند
یعقوبی گفت: عملیات ثبت‌نام از سه شنبه هفته گذشته آغاز شده و تاکنون بالغ بر هزار و ۲۰۰ نفر ثبت‌نام کرده‌اند همچنین همزمان با تشکیل پرونده، کارگران می‌توانند ساعت هفت صبح به این مکان‌ها مراجعه کرده و در سیستم نوبت‌دهی قرار بگیرند. شهروندانی که نیاز به نیروی کارگری دارند نیز می‌توانند با مراجعه به این مکان‌ها نیروی کار خود را براساس نوبت‌دهی که از قبل انجام شده، به محل خود اعزام کنند.
وی ادامه داد: روز گذشته در این رابطه لایحه دوفوریتی را به شورای اسلامی شهر تقدیم کردیم و قرار بر آن شد که طی یک فرصت دو هفته‌ای اقدامات بیشتری در این زمینه صورت گیرد و قطعا یک مزایای رفاهی تکمیلی هم برای این موضوع خواهیم گذاشت. همچنین ارتباط خوبی با نهادهای مرتبط با این موضوع از جمله سازمان تامین اجتماعی، اداره کل کار و امور اجتماعی، فنی و حرفه‌ای، پلیس راهور، نیروی انتظامی و دادستانی صورت گرفته است.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد بیان کرد: هدف ما از این اقدام حمایت از کارگران ساختمانی است زیرا در شرایط کنونی بیشترین آسیب به این قشر وارد شده است.
در آینده به سمت اپلیکیشن هوشمند شهروندی برای ساماندهی کارگران خواهیم رفت
یعقوبی با بیان اینکه بعد از آنکه بانک اطلاعاتی شکل بگیرد، به سمت اپلیکیشن هوشمند شهروندی خواهیم رفت، خاطرنشان کرد: قطعا به سمتی خواهیم رفت تا این موضوع را به شکلی نهادینه کنیم که در آینده نیازی به حضور کارگران در سرگذر نباشد و کارفرمایان بتوانند از طریق این اپلیکیشن نیروی خود را بر اساس تخصص تامین کنند.
وی در رابطه با اخذ پورسانت در راستای ساماندهی این افراد، اضافه کرد: به هیچ عنوان این امر صورت نخواهد نگرفت، اگر بنا بود پورسانتی را اخذ کنیم جایگاهی را ایجاد نمی‌کردیم. قطعا ایجاد این جایگاه هزینه زیادی را برای شهرداری در برخواهد داشت.
پیشنهاد ارجاع کارگران ساختمانی به پروژه‌های شهرداری بعد از ساعت ۱۰ صبح
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد تصریح کرد: یکی از پیشنهادات ما در این زمینه این است که کارگری که نوبت‌دهی می‌شود اگر از ساعت ۱۰ صبح به بعد کاری برای آن ها پیدا نشود، به پروژه‌های تعریف‌شده از سوی شهرداری ارجاع داده شوند.

یعقوبی با بیان اینکه هدف ما از ایجاد این چرخش این است که دیگر کارگری نباشد که در طول یک هفته بر سر کار نرود، بیان کرد: قطعا سیستم نوبت‌دهی به گونه‌ای عمل خواهد کرد که کارگری که اول صبح مراجعه کرده باشد، زودتر از سایر افراد برای کار اعزام خواهد شد.
استفاده از توان کارگران ساختمانی میدان فردوسی در فعالیت‌های عمرانی کمربند سبز و حاشیه کشف رود
وی در خصوص علت حضور مینی بوس در محل حضور این کارگران در چند روز گذشته خاطرنشان کرد: درحال حاضر فعالیت‌های عمرانی در کمربند سبز و حاشیه کشف رود در حال انجام است، یکسری از قرارداد در راستای عملیات خاکبرداری با ماشین آلات و کاشت درخت، دارای کارگران مخصوص به خود است اما باتوجه به گسترده بودن بستر، برای فعالیت‌های سبک مانند نظافت و علف‌زنی، نیازمند کارگر هستیم به همین دلیل در چند روز گذشته از توان کارگران مستقر در میدان فردوسی مشهد استفاده کردیم.
غزاله شهیدی

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات