رها سازی 5 میلیون مترمکعب آب در رودخانه خمین

رها سازی 5 میلیون مترمکعب آب در رودخانه خمین

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمید رنجبری" افزود: با توجه به بارندگی‌های خوب در سال آبی 99-98 به منظور تغذیه آبخوان دشت خمین از ابتدای سال آبی با بازگشایی شیرهای خروجی سد فرنق به صورت تنظیم شده بالغ بر 5 میلیون مترمکعب آب در رودخانه خمین رهاسازی شد.
رنجبری همچنین گفت: با پیگیری‌های انجام شده، حقابه زیست محیطی رودخانه‌های قمرود و لعل بار از سد کوچری نیز رها سازی شده است.
وی با اشاره به اهمیت اجرای طرح احیا و تعادل بخشی اظهار کرد: برای اجرای این طرح و مدیریت مصرف آب، نصب کنتورهای هوشمند، رعایت الگوی کشت با محصولات کم  آب بر و  استفاده از سامانه‌های آبیاری ضروری است.
مدیر امور منابع آب شهرستان خمین در خصوص اقدامات طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی از ابتدای سال جاری در این شهرستان اظهار کرد: یک حلقه چاه غیرمجاز با حجم صرفه‌جویی 36 هزار مترمکعب در این شهرستان مسدود شد.
رنجبری ادامه داد: در راستای جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز نیز شش دستگاه کنتور حجمی هوشمند روی چاه‌های پروانه‌دار کشاورزی نصب شده که صرفه‌جویی 350 هزار مترمکعب آب را در پی داشته است.
وی جلوگیری از 2 مورد تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌های این شهرستان را از دیگر اقدامات مهم این اداره در راستای حفاظت و صیانت از منابع آبی عنوان کرد.
مدیر امور منابع آب شهرستان خمین در پایان تصریح کرد: با توجه به وضعیت بحرانی پیش رو و افت شدید منابع آب زیرزمینی، حفظ و صیانت از این منابع خدادادی و ملی عزم همگانی و تلاش شبانه‌روزی را می‌طلبد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات