آماده باش کامل محیط بانان استان قزوین برای  اطفاء حریق

آماده باش کامل محیط بانان استان قزوین برای اطفاء حریقبه گزارش اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین،  مهدی طاهری فرمانده یگان حفاظت محیط استان قزوین با اعلام این خبر گفت: با توجه به گرم شدن تدریجی هوا و افزایش تردد گردشگران و طبیعت دوستان وهمچنین استفاده از تجربیات سنوات گذشته این احتمال وجود دارد که درعرصه‌های طبیعی آتش سوز‌ی هایی را داشته باشیم.

وی به شناسایی نقاط بحرانی مناطق حفاظت شده اشاره کرد و افزود: با شناسایی نقاط حساس به آتش سوزی و ایجاد گشت‌های سیار و پایش مستمر مناطق بحرانی، امیدواریم که در صورت بروز هر گونه آتش در کمترین و سریع‌ترین زمان ممکن اطفاء حریق شود.

طاهری گفت:  به منظور پیشگیری، آمادگی و مقابله با آتش سوزی‌ها احتمالی ۷۰ نفر کارشناس و محیط بان در قالب۷ تیم آماده و ۱۵ اکیپ اطفاء حریق‌ درمناطق حفاظت شده تشکیل و در آماده باش کامل هستند.

وی نقش مردم و تشکل‌های زیست محیطی را مهم دانست و گفت: جوامع بومی محلیو سمن‌های زیست محیطی می‌توانند ضمن گزارش و تماس فوری با یگان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آتش نشانی، حریق را قبل از اینکه وسیع و بحرانی شود، سرد و خاموش نمایند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قزوین ضمن تشکر ویژه از صدا و سیمای مرکز استان به اقدامات این اداره کل با رسانه ملی طی سال جاری اشاره کرد و گفت: همکاری صدا و سیما، رسانه‌های دیداری و شنیداری استان در تولید و
پخش برنامه‌های آموزشی پیشگیرانه و مقابله با حریق می‌تواند بسیار موثرباشد، کما اینکه طی سال جاری مکاتبه‌هایی با صدا و سیمای استان این مهم را خواستار شده ایم.

وی با اشاره به علل و عوامل آتش سوزی‌های سنوات گذشته گفت: در بررسی‌های کارشناسان این اداره کل، علل و عوامل بیشتر آتش سوزی‌ها عوامل انسانی بوده و می‌طلبد که گردشگران در هنگام ورود به مناطق و در هنگام روشن کردنآتش نکات ایمنی را رعایت نمایند.

مهدی طاهری گفت: سرد و خاموش نمودن آتش قبل از ترک محل بسیار مهم است زیرا بارش نزولات الهی در سال جاری و رشد بی سابقه علفزار‌ها در مراتع با کوچکترین جرقه‌ای که ناشی از بی احتیاطی گردشگران باشد می‌تواند جنگلی رابه خاکستر تبدیل نماید.

وی در  پایان از مردم خواست درصورت بروز هرگونه آتش سوزی در مناطق حفاظت شده موضوع را در کمترین زمان ممکن با شماره  تلفن ۱۵۴۰اداره کلحفاظت محیط زیست استان قزوین و یا ادارارت شهرستان گزارش کنند.. لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات