مهار 40 میلیون متر مکعب از سیلاب‌های کشف‌رود در انهار سنتی سرخس

مهار 40 میلیون متر مکعب از سیلاب‌های کشف‌رود در انهار سنتی سرخس

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیر امور منابع آب سرخس با بیان اینکه در سال جاری بیش از 40 میلیون متر مکعب از سیلاب‌های کشف‌رود را مهار و در انهار سنتی هدایت کردیم، گفت: شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در اقدامی جهادی، انهار سنتی و بخصوص نهر مظفری را از ابتدای بند دولت آباد تا حوزه روستاهای کندکلی، قوش چاکر، یاز تپه و تام رسول را به طول 80 کیلومتر لایروبی کرده است.
"محمدرضا عبادی‌نژاد" با اشاره به اینکه در قبل از انقلاب و تا چند دهه گذشته این انهار به‌صورت سنتی و با کمک و همکاری نیروی انسانی هر منطقه انجام می‌شد، افزود: این انهار متاسفانه به‌علت طوفان‌های فصلی همه ساله دچار گرفتگی شده و مسدود می‌شوند، لذا برآنیم با همکاری کشاورزان منطقه چنانچه اعتباری تخصیص یابد آنها را بتنی کنیم.
مدیر امور آب شهرستان سرخس یادآور شد: تداوم هدایت سیلاب‌ها می‌تواند کاهش ای سی آب چاه‌های زیرزمینی که هم اکنون از شوری بالایی برخوردار است، تقویت بنیادی خاک و افزایش تولید در واحد سطح را در پی داشته باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه با تلاش‌هایی که انجام شده سیلاب‌ها در انهار سنتی تا دو کیلومتری مرز شمالی سرخس که سال‌ها از این نعمت محروم بودند هدایت و اراضی بیش از 4 هزار بهره‌بردار مشروب شد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات