پيام معاون سازمان حفاظت محيط زيست به مناسبت روز جهاني تنوع زيستي

پيام معاون سازمان حفاظت محيط زيست به مناسبت روز جهاني تنوع زيستي

معاون سازمان حفاظت محيط زيست در پيام خود به مناسبت روز جهاني تنوع زيستي با بيان اينكه شعار امسال روز جهاني تنوع زيستي راه حل ها در طبيعت نهفته است نامگذاري شده است، گفت: پاسداري و حراست از تنوع زيستي جز با حضور و همراهي فعال تمامي اقشار جامعه ميسر نيست.


به گزارش«پارما» از پايگاه اطلاع سازمان حفاظت محيط زيست، در متن پيام كيومرث كلانتري معاون محيط زيست طبيعي و تنوع زيستي آمده است: ظهور ناگهاني مهمان ناخوانده كوويد 19 و متعاقب آن تعطيلي هاي پي در پي در سراسرجهان، كاهش فعاليت هاي انساني، خالي شدن بزرگراه ها، كاهش رفت و آمدها و حمل و نقل هاي زميني و هوايي ، انتشار گازهاي گلخانه اي را تا حد قابل ملاحظه اي كاهش داده و اوضاع و احوال طبيعت را بسيار بهتر از پيش كرده است.

كيفيت هوا تا حد زيادي بهبود يافته و خطرات بيماري هاي ريوي و قلبي عروقي به مراتب كمتر شده است. شاخص هاي كليدي زيست محيطي ، كه بيش از نيم قرن به طور مداوم شرايط رو به وخامت را نشان مي دادند ، متوقف مانده و  يا در جهت عكس نمودار حركت كرده نشانگر بهبود شرايط هستند.

شايد ميزان ابتلا به اين بيماري و تلفات انساني اي كه با خود به ارمغان آورده است، آنقدر دردناك باشد كه مجالي براي خوشحالي از روند رو به بهبودي طبيعت و محيط زيست به ما ندهد، اما اين حال خوب موقتي آب و هوا و طبيعت مي تواند براي تك تك ما ساكنين اين كره ي خاكي به ويژه مسؤولين تلنگري باشد تا بيشتر به اقدامات پيشينمان بينديشيم و از سرعت تصاعدي خود در توسعه‌ي ناپايدار و تخريب منابع ارزشمند زيستي بكاهيم. تلنگري براي تفكر بيشتر به آنچه بايد زين پس باشيم و آنگونه كه بايد من بعد رفتار كنيم.

شايد تغيير برنامه ها و رفتارهايمان به سمت استفاده بيشتر از انرژي هاي نو و تجديد پذير و همچنين بكارگيري بيشتر امكانات ارتباط از راه دور چون برگزاري ويديو كنفرانس ها، وبينارها، جلسات آنلاين و همين طور دوركاري بتواند به مراتب به كاهش رفت و آمدها و كاهش انتشار گازهاي گلخانه اي و در نتيجه به حفظ طبيعت و گنجينه ارزشمند تنوع زيستي كمك كند.

تصميم با ماست كه پس از اين، اين روند فرح بخش رو به كاهش انتشار گازهاي گلخانه اي و روند افزايشي آرامش طبيعت را حفظ كنيم و يا منحني انتشار و همين طور تخريب و فرسايش محيط زيست را در كمترين زمان به اوج برسانيم.

حفاظت از تنوع زيستي در واقع حفاظت از خودمان و منابعي است كه بدون آنها ادامه حيات برايمان امكان پذير نيست. سلامتي انسان در گرو سلامتي ديگر همسايگان زميني و محيطي است كه او و همسايگانش در آن زندگي مي كنند.

شيوع ويروس كرونا و عواقب بيماري زايي حاصل از آن، اهميت "سلامت واحد" يا به عبارتي وابستگي سلامت تمام موجودات روي كره زمين به همديگر و به سلامت محيط زيستشان را هر چه بيشتر نمايان مي سازد.

سازمان ملل متحد روز 22 مي ( مصادف با اول خرداد و هرچهار سال يك بار دوم خرداد) را با هدف ارتقاء آگاهي عموم و افزايش سطح درك مردم نسبت به تنوع زيستي، ارزش هاي آن و گام هايي كه مي توانيم در حفظ آن برداريم،  بعنوان روز جهاني تنوع زيستي نامگذاري كرده است.

اين روز هر ساله در سراسر جهان با برگزاري كنفرانس ها، جشنواره ها و برنامه هاي متعدد آگاهي سازي گرامي داشته مي شود. ما نيز بعنوان يكي از كشورهاي عضو كنوانسيون تنوع زيستي هر ساله در ايران همزمان با سراسر جهان با برگزاري همايش ها، جشنواره ها، مسابقات و پخش فيلم و برنامه هاي متنوع ديگر در شهرهاي مختلف اين روز را گرامي مي داريم.

اما امسال به دليل حضور ويروس كرونا، بزرگداشت روز جهاني تنوع زيستي در تمام دنيا به صورت مجازي برگزار مي گردد. تفاوت ديگري كه برگزاري روز جهاني تنوع زيستي سال 2020 با سال هاي گذشته دارد اين است كه امسال براي اولين بار يك هفته  به تنوع زيستي تعلق گرفته  و هر روز اين هفته با نامي خاص گرامي داشته مي شود.

روز 18 مي به موضوع "علم و دانش" با تاكيد بر دانش سنتي، 19 تا 21 مي به "آگاهي رساني" به  ترتيب با موضوعات "حفاظت از تنوع زيستي، غذا و سلامت، مردم و فرهنگ" و روز 22 مي به " اقدام " اختصاص داده شده است.

شعار امسال روز جهاني تنوع زيستي عبارت است از:

"راه حل ها در طبيعت نهفته است"
"Our Solutions Are In Nature"

كه بيانگر اهميت  طبيعت در پاسخگويي به چالش هايي است كه در خصوص توسعه پايدار با آن مواجه هستيم و بر اميد، همبستگي و ضرورت و اهميت همكاري همه جانبه براي دست يافتن به آينده اي هماهنگ با طبيعت تأكيد مي كند.

طبق اطلاعيه كنوانسيون تنوع زيستي، شعار پانزدهمين كنفرانس اعضاء كنوانسيون COP15)) تنوع زيستي عبارت است از: " تمدن بوم شناختي: ساخت آينده اي مشترك براي تمام اشكال حيات بر روي كره زمين"  كه ما براي ساخت اين آينده مشترك، نياز به يافتن راه حل هايمان در طبيعت داريم.

ضمن عرض تبريك به مناسبت روز جهاني تنوع زيستي، اميدوارم با زندگي هر چه همسازتر و هم سوتر با طبيعت بتوانيم از راهنمايي‌هاي ارزشمند اين مادر مهربان هر چه بيشتر بهره‌مند شويم و غناي زيستي جهان و منابع ارزشمند طبيعي آن را به بهترين شكل حفاظت و حراست نماييم.

به خاطر داشته باشيم پاسداري و حراست از اين سرمايه همگاني جز با حضور و همراهي فعال تمامي اقشار جامعه ميسر نيست.لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات