افزایش 30 درصدی خرید برق از دارندگان مولدهای خورشیدی آذربایجان غربی

افزایش 30 درصدی خرید برق از دارندگان مولدهای خورشیدی آذربایجان غربی

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اکبر حسن بکلو" در خصوص خرید برق از مولدهای خورشیدی گفت: خرید برق از مولدهای خورشیدی مختص مشترکین دو تغییر اساسی داشته و به شرکت های توزیع نیروی برق ابلاغ شده است.

وی افزود: این تغییرات شامل افزایش ۳۰ درصدی هزینه خرید برق از دارندگان مولدهای خورشیدی و همچنین افزایش مجوز نصب مولد خورشیدی از میزان قدرت انشعاب به دو برابر قدرت انشعاب تا سقف ۱۰۰ کیلوات است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی ادامه داد: اگر مشترکی دارای ۵ کیلووات انشعاب برق باشد در بخشنامه قبلی جهت تولید برق و فروش آن به دولت به اندازه انشعاب یعنی ۵ کیلووات می توانست سیستم خورشیدی نصب کند با بخشنامه جدید می تواند دو برابر انشعاب و به میزان ۱۰ کیلووات سیستم خورشیدی نصب نماید ولی همچنان سقف نصب سیستم خورشیدی برای مشترکان برق تا ۱۰۰ کیلووات پابرجاست.

حسن بکلو خاطرنشان کرد: پیش از این نرخ خرید هر کیلووات ساعت انرژی تولیدی با مولدهای خورشیدی زیر ۲۰ کیلووات به میزان ۸۰۰۰ ریال بود که این مبلغ با بخشنامه جدید به میزان ۱۰ هزار و ۴۰۰ ریال افزایش پیدا کرد، همچنین مبلغ خرید هر کیلووات ساعت انرژی تولیدی با مولدهای بالای ۲۰ کیلووات تا ۱۰۰ کیلووات نیز از مبلغ ۷ هزار ریال به ۹ هزار و ۱۰۰ ریال افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: افزایش ۳۰ درصدی هزینه خرید برق تولیدی از مشترکان باعث شده بازگشت سرمایه از ۵ سال به ۳.۵ سال کاهش پیدا کند که نشان از هزینه اقتصادی سرمایه گذاری در این حوزه است.


امکان نصب مولد خورشیدی برای ساکنان آپارتمان‌ها

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی اعلام کرد: در سال جدید سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران (ساتبا) دستورالعمل نصب مولدهای خورشیدی با استفاده از انشعاب عمومی آپارتمان ها را ابلاغ کرد که از این پس ساکنان آپارتمان‌ها نیز می توانند با استفاده از امتیاز انشعاب عمومی ساختمان نسبت به نصب مولد خورشیدی در پشت بام آپارتمان اقدام و تمامی ساکنان آن از منافع حاصل از فروش برق آن بهره برداری کنند.

حسن بکلو ابراز امیدواری کرد: با حضور افراد متخصص و دغدغه مند در سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران مسلماً روند توسعه انرژی های تجدیدپذیر سیر صعودی در کشور خواهد داشت.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات