حوضچه‌های شبکه اراضی پایاب سد "قره تیکان" خراسان رضوی به کشاورزان تحویل شد

حوضچه‌های شبکه اراضی پایاب سد "قره تیکان" خراسان رضوی به کشاورزان تحویل شد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مصطفی فرزانه" گفت: در نشستی، تحویل حوضچه‌های قابل بهره برداری شبکه اراضی پایاب سد قره تیکان با حضور نمایندگان سازمان جهاد کشاورزی استان و کشاورزان منطقه انجام شد.
وی آمار کل حوضچه‌ها را 56 باب ابنیه ذکر کرد و گفت: تعداد کل حوضچه‌ها اعم از تخلیه رسوب و تخلیه هوا و آبگیر جمعا 56 باب ابنیه فنی به انضمام 2 عدد فشار شکن است.
مدیر امور منابع آب شهرستان کلات با اشاره به این که مساحت شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد قره تیکان 842 هکتار است، درخصوص هدف از اجرای این پروژه گفت: بهبود شبکه آبیاری و زهکشی 688 هکتار، توسعه شبکه آبیاری و زهکشی 134 هکتار، از مهمترین اهداف بهره برداری از این پروژه است.
وی در خصوص تحویل طول خطوط انتقال آب اصلی شبکه خاطرنشان کرد: خطوط انتقال آب اصلی شبکه 22 هزار و 532 متر طول دارد و خط انتقال به طول 7250 متر با 7 حوضچه تخلیه رسوب و 8 حوضچه تخلیه هوا آماده تحویل است.
مدیر امور منابع آب شهرستان کلات همچنین در باره طول جناحین این پروژه نیز گفت: ساحل راست به طول 5766 متر با 9 حوضچه آبگیر احداث شده است که 3265 متر آن با 8 حوضچه آبگیر آماده تحویل است و ساحل چپ به طول 7011 متر با 9 حوچه آبگیر احداث شده که 1484 متر آن با 3 حوضچه آبگیر آماده تحویل است.
وی یادآور شد: ساحل چپ دوم به طول 2505 متر با 6 حوضچه آبگیر احداث شده که در بخش توسعه است و در برنامه تست قرار دارد.
فرزانه درباره تقسیم بندی اراضی و زمین های مزروعی برای آبیاری اظهار داشت: بر اساس حوضچه های آبگیر شبکه اصلی(فقط بخش بهبود) زمین‌های کشاورزی به 18 مزرعه تقسیم شده است که در حال حاضر 10 مزرعه(332 هکتار) آبدار شده و آماده تحویل به جهاد کشاورزی است و همچنین 8مزرعه(356 هکتار) در حال تست و ترمیم شبکه آبیاری است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات