آبگیری تالاب صالحیه البرز ضروری است

آبگیری تالاب صالحیه البرز ضروری است


علی درویش پور در نشست کارگروه حفظ و احیای تالاب صالحیه  با اشاره به سیل ابتدای سال ۹۸ و مهار بخش اعظمی از سیلاب های منطقه توسط این تالاب، افزود: مهار ریزگردها و گرد و غبار از دیگر فواید و ظرفیت های مهم تالاب صالحیه است.

وی ادامه داد: تمام دستگاه های مسوول مکلف به اتخاذ تدابیر لازم برای این امر هستند و  بازدید مستمر از دیواره‌های تالاب،  تقویت و مرمت قسمت‌های آسیب دیده یکی از اقدامات موثر در حفظ تالاب است.

درویش پور گفت:  سازمان میراث فرهنگی، حفاظت از محیط ‌زیست و فرمانداری نظرآباد موظف به بررسی و تهیه طرح گردشگری و استفاده از ظرفیت های تالاب و ایجاد اشتغال و درآمد پایدار  برای مردم منطقه و حفظ تالاب صالحیه هستند.

تالاب صالحیه واقع در شهرستان نظرآباد، تنها تالاب استان البرز است که وسعت آن به ۱۰ هزار هکتار می‌رسد.

بخشی از آب این تالاب فصلی از رودخانه کردان تامین می‌شود و در فصل گرما به دلیل نیاز کشاورزان رو به خشکی می‌رود .
تالاب صالحیه در سال‌های گذشته به زیستگاه حدود ۴۵ گونه جانوری عمدتا پرنده تبدیل شده بود، گونه‌هایی که پس از خشک شدن از تالاب مهاجرت می‌کردند، اما پس از بارش های خوب سال گذشته و سال جاری با آبگیری مجدد تعدادی از گونه‌های جانوری به این تالاب بازگشته‌اند.

این تنوع زیستی شکل گرفته در اطراف تالاب و مهمتر از همه تهدید نمک‌های آن برای مردم استان و مزارع کشاورزی اطراف، لزوم احیا و حفظ تالاب صالحیه را دوچندان کرده است.

یکی از مشکلات تالاب صالحیه نظرآباد عدم ثبت رسمی به عنوان تالاب است.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات