وضعیت مخزن سدهای اصفهان/مصرف بهینه در اولویت قرار بگیرد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان، وضعیت ذخیره سدهای استان اصفهان را اعلام و بر مصرف بهینه تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان اصفهان، امروز سی و یکم اردیبهشت ماه مهندس حسن ساسانی با اشاره به ذخیره 619 میلیون متر مکعبی مخزن سد زاینده رود اظهار داشت: در مدت زمان مشابه در سال آبی گذشته، حجم سد زاینده رود بالغ بر 698 میلیون متر مکعب بود که با کاهش بارشها در حوضه زاینده رود و طبق برنامه کمیته سازگاری با کم آبی استان و هماهنگی با کشاورزان، با اتمام تخصیص آب کشت پاییزه، بین 12 تا 15 خرداد ماه توزیع آب کشاورزان به اتمام می رسد.

وی با اشاره به کاهش میزان بارش های سال آبی جاری در ایستگاه چلگرد، تصریح کرد: تاکنون یک هزار و 169 میلیمتر بارش در ایستگاه شاخص چلگرد ثبت شده که این میزان بارش در سال گذشته دو هزار و 124 میلیمتر و در متوسط بلند مدت یک هزارو  348 میلیمتر بود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با تاکید بر اینکه میزان بارش های حوضه زاینده رود نسبت به سال گذشته 45 درصد و نسبت به متوسط بلندمدت 13 درصد کاهش داشته است، افزود: با توجه به شیوع کرونا، تامین آب شرب و بهداشت خط قرمز وزرات نیرو محسوب می شود و کماکان بر مصرف بهینه کالای آب در تمام بخش ها توصیه می شود.

وی افزود: تا روز سی و یکم  اردیبهشت ماه، ورودی به سد زاینده رود 104 و خروجی از آن 97 مترمکعب برثانیه گزارش شده است که حجم مخزن این سد، نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته با 11 درصد کاهش همراه بوده است.

ساسانی اشاره ای هم به سدهای دیگر استان اصفهان داشت و گفت: با توجه به بارشها در غرب و جنوب استان اصفهان وضعیت سدهای گلپایگان، قره آقاچ، حنا، کمانه و آغچه در وضعیت ثبات نسبت به سال گذشته قرار دارد.

وی حجم مخزن سد گلپایگان را 36 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: درصد تغییرات این سد نسبت به سال گذشته صفر است و این سد در دو سال متوالی سرریز شده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان اشاره ای هم به سد قره آقاچ داشت و تصریح کرد: وضعیت ذخیره این سد نسبت به سال گذشته با 12 درصد رشد همراه بوده و از ظرفیت این سد 23 میلیون متر مکعبی، بالغ بر 22 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده است.

وی به سد حنا در شهرستان سمیرم هم اشاره ای کرد و گفت: بالغ بر 12 میلیون متر مکعب از حجم 51 میلیون متر مکعبی این سد پر شده که در مقایسه با سال گذشته با 10 درصد رشد همراه بوده است.

ساسانی وضعیت سد خمیران را نسبت به سال گذشته با کاهش ذخیره آب در مخزن اعلام کرد و افزود: ذخیره آب این سد یک درصد کاهش داشته است.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اصفهان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای اصفهان

    شركت آب منطقه‌ای اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات