سد سیاهو سربیشه در استان خراسان جنوبی افتتاح شد

سد سیاهو سربیشه در استان خراسان جنوبی افتتاح شد

سد سیاهو سربیشه در استان خراسان جنوبی، امروز شنبه در پنجمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو ، مهندس محمد حاج رسولی ها مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و آقای محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی افتتاح شد

«رضا اردکانیان» روز شنبه در آیین بهره‌برداری از سد «سیاهو» در سربیشه استان خراسان جنوبی که در پنجمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران صورت گرفت، افزود: در یکی دو سال اخیر بارش رحمت الهی در کل کشور در وضعیت مطلوبی است و در این استان شرایط خوب‌تری دارد. تا همین روزها حدود 305 میلی‌متر در سطح کشور بارش داشتیم که به نسبت به دوره بلندمدت 51 ساله حدود 30 درصد افزایش داشته که این افزایش در خراسان جنوبی 47 درصد است.

وی اضافه کرد: در سطح کشور به نسبت سال گذشته حدود 7 درصد کاهش بارش داریم که در استان خراسان جنوبی نه تنها کاهشی نداشتیم که حدود 20 درصد هم افزایش داریم.
اردکانیان با اشاره به اینکه طرح‌های متعددی برای پایداری منابع آب در این استان داریم، گفت: از جمله این‌ طرح‌ها استفاده از آب دریاست که تخصیص آن چندی قبل داده شد و امیدواریم با ترتیب‌هایی که دارد در مراحل اجریی قرار گیرد.
وزیر نیرو همچنین با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب به عنوان سال «جهش تولید» گفت: این نامگذاری برای امسال انتخاب هوشمندانه‌ای است؛ نه به جهت این که در فضای تحریم‌های ناجوانمردانه اقتصادی هستیم و باید بیش از پیش به ظرفیت‌های داخلی در عرصه تولید تکیه کنیم بلکه امسال، سال آخر دوره هشت ساله دولت تدبیر و امید نیز است و به طور طبیعی در سال آخر، مثل هر موتوری، موتور دولت هم گرفتار یک کندی می‌شود و این از اقتضائات این رفت و آمدها در دولت‌هاست.
وی افزود: عنوان جهش تولید بدین معناست که امسال دور موتور دستگاه‌ها نه تنها نباید کند شود، بلکه باید با دور تندتری به حرکت خود ادامه دهد.
اردکانیان گفت: ما در وزارت نیرو بنا را بر این گذاشتیم که طبق تجربه موفق نیم سال گذشته که 227 طرح را در 31 استان کشور با سرمایه‌گذاری بیش از 33 هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رساندیم، ان‌شاء الله امسال حدود 250 طرح عمده و بزرگ را در نقاط مختلف کشور با سرمایه‌گذاری حدود 50 هزار میلیارد تومان به ثمر برسانیم و این تنها بخشی از دستاوردهای این پویش #هرهفته_الف_ب_ایران است که ناظر بر ساخت و سازهاست و امسال بنا داریم در عرصه ساز و کارها هم دستاوردهای ماندگاری داشته باشیم.
وی همچنین با اشاره به اجرای طرح وزارت نیرو مبنی بر فراخوان عمومی برای انتخاب و انتصاب مدیران ارشد از حدود دو سال پیش گفت: امروز بیش از 90 مدیر ارشد آب و برق از سطح معاون وزیر تا مدیران کل در ستاد و مدیران عامل در استان‌ها را از طریق این فراخوان انتخاب می‌کنیم و در گام اول، انتخاب ما از بین داوطلبان واجد شرایط است.
اردکانیان در عین حال خاطرنشان کرد: طرح‌هایی که امروز افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها رسما آغاز می‌شود نقش تعیین کننده‌ای را در توسعه استان خراسان جنوبی خواهند داشت.
وی گفت: استان خراسان جنوبی نخستین استانی است که طرح سازگاری با کم آبی در این استان تدوین شد و به تصویب کارگروه ملی مرکب از چهار تن از وزرا و دو تن از معاونان رییس جمهوری رسید‌.
وزیر نیرو یادآوری کرد: این سند، نقشه راهی برای سال‌های پیش رو و تضمینی برای همکاری نزدیک تمام دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با یکی از زیربنایی‌ترین عرصه‌های مدیریت منابع آب در استان‌های مرزی کشور است.
وی افزود: فرصت‌های زیادی را برای پیشبرد این طرح‌ها پیش رو داریم ولی متاسفانه هنوز ساختار اداری و سازمان حکمرانی ما در بخش اجرا و اداری از دو مشکل مزمن اعم از سیستم شدیدا متمرکز و سیستم شدیدا بخشی شده در رنج است. این دو بیماری بر روی هم اثر تشدید کننده دارند و این دو موانع اصلی در سرعت بخشی به طرح‌های توسعه هستند که در چنین شرایطی و در مواجهه با این واقعیت نقش استانداران فوق‌العاده تعیین کننده است.

«رضا اردکانیان» روز شنبه در آیین بهره‌برداری از سد «سیاهو» در سربیشه استان خراسان جنوبی که در پنجمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران صورت گرفت، با اشاره به بهره برداری سد سیاهو به عنوان چهل و یکمین سد مخزنی احداث شده در دولت تدبیر و امید از نیمه سال 92 تاکنون گفت: این رقم تا پایان دولت دوازدهم به 52 سد خواهد رسید.
اردکانیان افزود: یکی از مهم‌ترین مصارف این سدها تامین آب قابل تنظیم برای کشاورزی است که این مستلزم وجود شبکه های آبیاری و رهکشی است که تا پایان دولت بیش از 330 هزار هکتار شبکه‌های مدرن آبیاری و زهکشی در کشور افتتاح شده و خواهد شد.
وی با بیان اینکه مسئولیت مشترک ما ارتقای احساس رضامندی در بین مردم است، افزود: تصفیه‌خانه فاضلاب سربیشه هم از طریق بیع متقابل تا سه ماه آینده اجرایی می‌شود.
وزیر نیرو درباره آبرسانی به 15 روستای خراسان جنوبی هم گفت: کشور از این حیث در شرایط خوبی قرار دارد و تاکنون هشت میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور از شبکه آب پایدار و بهداشتی بهره‌مند شده‌اند.
لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات