شورای شهر از طرح ها و لوایحی که به کاهش فقر کمک کند، حمایت می کند/ ...

شورای شهر از طرح ها و لوایحی که به کاهش فقر کمک کند، حمایت می کند/ ...

شورای شهر از طرح ها و لوایحی که به کاهش فقر کمک کند، حمایت می کند/ خیرین ۵۰ درصد هزینه پروژه عام المنفعه را تامین کنند شهرداری نیز۵۰ درصد را تامین خواهد کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حیدری امروز در نشست شورای «خیرین شهریار» که با حضور شهردار مشهد و جمعی از خیرین و نیکوکاران شهر برگزار شد، افزود: به نمایندگی از همکارانم در شورای شهر مشهد از خیرین عزیزی که درچند دهه انقلاب در عمل ثابت کرده اند همیشه در عرصه خدمات رسانی به مردم حضور دارند، صمیمانه تشکر می کنم.
وی اضافه کرد: سابقه ای که حاضران در این نشست دارند نشان دهنده اقدامات ماندگار، بی منت و بی و نام و نشان برای خدمات رسانی به مردم است و ما به شما افتخار می کنیم .
وی با بیان این که ما به اثرات تشکیل شورای «خیرین شهریار» با حضور خیرین عزیز بسیار امیدوار هستیم، اظهارکرد: نکته مهمی که ضرورت دارد به آن توجه شود، تشویق کردن نیکوکاران به ویژه توانمندان برای پیوستن به اقدامات خیر خواهانه و توسعه فعالیت های عام المنفعه برای جامعه است.
حیدری تصریح کرد: معتقدیم خیرین و نیکوکاران باید به مردم معرفی شوند، نه برای شناخت فرد خیر، بلکه ترویج فرهنگ نوع دوستی وتوسعه فعالیت های عام المنفعه در جامعه .
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: افزایش هم افزایی و هماهنگی میان خیرین مطلوب شورای«خیرین شهریار» است، زیرا در همین موضوع شیوع ویروس کرونا دیدیم که کمک و تلاش های زیادی انجام شد اما این تلاش ها هم سو و هماهنگ نبود، بنابراین ایجاد هماهنگی و هم افزایی در راستای انجام کارهای خیر یکی از اهداف این شورا است.
وی با اشاره به اینکه نکته مهم دیگری که شورای«خیرین شهریار» باید به آن توجه داشته باشد، کمک به برنامه‌‎ریزان در سطح ملی، محلی، مدیریت شهری و شورای شهر برای کند کردن چرخه تولید فقر است، اظهارکرد: سئوال این است که چگونه می شود چرخه تولید فقرو فلاکت را متوقف کرد؟معتقدم برای پیدا کردن راهکارهایی دراین زمینه می توان نشست های علمی و تخصصی از سوی شورای«خیرین شهریار» برگزارکرد، زیرا در شورا تنها به دنبال جمع آوری کمک و اقدامات اجرایی نیستیم.
حیدری گفت: این کار هدف اصلی است اما در کنار آن، مهم انجام فعالیت های فرهنگی برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز و کمک به برنامه ریزان دولتی و شهری در این راستا است که با چه تدبیری حرکت چرخه تولید فقر و فلاکت را کند کنیم؟
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان این که مجموعه کارگروه ها و ساختار شورای «خیرین شهریار» برمبنای عملکرد خود خیرین خواهد بود، اظهارکرد: مدیریت شهری بنا ندارد ساختار جدیدی در شهرداری ایجاد کند بلکه هدف استفاده از ظرفیت های خیرین است.
وی در ادامه تصریح کرد: وظیفه داریم خیرین را به جامعه معرفی کنیم و معتقدیم باید سردیس خیرین و نیکوکاران را در شهر گذاشت تا افراد توانمند شهر از آنها الگو بگیرند.
وی اضافه کرد: مدیریت شهری تنها مدیریت شهرداری نیست، بلکه مدیریت شهر است و باید برای استفاده از ظرفیت هایی که در شهر وجود دارد برنامه ریزی کند. ما در شورای شهر مصوبه ای در نظر گرفته ایم که بر اساس آن هر پروژه عام المنفعه که خیرین محترم اجرای آن را پیشنهاد بدهند و ۵۰ درصد هزینه آن را تامین کنند، شهرداری مشهد نیز موظف است ۵۰ درصد دیگر را تامین کند.
رئیس شورای شهر مشهد افزود: به طور مثال اگر در شهر مشهد به ۱۰ گرمخانه برای رفع برخی از مشکلات در شهر وجود دارد، نیاز داریم، فرد خیری ورود پیدا کند شهرداری مشهد نیز در این مسیر مشارکت خواهد کرد همان کاری که در حوزه خیرین مدرسه ساز اتفاق افتاده است.
وی اضافه کرد: با توجه به وجود حرم مطهر حضرت رضا(ع) در مشهد علاقه مندانی در خارج استان و حتی خارج از کشور برای کمک به کارهای خیر خواهانه داریم که باید به شورا و ستاد «خیرین شهریار» پیوندشان بزنیم تا به صورت هماهنگ از توانمندی و ظرفیت های این عزیزان استفاده شود.
حیدری ادامه داد: ما در شورای شهر به عنوان خادمین شما بزرگوارانی که درعمل ثابت کرده اید کمک رسان به مردم هستید، آمادگی داریم از تصویب هرگونه لایحه و طرحی که باعث شود چرخه تولید فقر و فلاکت در مشهد کند شود حمایت کنیم.
شورای «خیرین شهریار» نهادی مستقل است
همچنین در ادامه این نشست حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه بخش سوم اقتصاد در جهان به امور خیر و وقف اختصاص دارد، اظهارکرد: بنابراین، بر آن شدیم در راستای امور شهری این بخش را در مشهد فعال کرده و اقدامات متفرق را کنار هم جمع و هماهنگ کنیم.
وی افزود: با توجه به این موضوع مصوبه «خیرین شهریار» سال گذشته با پیگیری فراوان و مشاوره با جمع خیران طراحی تصویب و ابلاغ شد. شورای «خیرین شهریار» با حفظ استقلال، غیرسیاسی و غیردولتی بودن، در راستای موضوعات شهری و عام‌المنفعه و افزایش هم‌افزایی فعالیت خواهد کرد.
حسینی‌پویا با تاکید بر این که شورای «خیرین شهر یار» نهادی مستقل است که به هیچ ارگان و نهاد دولتی و عمومی وابسته نیست و برنامه‌های خود را به‌طور مستقل و بدون وابستگی و محدودیت اجرا خواهد کرد، گفت: نحوه ارتباط شورا با شهرداری نیز این‌گونه است که شورا اعضای ستاد خیرین را انتخاب و به شهرداری معرفی کرده تا حلقه ارتباطی بین شورا و مدیریت شهری باشد.
مجید خبیری

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات