مشکلات و برنامه های مدیریت منابع آب استان باحضور نمایندگان...

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران در بازدید آقایان دکتر بابایی کارنامی و مهندس زارعی از تصفیه خانه آب شرب ساری آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به وضعیت منابع آب استان گفت : از 6 میلیارد مترمکعب پتانسیل آبی استان سالانه 3/4 میلیارد مترمکعب بهره‌برداری و مصرف می‌شود که عمده آن یعنی 82 درصد مربوط به بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به توزیع مکانی نامناسب منابع و تقاضا گفت :بخش شرق استان یعنی از رودخانه تالار تا گلوگاه تقاضا بیشتر از منابع بوده و در بخش مرکزی استان تقاضا با منابع تقریبا برابر و در بخش غربی استان منابع بیشتر از تقاضا است. ضمن آنکه بدلیل عدم وجود تاسیسات کافی تنظیم کننده حتی مناطق غربی  مازندران که از منابع آب کافی برخوردار است برای تامین آب شرب و کشاورزی دارای مشکلات فراوان می باشد .

رئیس هیئت مدیره آب منطقه ای مازندران گفت: ما در بخش آب زیرزمینی ظرفیتی برای توسعه بهره برداری نداریم و در طی ده سال اخیر بدلیل بهره برداری زیاد کیفیت آب‌های ما تغییر کرده و شوری برخی از دشت های ما را تهدید می‌کند، لذا برنامه ما در بخش آب زیر زمینی بیشتر برنامه صیانت از منابع آب و کنترل اضافه برداشت بوده تا سفره در حال تعادل حفظ و باقی بماند .

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران تاکید کرد: تمرکز برنامه های آب استان بر مهار و بهره برداری از آب‌های سطحی است لذا در شرایط کنونی ده سدی که در دست بهره برداری داریم حدود 9 در صد از آب‌های سطحی را می توانند تنظیم کنند و از طریق آببندان ها که تعداد آن ها افزون بر 850 قطعه است، 8 در صد از آب سطحی ذخیره می شود لذا باتوجه به کشت قالب استان که از نوع پرآب طلب است برنامه ریزی شده که میزان مهار آب سطحی استان از رقم 10 درصد فعلی به 42 درصد یعنی 1870 میلیون مترمکعب برسد .

یخکشی اراضی قابل آبیاری استان را 300 هزار هکتار اعلام کرد و گفت :در حال حاضر 30000 هکتار آن از شبکه های آبیاری مدرن برخوردار است که این رقم معادل 10 درصد اراضی آبی استان بوده و برنامه ریزی شده این عدد را به 200 هزار هکتار برسانیم که البته هم اکنون حدود 170 هزار از شبکه های آبیاری و زهکشی ما در دست اجرا است .

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران در ادامه با اشاره به مشکلات تأمین آب شرب شهروندان گفت، هم اکنون 90 در صد از آب مورد نیاز مردم استان از طریق آب زیرزمینی تأمین می شود از سویی زیرساخت های آبرسانی نیز متناسب با جمعیت موجود و شناور نبوده که این شرکت با همکاری شرکت آب و فاضلاب طرح جامع آبرسانی به شهرها و روستاها در قالب مجتمع بزرگ آبرسانی تهیه کرده که این طرح قادر است آب پنجاه شهر و بیش از 2 هزار روستا را تامین نماید و خوشبختانه  در سالهای اخیر به هریک از مجتمع های آبرسانی یک ردیف اجرایی مستقل اختصاص داده شد لذا با پیگیری و بهره گیری از  مشارکت و حمایت نمایندگان می توانیم به این طرح ها سرعت بدهیم .

یخکشی در ادامه با تشریح ویژگی های رودخانه های استان گفت: در استان بیش از 120 رودخانه کوچک و بزرگ به طول 7 هزار کیلومتر داریم که عمدتا این رودخانه ها ساماندهی نشده و نا زیبا هستند و امروز بجای آنکه برای ما یک فرصت باشند تبدیل به تهدید شده اند، در این راستا هدف گذاری شده که مشارکت با بخش خصوصی و نهادهای عمومی از فضاهای پیرامونی برای تفرج و گردشگری استفاده کنیم، از ظرفیت آنها برای حفاظت و نگهداری بهره بگیریم از سویی برنامه ریزی شده تا تعیین حریم و بستر 1500 کیلومتر از رودخانه های استان انجام گیرد و آزاد سازی حریم و بستر آنها را نیز در اولویت برنامه های خود قرار دهیم که در حال حاضر سالانه حدود30 هکتار انجام می گیرد .

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران از برنامه های مهم دیگر مدیریت منابع آب استان را توسعه نیروگاه برق آبی و استفاده از ظرفیت های گردشگری آب اعلام کرد و گفت: تاکنون 80 نقطه با ظرفیت 700 مگاوات برای احداث نیروگاه برقابی شناسایی شده که امیدواریم با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی از پتانسیل برقابی جریان های دائمی رودخانه ها، سدها و مخازن به نحو مطلوب استفاده کنیم. و در بخش گردشگری نیز علاوه بر تهیه طرح سرمایه گذاری در محیط پیرامونی سدهای در دست بهره برداری، تالاب ها و آببندان ها و دریاچه طبیعی نسبت به بهسازی رودخانه ها در بازه شهری و همچنین ساماندهی چشمه های آب معدنی و گرم اقدام نماییم .

سپس آقای مهندس زارعی نماینده مردم ساری با اشاره به اهمیت آب از آن بعنوان یکی از مباحث مهم و استراتژیک در کشور و استان یاد کرد و گفت: استانی که به لحاظ میزان ریزش جوی از استان های پر باران محسوب می شود متاسفانه بدلیل یک عقب ماندگی تاریخی دارای مشکلات فراوان در بخش تامین آب کشاورزی و شرب بوده و به هنگام وقوع سیلاب بدلیل عدم تاسیسات کنترل کننده همواره‌ شاهد خسارت فراوان هستیم .

ایشان گفت : در همین حوزه ما که دو شهرستان داریم نام یکی میاندرود است که میاندرود یعنی میان دو رود، وقتی به منابع تامین، انتقال و توزیع آب آن در بخش کشاورزی و شرب می نگریم، می‌بینیم حدود 45 درصد از اراضی و ساکنین آن دارای کمبود آب هستند که باید با تلاش مضاعف  مشکلات مردم را برطرف و به حداقل برسانیم .

زارعی با بیان اینکه مجموعه آب استان انصافا یک دستگاه پرتلاش و کارکنان آن زحمتکش هستند، اما زیرساخت های تامین آب در بسیاری از مناطق سنتی، دشوار و ناکارآمد است، افزود :انتظار داریم دولت با دادن تضمین های کافی شرایط را برای سرمایه گذاری در بخش آب فراهم کند تا عقب ماندگی گذشته جبران شود .

نماینده مردم ساری ، پاسخگویی و رسیدگی به مشکلات مردم را از وظایف دستگاه های اجرایی برشمرد و تاکید کرد :باید سازو کارها را به گونه ای اصلاح کینم تا بتوانیم در کوتاه ترین زمان ممکن به مراجعه کننده و مردم  پاسخ بدهیم و مردم نیز راغب باشند تا داوطلبانه برای حل مشکل خود به سراغ ما بیایند و اگر این اتفاق نیافتد قطعا از روش های دیگری برای تامین نیازمندی های خود استفاده می کنند که نمونه بارز آن حفر چاه غیر مجاز است .

زارعی در پایان با ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده جهت اجرای طرح آبرسانی به شهر ساری از سد شهید رجایی گفت: باید در افق دراز مدت هدف گذاری ما برای جمعیت 800 هزار نفری شهرستان های ساری و میاندرود و روستاهای آن باشد، ضمن آنکه برنامه ای برای حل مشکلات روستاهای حاشیه سد و مسیر خط انتقال نیز باید تدارک دیده شود .

در این جلسه  دکتر بابایی کارنامی دیگر نماینده مردم ساری و میاندرود  نیز با اشاره به برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت منابع آب استان گفت: منابع ما محدود، ظرفیت ما ناکافی و زمان ما برای خدمت رسانی اندک است، لذا با تلاش مضاعف و همدلی می توانیم بر مشکلات موجود فائق آئیم .

دکتر بابایی افزود: رسالت ما نمایندگان این است که در کنار شما باشیم، و نباید فرصت را از دست بدهیم و برای اینکه طرح های مهمی همچون طرح آبرسانی ساری و میاندرود و روستاهای مسیر و سد زارم رود تکمیل  شود نیازمند پیگیری های مستمر و هم اندیشی های بیشتر هستیم و این کار  به فضل الهی محقق خواهد شد .

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در ادامه بخش کلیجانرستاق را به لحاظ واقع شدن بین بخش دودانگه، چهاردانگه و شهر ساری یک بخش خدمات رسان نام برد و گفت: خدمت رسانی به مردم این منطقه بویژه تامین آب شرب آنها از مطالبات نمایندگان ساری و میاندرود است که امیدواریم وزارت نیرو و شرکت‌های آب منطقه ای و آب و فاضلاب نگاه ویژه ای به این بخش داشته باشند

ایشان در پایان با قدردانی از دو شرکت مذکور موضوع ساماندهی رودخانه ها را امری مهم برشمرد و گفت: باید برای ساماندهی رودخانه های استان از جمله تجن طرح جامع ساماندهی و لایروبی را تهیه نموده  و برای اجرایی کردن آن نمایندگان مجلس نیز قطعا دستگاه های مسئول بخصوص آب منطقه‌ای را حمایت خواهند نمود و باید نگاه بهره برداری از رودخانه که متاسفانه بیشتر بر مبنای برداشت شن و ماسه بود تغییر یابد .

پس از این نشست نمایندگان مذکور از بخش های مختلف  تصفیه خانه آب شرب ساری بازدید که در هر مرحله توضیحات لازم داده شد .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای مازندران

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای مازندران

    شركت آب منطقه‌ای مازندران یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات