۶۳کیلومتر از آزاد راه کنار گذر شرق اصفهان به‌زودی بهره‌برداری می شود

۶۳کیلومتر از آزاد راه کنار گذر شرق اصفهان به‌زودی بهره‌برداری می شود

مدیرکل راه و شهرسازی اصفهان:
۶۳کیلومتر از آزاد راه کنار گذر شرق اصفهان به‌زودی بهره‌برداری می شود/ کاهش ۵۰ کیلومتری مسیر استان های جنوبی به تهران با راه اندازی کنار گذر شرقی
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از اتمام عملیاتی اجرایی قطعات ۱ و ۲ آزاد راه کنار گذر شرق اصفهان در تیرماه سال جاری خبر داد.
به گزاش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، استان اصفهان دارای ۱۱ هزارو ۵۰۰ کیلومتر راه است که به لحاظ موقعیت خاص آن در مرکز و بعنوان چهارراه ترانزیت بار و مسافر کشور، رتبه اول حمل بار و رتبه سوم حمل مسافر را در کشور داراست. لذا راه های استان اصفهان به عنوان چهارراه حمل‌ونقل کشور و ارتباط با شمال به جنوب و شرق به غرب از اهمیت و تردد بالایی برخوردارند.
علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان، با بیان اینکه استان اصفهان ۲۵ هزار کیلومتر راه همسنگ و به عبارتی بیشترین درصد آزادراه و بزرگراه کشور را دارد. تشریح کرد: ورود روزانه حدود ۸۰ هزار وسیله نقلیه از مسیرهای تهران، کاشان، نطنز، قم و دلیجان به اصفهان، بار سنگین ترافیک به شمال این کلانشهر تحمیل می‌کند که این معضل با بهره برداری آزاد راه کنار گذر شرق اصفهان مرتفع می‌شود.
وی در خصوص مسیر آزاد راه کنار گذر شرق اصفهان گفت: این آزادراه با شش باند رفت و برگشت، از کیلومتر ۳۰ آزادراه اصفهان- نطنز- کاشان شروع و به طول ۹۳ کیلومتر به سمت شرق ادامه می یابد. همچنین جاده اصفهان اردستان را قطع و با عبور به سمت بزرگراه اصفهان- نایین در غرب و سپس منطقه باغ رضوان به سمت جنوب می رود، سپس با عبور از کنار شهر جدید بهارستان و گردنه لاشتر به آزادراه اصفهان- شیراز متصل می شود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان با بیان اینکه این آزاد راه از نظر اجرایی به ۳ قطعه مجزا تفکیک شده است تشریح کرد: قطعات ۱ و۲ که با مشارکت صندوق بازنشستگی در سال ۹۵ و با مبلغ اولیه ۳.۳۰۰ میلیار ریال آغاز شد، در مجموع به طول ۶۳ کیلومتر، از آزاد راه اصفهان-کاشان منشعب شده و تا جاده نایین-اصفهان ادامه دارد. که به لطف خدا عملیات اجرایی این دوقطعه رو به اتمام است و در نیمه اول سال جاری به بهره‌برداری می رسد.
قاری‌قرآن ادامه داد: قطعه سوم به طول ۳۰ کیلومتر با اعتباری بالغ بر شش هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است که قرارداد مشارکت آن با سازمان همیاری شهرداری های استان اصفهان در دیماه سال ۹۸ مبادله شده است.
وی افزود: این قطعه به دلیل نزدیکی به مناطق شهری، کشاورزی و صنعتی تعداد ابنیه، از بقیه قطعات بیشتر است و در آن، تقاطع بزرگ با راه‌آهن اصفهان، زاینده رود و شهرجدید بهارستان وجود دارد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان با بیان اینکه در این بخش از۴.۵ میلیون متر که باید خاکریزی انجام شود ۲.۵ میلیون متر خاکریزی صورت گرفته است گفت: از نظر ابنیه و روسازی برآورد باقی مانده بسیار زیاد است. انتهای این قطعه از گردنه لاشتر عبور کرده و دو تونل ۴۰۰ متری در انتهای مسیر وجود دارد که از نظر حجم و زمان‌بندی قابل توجه است.
گفتنی است: با راه اندازی و استفاده از این کنارگذر شرقی، استان‌های جنوبی و همچنین بخش جنوبی استان اصفهان ۵۰ کیلومتر به تهران نزدیک‌تر می شوند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان

    اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات