نشست خبری هیات رییسه سازمان با اصحاب رسانه

نشست خبری هیات رییسه سازمان با اصحاب رسانه

روز شنبه ۳۱ خرداد ۹۹ هیات رییسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز میزبان اصحاب رسانه استان بود.

در این نشست که با موضوع ارتقای کیفیت ساخت و ساز و با رعایت پروتکل های بهداشتی در محل سالن همایش ساختمان شماره ۲ سازمان برگزار شد، در ابتدای جلسه، پس از خوشامد گویی امیررضا کاظمینی مدیر روابط عمومی سازمان، مهندس صنوبر ریاست سازمان ضمن معرفی عوامل موثر در عمر مفید ساختمان، با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی استان البرز نسبت به بررسی علل کاهش عمر مفید ساختمان‌ها اقدام کرده است، بکارگیری مصالح استاندارد و با کیفیت، کیفیت ساخت و همچنین نگهداری و مراقبت از ساختمان به هنگام بهره برداری را از جمله مهم ترین این عوامل برشمرد.


صنوبر با اشاره به احتمال وقوع زمین لرزه در کشور، عنوان کرد: گام اول ساخت مبحث اسکلت ساختمانی است که در این راستا توافقاتی در راستای نظارت جدی بر وضعیت احداث ساختمان‌ها با سازمان استاندارد داشته ایم.

این مسوول  در بخش دیگری از سخنانش افزود: متاسفانه در کشورمان در حال تولید بافت فرسوده جدید هستیم، در برخی موارد ساختمانهای نوساز به علت کیفیت پایین ساخت از ابتدا فرسوده محسوب می شوند .


وی عنوان کرد: این بافت‌های به ظاهر جدید ساخت شده اما ناکارآمد در محلاتی از کرج مانند حسن آباد، حصارک، حیدرآباد و غیره حتی گاهی به صورت ساختمان‌های برج مانند احداث می‌شود که چون استانداردهای لازم را ندارند در هنگام وقوع زلزله‌ای بزرگ یک فاجعه را رقم خواهند زد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز بیان کرد: اگر مراجع صدور پروانه فعال‌تر کار کنند، جلوی بسیاری از ساخت و سازهای غیرمجاز کنونی و همچنین تولید بافت ناکارآمد و فرسوده شهری گرفته می‌شود.وی در تشریح اقدامات سازمان برای افزایش عمر ساختمان ها افزود: در بحث مصالح کاربردی در ساختمان‌ها بر اساس افق ۱۴۰۴، در سال جاری مبحث استفاده از یک رده مقاومتی بالاتر برای بتن مورد استفاده در ساخت و سازهای جدید را پیش برده ایم که این مهم اکنون در حال اجرا است، در بحث اسکلت ساختمان نیز توافقاتی را با سازمان ملی استاندارد در بخش نظارت بر ساخت و سازها پیش خواهیم برد تا مصالح مصرفی در اسکلت ساختمان از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

مهندس علیرضا صنوبر مبحث مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها در زمان بهره برداری را از نکات مهم در افزایش عمر مفید ساختمان ها دانست و گفت: افزایش عمر مفید ساختمان و اطمینان از ایمنی  ساختمان از جمله موارد حاصل از اجرا مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها است.

صنوبر در بخش دیگری با اشاره به شیوع ویروس کرونا و لزوم کاهش رفت و آمدها به ادارات، تاکید کرد: در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد از خدمات مهندسی در سازمان نظام مهندسی البرز به صورت الکترونیک ارائه می‌شود.صنوبر ادامه داد: سازمان نام مهندسی ساختمان البرز برخی ظرفیت‌ها برای بافت‌های فرسوده در نظر گرفته است که آن را به مهندسان زیر مجموعه خود تخصیص می‌دهد تا در قالب آن از تخفیفات مربوطه در ارائه خدمات ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در کشورمان در حال تولید بافت فرسوده جدید هستیم، افزود: در این مورد بافت‌های فرسوده و ناکارآمد صفر کیلومتر تازه ساخت اجرایی می‌کنیم که کیفیت ساخت مطلوبی ندارد.

وی عنوان کرد: این بافت‌های به ظاهر جدید ساخت شده اما ناکارآمد در محلاتی از کرج مانند حسن آباد، حصارک، حیدرآباد و غیره حتی گاهی به صورت ساختمان‌های برج مانند احداث می‌شود که چون استانداردهای لازم را ندارند در هنگام وقوع زلزله‌ای بزرگ یک فاجعه را رقم خواهند زد.رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز بیان کرد: اگر مراجع صدور پروانه فعال‌تر کار کنند، جلوی بسیاری از ساخت و سازهای غیرمجاز کنونی و همچنین تولید بافت ناکارآمد و فرسوده شهری گرفته می‌شود.


صنوبر در بخش دیگری با اشاره به شیوع ویروس کرونا و لزوم کاهش رفت و آمدها به ادارات، تاکید کرد: در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد از خدمات مهندسی در سازمان نظام مهندسی البرز به صورت الکترونیک ارائه می‌شود.وی با بیان اینکه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان از سال گذشته در استان البرز صادر می‌شود، خاطرنشان کرد: گام های ابتدایی این اقدام برداشته شده است اما نیازمند بهبود است تا بهره برداران با اطمینان خاطر از وضعیت ساختمان ساخته شده مطلع شوند.


در ادامه هیات رییسه سازمان به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    منبع خبر

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز یک انجمن در شهر کرج می باشد

    نظرات