هشدار درباره نگهداری مواد ضدعفونی‌کننده در خودرو

هشدار درباره نگهداری مواد ضدعفونی‌کننده در خودرو

روح‌الله فدائی درباره خطر نگهداری الکل و محلول‌های ضدعفونی در خودروها بیان کرد: پس از شیوع ویروس کووید۱۹ موادضدعفونی کننده حاوی الکل یکی از موادی است که شهروندان برای ضدعفونی کردن دست‌ها و سطوح از آن استفاده می‌کنند.

به طوری که در بسیاری از خودروها ضدعفونی کننده‌های الکلی موجود است. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان گفت: با گرم‌تر شدن هوا خطر نگهداری این مواد در خودروها نیز افزایش پیدا می‌کند، هر چند این مواد خودبه خود آتش نمی‌گیرد اما اگر تحت شرایط خاصی در معرض نور خورشید قرار بگیرند امکان آتش گرفتن آن‌ها وجود دارد.

بر این اساس اسپری‌های ضدعفونی کننده، بطری‌ها و ظروف حاوی الکل که در خودرو نگهداری می‌شوند، ممکن است منفجر یا دچار آتش‌سوزی شوند.

فدائی با بیان اینکه الکل قدرت انفجار زیادی ندارد اما در شرایط خاص باعث آتش‌سوزی می‌شود، عنوان کرد: اگر الکل در فضای بسته‌ای مثل خودرو زیر تابش مستقیم نور آفتاب قرار گیرد، سرعت تبخیرش افزایش پیدا می‌کند و ترکیب قابل اشتعالی را ایجاد می‌کند، در این شرایط اگر از منبعی حرارتی مثل فندک و کبریت استفاده شود بخار الکل موجب وقوع حریق می‌شود.

وی افزود: در شرایطی که مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل داخل خودرو در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند، شیشه‌ها مثل ذره‌بین عمل می‌کنند و حرارت را چندین برابر افزایش می‌دهند. پس خطر این دسته از آتش سوزی‌ها وجود دارد.

مدیر روابط عمومی سازمان در پایان، با تأکید بر عدم دسترسی کودکان به مواد ضدعفونی گفت: همچنین سایر افراد، زمانی که قصد دارند دست‌های خود و سطوح داخل خودرو را ضدعفونی کنند بهتر است پنجره‌ها باز باشد یا در صورت امکان این اقدام را خارج از فضای خودرو انجام دهند.
لینک اصل خبر در سایت شهرداری کاشان

  منبع خبر

  شهرداری کاشان

  شهرداری کاشان

  شهرداری کاشان یک شهرداری در شهر کاشان می باشد

   نظرات