تلاش شیراز برای کسب عنوان پایتختی کتاب جهان

تلاش شیراز برای کسب عنوان پایتختی کتاب جهان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مرتضی جعفری با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای مبارزه با بیماری کرونا، گفت: اولین ماموریت ما در سازمان فرهنگی و اجتماعی شکل گرفت که اجرای مباحث فرهنگی مبارزه با کرونا بود که برای این موضوع ۱۰ هزار نسخه بروشور و ۱۰ هزار بسته بهداشتی توزیع شد.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه سه کارگاه تولید ماسک هم راه اندازی شد، تاکید کرد: تولید محصولات فرهنگی پیرامون کرونا مورد توجه قرار گرفت.
جعفری با اشاره به اینکه فرهنگسرای «بهمن بیگی» به عنوان بزرگترین فرهنگسرای جنوب کشور، راه اندازی شد، افزود: صنعت گردشگری بیشترین آسیب را از کرونا دید.
وی با یادآوری این مطلب که مراسم پایتختی کتاب، سال گذشته در تهران برگزار شد و این نشان توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شهردار شیراز ارائه شد، تاکید کرد: در این بحث باید یک شهر برای ایجاد ظرفیت‌های کتابخوانی تلاش می‌کند و در صورتی که انتخاب شود، این عنوان به آن شهر ارائه می‌شود.
جعفری با اشاره به اینکه در بحث کرونا که ستاد اجتماعی آن در سازمان ما شکل گرفت، افزود: تبلیغات گسترده شهری، تشکیل پویش «در خانه بمانیم» با همکاری هنرمندان، فرهیختگان و ورزشکاران و همچنین طراحی و تهیه اپلیکیشن «شیرازبان» از دیگر برنامه‌های ایام کرونایی بود.
وی با اشاره به اینکه در ماه مبارک رمضان برنامه‌های مختلفی اجرا شد که نمونه آن برنامه «مناره‌های ملکوت» بود، اظهار کرد: ۳۰ جزء قرآن را در ۳۰ مسجد تاریخی شیراز قرائت شد و با توضیحاتی که برای آن مساجد ارائه شد، در شبکه‌های مجازی پخش شد، این اتفاق باعث شد این فضای ارزشمند مساجد تاریخی شناسانده شود.
جعفری با اشاره به اینکه با استفاده از ظرفیت هیئت مذهبی «حضرت علی اکبر (ع)» مراسم شب قدر به طور خودرویی اجرا شد، افزود: این فعالیت نشان داد کرونا نمی‌تواند اگر بخواهیم کار فرهنگی، هنری و اجتماعی کنیم، جلویمان را بگیرد.
وی با اشاره به اینکه راحت‌ترین تصمیم این بود که هفته «شیراز» برگزار نشود، تاکید کرد: سعی کردیم برنامه‌های این هفته را به فضای مجازی ببریم و برنامه‌های زنده موسیقی را از طریق شبکه‌های مجازی به شکل زنده پخش شود.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ۱۱ سرای محله در سطح شیراز داریم، خاطرنشان کرد: در فاز اول ۶ فضای محله از طریق فراخوان عمومی به سمن‌ها تحویل خواهیم داد.
وی با اشاره به اینکه بهترین راه برای نیل به هدف «سومین حرم اهل بیت (ع)» توجه به دهه کرامت است، تاکید کرد: اگر بتوانیم داستان‌هایی در مورد زندگی حضرت شاهچراغ (ع) و سیره زندگی ایشان داشته باشیم و ظرفیت شناخت و معرفتی این بزرگواران را فعال کنیم، بزرگترین خدمت را اجرا کردیم.
جعفری با اشاره به اینکه باید مهمان نوازی مردم ایران از امامزادگان را مورد توجه قرار داد، اظهار کرد: هرچه بتوانیم رابطه بین مردم و اهل بیت (ع) را بیشتر کنیم، یک خدمت بزرگ و ارزشمند انجام شده و ماندگار خواهد بود.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با یادآوری این مطلب که باید موضوع ارتباط مردم با اهل بیت (ع) و دهه کرامت را باید از طریق پادکست، کلیپ و فیلم بین مردم معرفی کرد، افزود: دهه کرامت یکی از مهمترین موضوعاتی است که مورد توجه است.
وی با اشاره به اینکه این سازمان قصد ورود به کار‌های سایر ادارات را ندارد، تاکید کرد: ما تسهیل کننده کار‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی هستیم ما اجازه تیم داری و کار تخصصی نداریم و هر شهرداری که تیمداری می‌کند، تخلف انجام داده است.
جعفری با تاکید بر اینکه از ظرفیت فضای مجازی برای برگزاری دوره‌های فاخر و ارزشمند به شکل ملی استفاده کنیم، یادآور شد: دوره‌های آموزشی فرهنگسرا‌ها فعلا به این شکل برگزار می‌شود.
معاون فرهنگی شهردار شیراز با اشاره به اینکه تنها خواهرخوانده ما «وایمار» نیست، موضوع خواهرخواندگی از شهر‌هایی بین افغانستان و کردستان عراق هم مطرح هست، تاکید کرد: اعتقاد داریم که ربط تاریخی، اقتصادی و یا فرهنگی وجود داشته باشد، در مورد وایمار این مورد در خصوص علاقه «گوته» به «حافظ شیرازی» بوده است.
وی با اشاره به اینکه نامگذاری کوچه کنار حافظیه به نام «گوته» می‌تواند سروسامان بهتری به این منطقه دهد، افزود: به طور کلی بحث من اینست که باید از طریق کشور‌های اطراف که بیشترین تعاملات فرهنگی دارند، استفاده کرد، باید از طریق خواهرخواندگی یک تعاملات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی وجود دارد.
جعفری افزود: انتخاب پایتختی کتاب بر اساس فعالیت‌هایی است که در یک سال قبل از آن شکل می‌گیرد، ما استفاده از عنوان «پایتختی کتاب» می‌توانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم، ما سعی کنیم به تهران اعلام کنیم که پایتختی کتاب در سال ۱۴۰۰ به خاطر شیوع کرونا، تمدید شود، ولی اگر تمدید هم نشود به طور حتم این موضوع خللی در اجرای ۲۶ برنامه ایجاد نمی‌کند.
وی با اشاره به اینکه در ۱۱ منطقه شیراز باید ۱۱ قرائت خانه داشته باشیم، یادآور شد: متاسفانه این موضوع را در شیراز شاهد نیستیم.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری شیراز

    منبع خبر

    شهرداری شیراز

    شهرداری شیراز یک شهرداری در شهر شیراز می باشد

      نظرات