توجه به حقوق مکتسبه، درطرح نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر/ تغییر نگاه ...

توجه به حقوق مکتسبه، درطرح نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر/ تغییر نگاه ...

توجه به حقوق مکتسبه، درطرح نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر/ تغییر نگاه مدیریت شهری مشهد در جلب مشارکت مردم برای نوسازی بافت اطراف حرم مطهر جای شکر دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، امیرحسین قاضی زاده هاشمی امروز در بازدید از بافت پیرامونی حرم مطهر که با حضور محمدرضا کلائی شهردار، جمعی از اعضای شورای شهر مشهد و مدیران شهری انجام شد، افزود: هدف از بازدید امروز این بود که با اقدامات انجام شده در بافت پیرامونی حرم مطهر و مشکلات موجود بیشتر آشنا شویم.
وی اضافه کرد: بحث چالشی این روزها بازطراحی و بازبینی طرح نوسازی اطراف حرم مطهر و اقدامات انجام شده در این بافت است که برای بررسی آن فردا نیز جلسه ای با حضور استاندار برگزار خواهد شد.
وی تصریح کرد: با توجه به برگزاری این جلسه در استانداری، بهتر دیدیم تا قبل از آن بازدیدی از بافت پیرامونی حرم مطهر داشته باشیم تا با آگاهی بهتری بتوانیم تصمیم گیری کنیم.
وی با بیان این که در مجموع معیار ما اجرای قانون است و قانون نیز روال مشخصی را پیش بینی کرده است، اظهارکرد: ما که قانون گذارهستیم وقتی در مجلس می خواهیم امتیازاتی را که به بعضی داده ایم حذف کنیم موظف هستیم جبران آن را پیش بینی کنیم  یا بلعکس اگرمی خواهیم وظیفه ای را به جایی بدهیم باید بودجه آن را پیش بینی کنیم.
قاضی زاده ادامه داد: طرح اصلاح بافت پیرامونی حرم حضرت رضا(ع) یک وضعیت چهل ساله دارد و از قبل از انقلاب هم مطرح بوده است، یادم می آید بچه که بودم اتفاقاتی در بافت پیرامونی حرم مطهر درحال رخ دادن بود از جمله ساخت بازار رضا(ع) لذا این اقدامات یک پدیده تاریخی است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که طبیعتا با اتفاقاتی که افتاده و تغییرات جغرافیایی و سیاسی انجام شده، نیازهای شهرطرح نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهربه اصلاحاتی نیاز دارد گفت: به طور مثال زمانی که این طرح تهیه شد شاید کمتر کسی تصور می کرد جمعیت زائردرسال به ۲۰ میلیون نفر برسد و این درحالی است که اکنون پیش بینی حضور ۵۰ میلیون زائر را درسال دارند که حتی ممکن است این پیش بینی نیز غلط باشد و بیشتر از این تعداد زائر به مشهد سفر کنند.
وی افزود: یا هیچ کسی فکر نمی کرد که سالانه ۴ میلیون زائر خارجی به مشهد سفر کند و این مسائل نیاز های جدید را به وجود آورده است همانطور که ما در مورد تامین آب و برق این شهرنیاز به طراحی و برنامه ریزی برای خدمات رسانی داریم بافت پیرامونی و کالبدی شهر نیز متناسب با این تغییرات نیازبه بازبینی دارد.
وی اضافه کرد: شهرمشهد یک گذرگاه تاریخی، مذهبی و سیاسی بسیار مهم درپیشگاه ملت ایران است و این که اصلاحات ما نباید باعث تغییر هویت تاریخی شهرشود را قبول داریم، اما اگر نقشه های قبلی ما مشکلی از این زاویه دارد، برای این موضوع باید کار کارشناسی شود و این جا جای اظهارنظرسیاسیون نیست بلکه کارشناسان و خبرگان فرهنگی و شهرسازی باید در این خصوص نظر بدهند که این طرح نیاز به اصلاحات دارد یا ندارد؟
قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: اگر قرار است اصلاحاتی در طرح انجام شود باید حقوق مردم رعایت شود همانطور که می گوییم حقوق ساکنان باید رعایت شود حقوق مجوزدارها نیز باید رعایت شود، این حق مکتسبه ای که می گوییم شامل هردو این حقوق می شود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: لذا حقوق مکتسبه هم شامل ساکنان بافت است که درآن ریشه دارند و هم افرادی که به صورت قانونی در این محل مجوز دریافت کرده اند.
وی افزود: اگر مجوزها غیرقانونی است که باید با آن افرادی که خطا کرده اند برخورد شود،اما آنهایی که قانونا مجوز دریافت کرده اند به طور مثال از شهرداری مشهد باید در زمان اصلاح طرح هزینه آن را حکومت و دولت بپردازد.
وی ادامه داد: اکنون این موضوع مطرح است که با توجه به تغییراتی که دربافت پیرامونی حرم مطهراتفاق افتاده، مردم مشهد از این بافت کمی دورشده اند و شرایط زیست بومی باعث شده که تعداد زیادی از ساکنان بافت را ترک کنند و همچنین زائران نیز برای زیارت به سختی افتداده اند لذا با توجه به این موارد نیاز به اصلاح طرح وجود دارد.
وی گفت: در کنار این موارد همچنین معماری بافت اطراف حرم مطهر سنخیتی با هویت اسلامی و ایرانی ندارد، لذا می گوییم اگر شهر مشهد را نمی توانیم اصلاح کنیم حداقل بافت پیرامونی حرم مطهرسنخیتی با معماری اسلامی ایرانی و تاریخی ما داشته باشد .
قاضی زاده افزود:اعتراضاتی که اکنون مطرح است حول سه مسئله حفظ هویت تاریخی شهر مشهد، حضورمردم درمنطقه و دسترسی آسان زائرین و مجاوران به حرم مطهر است که شاید موارد نیاز به باز طراحی طرح داشته باشد،اما از آن طرف هم حقوق مکتسبه مردم نیز باید رعایت شود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که خوشبختانه خوشحال هستم که رویکرد مدیریت شهری مشهد مشارکت دادن مردم در طرح است و به عنوان یک دستگاه حاکمیتی برخورد یکطرفه ندارند اظهارکرد: اکنون مانند زمانی که مطلق برخورد می شد و می گفتند می خواهیم پروژه اجرا کنیم ، باید بفروشی و بروی و پول آن را هم درچند قسط می دادند و پروژه ها هم به نتیجه نمی رسید، نیست.
وی گفت: در به نتیجه رسیدن طرح مشکل تنها فقدان اعتبارات نبود بلکه مشکلات فرایندی نیز دخیل بود، لذا با توجه به این موضوع تغییر رویکرد شورای شهر و شهرداری در این حوزه جای شکر دارد.
وی با اشاره به این که مشهد و بافت پیرامون حرم مطهررضوی ماهیت بین المللی دارد و مربوط به همه مردم ایران وشیعیان جهان است افزود: لذا هرتصمیمی که برای آن گرفته می شود افق آن باید جهانی و تاریخی باشد.
قاضی زاده افزود: بر این اساس اگر در شورای عالی معماری وشهرسازی مشاورمی خواهد تصمیم بگیرد باید مشورت ونظر خواهی کند نمی شود عده ای و یا مشاوری بنشینند و با چهار نفرتصمیم گیری کنند این حتما باطل است و طرح جدید هم می شود مانند طرح های قبلی و بعد از مدتی عده ای پیدا می شوند و می گویند این موضوعات را ندیده ای لذا باید به همه جوانب توجه شود.
وی گفت: در مجموع متاسفانه نظام تصمیم گیری ما از این نظر که بتواند اجماع نظرات را تبدیل به مصوبه و قانون کند مشکل دارد که باید این مسئله را حل کنیم.

مجید خبیری

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات