‍ تالاب گنجی اثربخش متعلق به همه و نسل‌های بعدی است و نباید دستکاری و به آن ضربه زده شود.

‍ تالاب گنجی اثربخش متعلق به همه و نسل‌های بعدی است و نباید دستکاری و به آن ضربه زده شود.وی گفت: برای مدیریت این موضوع تنها نباید به محیط زیست توجه کرد بلکه بحث منابع طبیعی نیز وجود دارد زیرا منشاء ریزگردها تنها در حوزه تالاب نیست و منابع طبیعی می تواند اثرگذار باشد.
وی با اشاره به اینکه همدلی با نگاه، باور و مدیریت واحد اثر فراوانی دارد، افزود: اقدامات یکسال اخیر در منطقه سیستان اثر مطلوبی داشته و اگر با همین همدلی مدیریت واحد پیش برویم تاثیرگذاری آن چند برابر خواهد شد.
استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: اگر پول فراوان بدون فکر و اندیشه باشد نه تنها اثرگذار نخواهد بود بلکه ممکن است باعث آبروریزی شود در حالیکه عزتمندی مردم این کشور بسیار مهم است.
وی ادامه داد: رونق صید و صیادی و گردشگری در منطقه نیاز به نگاه جامع دارد در حالی که حق آبه برای محیط زیست در نظر گرفته شده اما برای شیلات نیست.
موهبتی خاطرنشان کرد: باید همه چیز در کنار هم و با خرد جمعی باشد و مراقبت کردن از این طرح برای آنکه بخوبی اجرایی شود نیاز به صدای واحدی دارد که همه دستگاه های اجرایی در حوزه دولت و تشکل های مردم نهاد باید همکاری کنند.
وی با تقدیر از مردم سیستان گفت: مردم این منطقه در یکسال اخیر همراهی بسیار خوبی داشتند که در اجرای این طرح ها اثرگذار بوده و باید این اقدامات بدرستی مدیریت شود.
استاندار سیستان و بلوچستان افزود: امیدواریم همزمان با اجرای طرح احیا تالاب بین المللی هامون، طرح  ۴۶ هزار هکتاری و منطقه آزاد سیستان نیز محقق و مباحث پیوند اقتصاد در دو سوی مرز فراهم شود.
وی با اشاره به اینکه امسال یکی از بهترین سال های کشاورزی بود، ادامه داد: امیدواریم با اقدامات و تفاهم‌نامه های امضا شده، ورود آستان قدس رضوی و همچنین پیگیری نمایندگان سیستان اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی بتوانیم در مسیر هرچه بهتر شدن این منطقه گام برداریم و اولویت محیط زیست برای همه طرح ها الزامی است.
موهبتی اظهار داشت: اجرای این تصمیمات و خرد جمعی و همدلی باعث ایجاد امید در مردم کشور و منطقه سیستان شده و یاس و ناامیدی دشمنان را در پی دارد.
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با اشاره به اینکه این پروژه اتفاق بزرگی در منطقه است، گفت: اجرای این پروژه برای اولین بار در کشور ایران و با تخصیص اعتباری تقریبا بی سابقه در منطقه اتفاق بسیار مهمی است.
وحید پورمردان با اشاره به برنامه و سناریوی که در ۲۲ ماه گذشته در خصوص تالاب هامون برنامه ریزی شده بود، افزود: یکسری اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در این سناریو پیش بینی شد که در برنامه کوتاه مدت لایروبی تالاب و آموزش جوامع محلی، در میان مدت توجه کارشناسی به تالاب و در برنامه بلند مدت کپی برداری از اقدامات کشورهای در حال توسعه در دستور کار قرار گرفت.
وی بیان کرد: برنامه های بلند مدت در ۲ محور بیولوژیک شامل نهالکاری یکهزار هکتار و محور غیربیولوژیک شامل قرق مناطق و همچنین ایجاد ایستگاه های پایش از ۲ ایستگاه به هفت ایستگاه است.
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: مبنای کار در محیط زیست مطالعات بیشماری بود که اعتبارات زیادی را اخذ کرده و در این مطالعات سه کانون ریزگرد در منطقه مشخص شده که کانون شماره یک هامون سابوری شامل منطقه سیستان و شهر زابل، کانون شماره ۲ هامون پوزک افغانستان و کانون شماره سه هامون هیرمند که حوزه زابل و زاهدان و حور جنوب سیستان را در بر می گیرد.
وی همچنین به اهمیت حق آبه تالاب هامون اشاره کرد و گفت: استفاده از حدود ۶۰ میلیون مترمکعب در مقابل گنجایش ۱۳ میلیارد مترمکعبی تالاب هامون ظرفیت بسیار اندکی است و این مهم باید مورد پیگیری در سطح ملی و بین المللی قرار گیرد.
پورمردان افزود: بازگشایی دایک های مرزی، لایروبی مسیرها و افزایش حجم آب ورودی، پوشش گیاهی و لانه گزینی پرندگان مهاجر که مورد احیا قرار گرفت از جمله اقدامات موثر در تالاب هامون است. لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات