بهره‌برداری از سد نم‌رود در اولویت طرح‌های دولت قرار دارد/ پیشرفت 86 درصدی سد نم‌رود

بهره‌برداری از سد نم‌رود در اولویت طرح‌های دولت قرار دارد/ پیشرفت 86 درصدی سد نم‌رود

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "انوشیروان محسنی بندپی" در سفر یک روزه خود به شهرستان فیروزکوه و بازدید از روستای سله‌بن (از توابع بخش ارجمند فیروزکوه) اظهار داشت: با توجه به تاکید رئیس جمهوری مبنی بر تکمیل پروژه‌های بالای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی تا پایان دولت تدبیر و امید، سد نم رود فیروزکوه نیز در این بازده زمانی افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه سد نم رود پس از ۱۵ سال به پیشرفت بالای ۸۶ درصد رسیده و با توجه به شرایط فعلی و روند کار پیمانکار، تا پایان دولت تدبیر و امید افتتاح می‌شود، تصریح کرد: سد نم رود ۱۲۰میلیون ظرفیت سالانه دارد که مردم و مسئولان شهرستان فیروزکوه خواستار آن هستند که در تخصیصی که برای فیروزکوه انجام شده است، تجدید نظر صورت گیرد که در این مورد با وزارت نیرو هماهنگی های لازم انجام خواهد شد.

استاندار تهران همچنین یادآور شد: از آنجا که می‌خواهیم زمینه اشتغال روستایی را بیشتر فراهم نماییم، ۹۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی و ۷ هکتار برای دامداری روستائیان در نظر گرفته شده تا انتقال آب را به این اراضی انجام دهیم.

وی در ادامه با اشاره به مسئله حق‌آبه و جابجایی این روستا به منطقه چزکین افزود: محلی که شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان برای جابجایی تعیین کرده است، منطقه چزکین با مساحتی بالغ بر ۵۲ هکتار است که برخی از مردم از این جابه‌جایی ناراضی بودند که امروز در گفتگو با آن ها محل دیگری را پیشنهاد دادند.

محسنی بند پی با بیان اینکه منطقه چزکین در اطراف روستای سله بن قرار گرفته است، افزود: به منظور بررسی فنی جهت سکونت ساکنین مردم روستای سله بن در چزکین به زودی هیئتی از مرکز مکانیک خاک وزارت راه و شهرسازی، سازمان بازرسی، استانداری و بنیاد مسکن این مسئله را بررسی خواهند کرد.

محسنی بندپی با اشاره به لزوم رفع مشکلات روستاها و لزوم تسریع شرکت آب منطقه‌ای تهران در اتمام سد نم رود خاطرنشان کرد: احداث راه های دسترسی به روستاها در منطقه احداث سد نم رود باید در اولویت قرار بگیرد.

گفتنی است، سد نم رود روی رودخانه حبله رود در 140 کیلومتری شرق تهران، 18 کیلومتری شمال غربی شهر فیروزکوه و دو کیلومتری پایین دست روستای سله بن قرار دارد. مطالعات این سد از سال 1340 آغاز و در طرح اولیه 120 متر برای ارتفاع آن در نظر گرفته شده بود که به دلیل مشکلات زمین و دیواره های سنگی کوه های اطراف به 83.5 از پی کاهش یافت؛ سد نم رود از سال 1384 در دست احداث است و بیش از 86 درصد تکمیل شده است. با کم شدن ارتفاع سد حریم آن نیز کاهش یافت و تنها زمین هایی که در بهره برداری پروژه به زیر آب خواهد رفت در حوزه روستای سله بن است. شهرستان فیروزکوه دارای دو بخش مرکزی و ارجمند در 120 کیلومتری شمال شرقی پایتخت واقع شده است.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات