بهره برداری از سد نم رود در اولویت طرح های دولت قرار دارد/...

بهره برداری از سد نم رود در اولویت طرح های دولت قرار دارد/...

استاندار تهران گفت: در راستای بهره برداری از سد نمرود تا پایان سال ۹۹ تلاش لازم برای تامین اعتبار را خواهیم کرد و این پروژه در اولویت طرح های دولت قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، " انوشیروان محسنی بندپی" در سفر یک روزه خود به شهرستان فیروزکوه و بازدید از روستای سله‌بن (از توابع بخش ارجمند فیروزکوه) اظهار داشت: با توجه به تاکید رئیس جمهوری مبنی بر تکمیل پروژه‌های بالای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی تا پایان دولت تدبیر و امید، سد نمرود فیروزکوه نیز در این بازده زمانی افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید .

وی با بیان اینکه سد نم رود پس از ۱۵ سال به پیشرفت بالای ۸۶ درصد رسیده و با توجه به شرایط فعلی و روند کار پیمانکار، تا پایان دولت تدبیر و امید افتتاح می شود، تصریح کرد : سد نم رود ۱۲۰میلیون ظرفیت سالانه دارد که مردم و مسوولان شهرستان فیروزکوه خواستار آن هستند که در تخصیصی که برای فیروزکوه انجام شده است، تجدید نظر صورت گیرد که در این مورد با وزارت نیرو هماهنگی های لازم انجام خواهد شد.

استاندار تهران همچنین یادآور شد: از آنجا که می‌خواهیم زمینه اشتغال روستایی را بیشتر فراهم نماییم، ۹۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی و ۷ هکتار برای دامداری روستائیان در نظر گرفته شده تا انتقال آب را به این اراضی انجام دهیم.

وی در ادامه با اشاره به مساله حقابه و جابجایی این روستا به منطقه چزکین افزود: محلی که شورای توسعه و برنامه ریزی استان برای جابجایی تعیین کرده است، منطقه چزکین با مساحتی بالغ بر ۵۲ هکتار است که برخی از مردم از این جابه‌جایی ناراضی بودند که امروز در گفتگو با آن ها محل دیگری را پیشنهاد دادند .

محسنی بند پی با بیان اینکه  منطقه چزکین در اطراف روستای سله بن قرار گرفته است، افزود: به منظور بررسی فنی جهت سکونت ساکنین مردم روستای سله بن در چزکین به زودی هیأتی از مرکز مکانیک خاک وزارت راه و شهرسازی، سازمان بازرسی ، استانداری و بنیاد مسکن این مساله را  بررسی خواهند کرد.

محسنی بندپی با اشاره به لزوم رفع مشکلات روستاها و لزوم تسریع شرکت آب منطقه ای تهران در اتمام سد نم رود خاطرنشان کرد: احداث راه های دسترسی به روستاها در منطقه احداث سد نم رود باید در اولویت قرار بگیرد.

گفتنی است،  سد نم رود بر روی رودخانه حبله رود در ۱۴۰ کیلومتری شرق تهران، ۱۸ کیلومتری شمال غربی شهر فیروزکوه و دو کیلومتری پایین دست روستای سله بن قرار دارد . مطالعات این سد از سال ۱۳۴۰ آغاز و در طرح اولیه ۱۲۰ متر برای ارتفاع آن در نظر گرفته شده بود که به دلیل مشکلات زمین و دیواره های سنگی کوه های اطراف به 83.5   از پی کاهش یافت؛ سد نم رود از سال ۱۳۸۴ در دست احداث است و بیش از ۸6 درصد تکمیل شده است . با کم شدن ارتفاع سد حریم آن نیز کاهش یافت و تنها زمین هایی که در بهره برداری پروژه به زیر آب خواهد رفت در حوزه روستای سله بن است . شهرستان فیروزکوه دارای دو بخش مرکزی و ارجمند در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی پایتخت واقع شده است.
لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات