13 اثر ناملموس شهر یزد ثبت...

شهردار شهر جهانی یزد از ثبت ملی 13 اثر ناملموس شهر یزد در فهرست میراث آثار ملی خبر داد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد - جمال‌الدین عزیزی روز یکشنبه هشتم تیر ماه در آیین رونمایی از 13 اثر ناملموس شهر یزد در فهرست میراث آثار ملی که با حضور غلامعلی سفید رئیس شورای اسلامی شهر برگزار شد، اظهار کرد: این آثار ناملموس شامل پوشش زنان زرتشتی، شیوه بافت پارچه زری اطلسی، شیوه تهیه شیرینی حاجی‌بادام، شیوه تیزابکاری سنتی یزد، شیوه تهیه و تولید مُشتک، شیوه تهیه سفیدآب، شیوه تهیه نبات یزدی و شیوه قالگری سنتی یزد است.

شهردار یزد شیوه تهیه و تولید ماقوت، شیوه ساخت انگشتر گالو، شیوه ساخت مدال سه لیره، مراسم سدره پوشی زرتشتیان یزد و شیوه ساخت گوشواره کشکی از دیگر آثار ثبت شده نام برد.

وی  افزود: کیک یزدی، شولی یزدی، دیوار چینه ای، خشت اٌمال، سوروک و جوم یزدی در سال ۹۸ به ثبت رسیده است.

عزیزی با بیان اینکه در سال ۹۸ نیز شش اثر ناملموس شهر به ثبت ملی رسیده بود، افزود: در سال جاری نیز با تلاش‌های سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و همکاری‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ۱۳ اثر دیگر به ثبت ملی رسید.

شهردار یزد با اشاره به اینکه دستورالعمل انجام این‌گونه فعالیت‌ها توسط شهرداری‌ها از سوی هیئت‌وزیران در سال ۹۶  به تصویب رسیده است، تصریح کرد: میراث فرهنگی ناملموس به معنی رفتارها، نمادها، بیان‌ها دانش‌ها، مهارت‌ها، هنرها، صنایع‌دستی و فضاهای فرهنگی وابسته به آن‌ها است که نسل به نسل به یکدیگر منتقل می‌شود و وظیفه ما حفظ و حراست از آن‌ها است.

عباس ملازینلی رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد نیز با اشاره به این که رویکرد جدیدی بر سازمان شهرداری‌ها حاکم شده است، اظهار داشت: ورود جدی شهرداری‌ها در فعالیت‌های گردشگری، ورزشی و آموزشی از سال ۹۶ تاکنون منجر به استفاده از ظرفیت و توانمندی این دستگاه‌های متمکن و توانمند در مدیریت شهری شده است.

وی با طرح این سوال که «تفاوت فعالیت‌های سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چیست؟» گفت: هر چند مرزهای مشخصی بین فعالیت این دو دستگاه وجود ندارد اما اهمیت آن در تفکیک شدن وظایف است، با این وجود در یزد، تعامل و همکاری با مجموعه مدیران حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بسیار موثر و قابل تاملبوده است.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد ورود شهرداری‌ها به مباحث میراث ناملموس را گامی اساسی و بلند عنوان کرد و افزود: همچنان که در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته شاهد حضور شهرداری‌ها در همه امور و اقدامات هستیم، این مسئله نیز در شهرداری‌های کشورمان محقق شده به طوری که سال گذشته و امسال با همکاری موثر شهردرای و میراث فرهنگی در استان یزد به ترتیب ۶ و ۱۳ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

سید مصطفی فاطمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان یزد نیز در این نشست با بیان اینکه ورود شهرداری‌ها به مسئله ثبت میراث ناملموس از اقدامات بسیار موثر است، اظهار داشت: سال‌هاست که به دنبال کم کاری حوزه میراث فرهنگی، بسیاری از میراث استان یزد شامل صنایع دستی، سوغات و داشته‌های غذایی در استان‌های همجوار به ثبت رسیده اما در طول دو سال گذشته با همکاری شهرداری‌ها، پرونده‌های ثبتی میراث استان به خوبی تهیه شد.

وی پرونده‌های یزد را جزو کامل‌ترین پرونده‌ها و شامل فیلم‌ها، عکس‌ها و مطالب متعددی دانست و با بیان اینکه شهرداری یزد توانست بیشترین پرونده را در شورای ثبت کشور به ثبت برساند، افزود: این مسئله در راستای حفظ و ثبت بسیاری از پرونده‌های یزد شامل مسائل فرهنگی و هویت تاریخی این دیار بسیار موثر بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان همچنین از ثبت پرونده «حسین سعادتمند» مداح برجسته و فقید یزد توسط اداره کل میراث فرهنگی یزد خبر داد و گفت: بسیاری از پرونده‌ها متعلق به افراد و میراثی است که در صورت جدی نگرفتن در ثبت، به زودی از دست خواهد رفت و بسیاری از این افراد جزو آخرین افراد فعال در حوزه‌های خود هستند که پرونده‌های آنان جمع‌آوری و برای ماندگاری آثار به ثبت خواهد رسید، البته برخی از پرونده‌ها به علت ورود تعداد دیگری از استان‌ها به صورت ملی ثبت شده و می‌شود.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری یزد

  منبع خبر

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد یک شهرداری در شهر یزد می باشد

   نظرات