حفظ ساکنان بومی بافت پیرامونی حرم یکی از جهت گیری های شورای پنجم است ...

حفظ ساکنان بومی بافت پیرامونی حرم یکی از جهت گیری های شورای پنجم است ...

حفظ ساکنان بومی بافت پیرامونی حرم یکی از جهت گیری های شورای پنجم است /برخی به دنبال فضاسازی ‌های رسانه ‌ای و سیاسی هستند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حیدری، در آغاز نود و ششمین جلسه علنی شورای شهر، ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه و شهید بهشتی، اظهارکرد: اندیشه‌های شهید بهشتی همواره درصدد ایجاد پیوند بین دین و آزادی، دین و حقوق بشر و دین و مردم سالاری در جلسات تدوین قانون اساسی بود و مناظرات ایشان در خصوص جریان‌های چپ مارکسیستی و التقاطی همواره در یادها ماندگار است که بازخوانی اندیشه های این شهید، یکی از نیازهای جدی امروز است.
وی با اشاره به ایام دهه کرامت که با ولادت حضرت معصومه (س) آغاز و با ولادت امام رضا (ع) به پایان می رسد، افزود: مهاجرات حضرت معصومه(س) و امام‌رضا(ع) به خراسان، دارای تاثیرات فراوانی بر تاریخ ایران و جهان تشیع است. امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا از برگزاری مراسم و جشن معذور هستیم اما یکی از تاکیدات شورای پنجم، تلاش در جهت ترویج اندیشه و فرهنگ رضوی است که امیدواریم حد وسع و توان، دین خود نسبت به امام‌رضا(ع) را ادا و در جهت ترویج و توسعه فرهنگ رضوی تلاش کنیم.
رئیس شورای شهر مشهد بیان کرد: همکاران ما در خدمات شهری اگر به موقع فضا آرایی های شهری را انجام دهند دیگر دستاویز برخی بهانه‌جویان و عناصری که صرفا به ظاهر توجه می‌کنند، نخواهند شد البته لازم به ذکر است که در بحث تبلیغات شهری صرفا شهرداری مسئولیت ندارد بلکه نهادهای فرهنگی دیگری نیز در این زمینه باید نقش خود را ایفا کنند.
شهرداری مشهد در مناسبت ‌های ملی و مذهبی فراتر از توان خود ورود می‌کند
حیدری خاطرنشان کرد: شهرداری مشهد در مناسبت ‌های ملی و مذهبی فراتر از توان خود ورود می‌کند ولی در عین حال، برنامه‌ریزی و طراحی‌های شهرداری باید با ملاحظات بیشتر و با سرعت بالاتری انجام شود تا کوچک ترین بهانه ای برای بهانه جویان ایجاد نشود.
تعامل خوب شورای پنجم با حوزه صنعت و معدن استان
وی ضمن اشاره به دهم تیرماه، روز ملی صنعت و معدن اشاره کرد و گرامیداشت این روزاضافه کرد: حوزه صنعت، در سال جهش تولید نقش بسیار جدی دارند که البته در این مسیر با موانع جدی برای تامین نیازهای خود روبرو هستند و دولت اقداماتی نظیر بسته‌های حمایتی و تسهیلات می تواند تولید داخل را تداوم بخشد تا در این شرایط دشوار اقتصادی، فضای کسب و کار دچار آسیب نشود. شورای پنجم نیز از ابتدای فعالیت خود تاکنون تعامل خوبی با حوزه صنعت و معدن داشته است که از جمله آن ها می توان به بازسازی و آسفالت جاده حسن‌آباد اشاره کرد.

۱۴ تیرماه، روز شهرداری و دهیاری‌ها، مناسبت دیگری بود که رئیس شورای شهر مشهد در نود و ششمین جلسه علنی شورا به آن اشاره داشت و تصریح کرد: شهرداری‌ها جزو سازمان‌های خدمات‌رسان به مردم هستند که این روزها در شرایط دشوار و طاقت‌فرسایی فعالیت می‌کنند
هزینه اداره روزانه شهر، از سه میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۱۱ میلیاردتومان در سال جاری رسیده است
رئیس شورای شهر مشهد تصریح کرد: هزینه اداره روزانه شهر، از سه میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۱۱ میلیاردتومان در سال جاری رسیده است و تامین منابع و پاسخگویی به نیازهای متنوع مردم که نیازهایی ملموس و عینی هستند، کار بسیار دشواری است به همین دلیل از تمامی مدیران و پرسنل شهرداری مشهد تشکر و قدردانی می‌کنیم.
حیدری گفت: در فضای موجود، علاوه بر اداره شهر، توسعه و عمران شهر هم فراتر از ظرفیت شهرها، به شهرداری‌ها واگذار شده است بنابراین دولت و مجلس باید همراهی و حمایت لازم را داشته باشند.
وی ضمن گرامیداشت ۱۴ تیرماه، روز قلم، ادامه داد: در قرآن کریم به عناصر پرارزش و مهم قسم یاد شده و قلم نیز یکی از همین موارد است؛ ابزاری که حافظ و انتقال دهنده علوم و دانش‌ و افکار اندیشمندان از نسل‌های گذشته به نسل جدید است.
رئیس شورای شهر مشهد اظهار کرد: چند ماهی است که موضوع بافت پیرامونی حرم در محافل علمی، تخصصی و مدیریت شهری و استان بحث و بررسی شده و جامعه نیز نسبت به آن حساس است به همین دلیل رسانه‌ها در این زمینه نقش به سزایی دارند و باید با آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی عمومی، شرح واقعه را بیان کنند.
طرح ساماندهی بافت پیرامونی حرم؛ رهاوردی بزرگ برای مردم
حیدری با بیان اینکه بیش از ۲۰ سال از اجرای طرح گذشته و اکنون نیمی از طرح پیشرفت فیزیکی داشته است، بیان کرد: طرح اجرا شده مسیر قانونی خود را طی کرده و تاییدیه شورای عالی معماری و شهرسازی را هم دریافت کرده است؛ وزیر وقت هم این طرح را به عنوان رهاوردی بزرگ به مردم معرفی کرد همچنین اجرای طرح در دو قطاع نیز بعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است.
وی افزود: پس از دو دهه، ارادتمندان به بارگاه ملکوتی امام‌رضا(ع) به این نتیجه رسیده‌اند که آنچه در این طرح تاکنون اجرا شده، فاقد پیوند معنوی و هویتی با حرم مطهر است. در ضرورت بازنگری و اصلاح طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی، در سطح ملی و استانی اتفاق نظر وجود دارد و آنچه محل بحث بوده، شیوه و روش برخورد با این موضوع است.
طرح «مهرازان» یک سویه و برخلاف نظر کمیسیون ماده پنج است
رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه شورای پنجم شهر مشهد و مدیریت شهری در این دوره هیچ مساله خاصی با بازنگری طرح ندارد و از آن حمایت می‌کند، خاطرنشان کرد: شورای عالی معماری و شهرسازی یک بار اصلاح طرح را با رویکرد آمرانه و یکسویه تحت عنوان طرح «مهرازان» تجربه کرد؛ طرحی که خلاف نظر کمیسیون ماده پنج بود و یکسویه ابلاغ شد، اما موفقیتی کسب نکرد.
حیدری تصریح کرد: شورای شهر مشهد در آغاز فعالیت خود درخواست بررسی طرح، پیش از ابلاغ را به شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح کرد ولی هیچ اعتنایی به این درخواست نشد بنابراین طرح «مهرازان» سه سال معطل ماند و هیچ آثاری بر جای نگذاشت.
طرحی که در آن حقوق مردم نادیده گرفته شود را امضا نخواهیم کرد
وی با بیان اینکه شورای عالی معماری و شهرسازی باز هم رویکرد آمرانه و یکسویه را انتخاب کرده است، ادامه داد: در شرایطی که براساس تصمیم مدیریت عالی استان، اعضای شورای شهر در کمیسیون‌های تخصصی مشغول بررسی طرح برای اعلام پیشنهادات و نظرات اصلاحی بودند، طرح و شیوه‌نامه به یک باره ابلاغ شد. طرحی که در آن حقوق مردم اعم از ساکنین و کارآفرینان نادیده گرفته شود، مورد تایید شورای شهر مشهد نیست و آن را امضاء نخواهد کرد.
رئیس شورای شهر مشهد گفت: بدعت‌هایی که شورای عالی معماری و شهرسازی درخصوص طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر گذاشته، در تاریخ بی‌سابقه است و از تمامی صاحبن ظران دعوت می‌کنیم تا اگر نمونه‌هایی وجود دارد، به آن اشاره کنند.
حیدری با بیان اینکه شورای عالی معماری و شهرسازی، تشخیص تخلف را بر عهده مجموعه‌ای دانشگاهی گذاشته درحالی که مرجع قانونی و اصلی رسیدگی به این تخلفات، کمیسیون ماده ۱۰۰ است، تصریح کرد: چنین تصمیمی بدون شک مشکلات مختلفی را در پی خواهد داشت.
وی اضافه کرد: شورای شهر مشهد به اصلاح طرح تاکید دارد ولی ظرفیت و توان مدیریت شهری، جدا از مشاور، باید در رده‌های استانی و کیمسیون ماده ۵ دنبال شود و آنچه وظیفه شورای شهر است، اعمال شود.

یکی از جهت گیری‌های شورای پنجم، حفظ ساکنان بومی بافت پیرامونی حرم است
رئیس شورای شهر مشهد عنوان کرد: یکی از جهت گیری‌های شورای پنجم، حفظ ساکنان بومی و جلب مشارکت مردم در بافت است که در همین راستا پنج دفتر تسهیل گری فعال شده و از سوی دیگر به دنبال احیای راستاهای تاریخی، تملک خانه‌های با قدمت در راسته‌ های هویت تمدنی و دینی منطقه هستیم که اقدامات ارزشمندی نیز در این جهت اجرایی شده است.
حیدری با بیان اینکه مدیریت شهری در این دوره پیوسته برای تغییر رویه مهاجرت تلاش کرده است، گفت: جهتگیری ما تثبیت ساکنان بومی بوده و در همین راستا، پاسخگویی به املاک ریزدانه به مراتب بیشتر از املاک بزرگ بوده است. همچنین فضاهای مذهبی ایجاد شده در بافت پیرامونی حرم مطهر، طی سه سال اخیر، دوبرابر و مساحت فضای سبز احداث شده نیز ۱.۵ برابر نسبت به دوره های گذشته افزایش داشته است.
برخی به دنبال فضاسازی ‌های رسانه ‌ای و سیاسی هستند
وی با بیان اینکه رویکرد مدیریت شهری در این دوره بر مبنای اصلاح و تغییر بوده است، افزود: در تعامل با سازمان بودجه به دنبال اخذ اوراق مشارکت برای تامین زیرساخت‌ها بوده‌ایم و نه خرید ملک؛ شهرداری زیرساخت‌ها را فراهم می‌کند و مابقی طرح را شهروندان و مردم پیش خواهند برد. در چنین فضایی، برخی افراد و عناصری با اهداف و نیاتی مشخص، به دنبال فضاسازی‌های رسانه‌ای و سیاسی هستند.
رئیس شورای شهر مشهد گفت: براساس طرح دو فوریتی که اخیرا به تصویب شورای شهر رسید، ظرفیت ‌های قانونی به شهردار برای توقف طرح تفویض شده است و چنانچه مشاور، حقوق مردم را نادیده بگیرد، شهردار باید از اختیارات خود استفاده کند.
حیدری بیان کرد: وضعیت شهر مشهد و خراسان از نظر آمار متبلایان و فوتی‌های کرونا قرمز است و بر اساس گزارش‌های دانشگاه علوم پزشکی، تعداد بیماران در حال افزایش است بنابراین مدیریت شهری مشهد همچون موج اول، آمادگی دارد که مصوبات ستاد استانی مبارزه را کرونا را دنبال و برخی محدودیت‌ها را برای بهبود شرایط مجدد اعمال کند.
وی اضافه کرد: شهروندان پیوسته باید فاصله بهداشتی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند تا از این شرایط بحرانی گذر کنیم.

حوریه جمالی پور

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات