ایران دارای رتبه سوم سدسازی در جهان

ایران دارای رتبه سوم سدسازی در جهان

http://www.bananews.ir/معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه هم اکنون نیاز به خرید برق از ایران در منطقه افزایش یافته است، گفت: رتبه سوم سدسازی جهان از آن ایران است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)  محمدرضا رحیمی امروز در حاشیه سیزدهمین همایش مدیران ارشد آب و برق کشور با اعلام اینکه در حال حاضر ایران دارای رتبه سوم سد سازی در جهان است، گفت: کشور در گذشته برای سد سازی به خارج وابسته بود.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: همچنین با وجود تحریم های ۳۳ سال گذشته، هم اکنون ایران رتبه نخست منطقه را در تولید برق دارد که این رتبه در جهان شانزدهم است.

رحیمی بیان داشت: همه مردم ایران باید از این افتخار بزرگ مطلع شوند و بدانند که هیچ جایگاهی در کشور مانند جایگاه وزارت نیرو از جهت درخشندگی و بالندگی قابل قیاس نیست.

وی افزود: از ابتدای فعالیت دولت نهم تاکنون حدود ۲۶ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق کشور بیشتر شده است ضمن اینکه امسال ۲۶ درصد ظرفیت صادرات کشور نیز افزایش یافت.

معاون اول رئیس جمهور در ارتباط با سد سازی در کشور، ادامه داد: صنعت سد سازی ایران در منطقه رقیب ندارد. هم اکنون در منطقه نیاز بیشتری برای خرید برق ایران وجود دارد.

به گفته رحیمی، هم اکنون ۱۳۵ سد در دست اقدام است که با بهره برداری از این ۱۳۵ سد وضعیت کشاورزی و دشت ها را دگرگون خواهد کرد. همچنین برداشت محصولات کشاورزی نیز از این طریق چند برابر خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم بکارگیری شیوه های نوین آبیاری در بخش کشاورزی، گفت: هم اکنون برای ایجاد شبکه های نوین آبیاری تا ۸۵ درصد یارانه به کشاورزان داده می شود.

معاون اول رئیس جمهور، تعداد تصفیه خانه های فاضلاب در دست ساخت را نیز ۲۰۰ تصفیه خانه و تصفیه خانه های آب را ۱۰۰ تصفیه خانه اعلام کرد.

 

 

    نظرات