شنا در مخازن سدهای استان هنوز هم قربانی می گیرد

بی توجهی به هشدارها و شنا در مخازن سدها، ماجراجویی خطرناکی است که به قیمت جان شناگران تجربه می شود.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، شنا در مخازن سدها و تأسیسات آبی در استان آذربایجان شرقی از سال 91 تا کنون 110 بار مردم این استان را داغدار کرده است.

بر اساس این گزارش، پستی و بلندی های ناهمگون و غیریکنواخت بستر سدها و تغییرات قابل توجه عمق مخازن سدها، شنا در سدها و تأسیسات آبی را بسیار خطرناک کرده و احتمال غرق شدن شناگران را به شدت افزایش می دهد.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آب منطقه ای آذربایجان شرقی سال هاست که با انتشار آگهی در روزنامه های محلی از مردم این استان درخواست می کند برای حفظ جان خود و جلوگیری از تکرار حوادث دلخراش، اکیداً از شنا کردن در سدها و تأسیسات آبی خودداری کنند.

متاسفانه علی رغم هشدارهای داده شده، تاکنون در سال جاری 6 نفر در رودخانه ها، تأسیسات آبی و سدهاغرق شده اند. این میزان در  سال گذشته 12 نفر و از سال 91 تا کنون 110 نفر بوده است.

سالهاست که سدها و تأسیسات آبی به عنوان موجودات زنده جدیدی سر از اکوسیستم ما درآورده و جزئی از طبیعتی شده اند که گاه گداری برای تازه کردن نفسمان به آن روی می آوریم. کناره های مخازن سدها به دلیل حس طراوتی که از نزدیکی به آب حاصل می شود، به عنوان مکان هایی پرتردد برای اتراق خانواده ها به شمار می روند.

مکان هایی زیبا که گاه با ماجراجویی شناگرانی که غافل از همه جا تن به آب می زنند، تبدیل به مکانی تلخ و کشنده می شود. گفته می شود حتی برخی از این شناگران غریق نجات یا عضو تیم ملی قایقرانی بوده اند که به دلایلی چون گرفتگی عضلات بر اثر تغییرات ناگهانی دمای آب در مخازن سدها، از دست رفتن تعادل و سکته جان خود را از دست داده اند.

متاسفانه علت اصلی این مرگ ها، فقدان آگاهی از شرایط حاکم بر مخازن سدهاست که حتی شناگران ماهر را به کام مرگ می کشد. با وجود این که آب پشت سد‌ها دارای سطحی آرام است، اما یک جریان شدید زیرین وجود دارد که از دید شناگران پنهان است و در صورت شنا به سادگی افراد را به زیر می‌کشد و باعث مرگ حتمی فرد می‌شوند؛ خطر دیگری که شنا در مخازن سدها برای شناگران به ارمغان می آورد حالت باتلاقی سواحل خاکی و گلی کنار سدهاست که با وجود سطح شفاف دریاچه های سدها ، کمی پایین تر جریان های زیرسطحی باعث رسوبی، کدری و کاهش دیدشناگر و به طبع آن برخورد فرد با درختچه ها و تاسیسات داخل دریاچه می شود .

لذا شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، برای جلوگیری از تکرار خاطرات ناگوار گذشته، از کلیه هموطنان خود در استان آذربایجان شرقی، بویژه ساکنان حوالی رودخانه ها، کانال ها و تأسیسات آبی اکیداً درخواست می کند ضمن مراقبت از کودکان و نوجوانان، از شنا در این مکان ها پرهیز و به خاطر حفظ سلامت خود و خانواده‌شان به علایم هشدار دهنده توجه جدی کرده و از اتراق در کنار این اماکن خودداری نمایند.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

    شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات