برگزاری جلسه حفاظت از منابع آب شهرستان خرم‌آباد

جلسه حفاظت از منابع آب شهرستان خرم‌آباد در فرمانداری شهرستان خرم‌آباد برگزار گردید .

به گزارش روابط عمومی آب منطقه‌ای لرستان ، جلسه حفاظت از منابع آب مرکزاستان لرستان در محل فرمانداری خرم آباد برگزار شد .

این جلسه به ریاست جعفر طولابی فرماندار و با حضور داریوش حسن‌نژاد مدیرعامل آب منطقه‌ای ، مهرداد محمدی رئیس منابع آب شهرستان خرم‌آباد و دیگر اعضا به منظور استفاده بهینه از منابع آب شهرستان و با محوریت بهره برداری غیر مجاز منابع آب های سطحی و زیرزمینی وهمچنین جلوگیری از کشت محصولات آبدوست برگزار گردید .

در این جلسه مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به وضعیت محدود منابع آبی استان ، از مهمترین عوامل جلوگیری از برداشت بی‌رویه را پرومسلوب نمودن چاههای غیر مجاز وجلوگیری از کشت محصولات آبدوست توسط کشاورزان بومی ومهاجر و همچنین ، شناسایی وبرخورد قانونی با مالکان چاههای صنعتی که اقدام به تغییر کاربری جهت مصارف کشاورزی نموده اند و نیز اصلاح الگوی کشت با هدف جلوگیری و محدود کردن کشت محصولات آبدوست عنوان کرد

رئیس منابع آب شهرستان خرم‌آباد نیز با بیان اینکه نورم استفاده از آب های زیرزمینی ، کشاورزی۷۰ درصد ، صنعت ۲۲درصد و ۸ درصد شرب است، ادامه داد: در ایران ۹۱ درصد بخش کشاورزی، شش درصد شرب و شهری و سه درصد صنعت از منابع آب زیرزمینی استفاده می کنند .

محمدی با بیان اینکه باید آمارهای مصرف آب را در بخش کشاورزی حداقل ۱۰ درصد کاهش دهیم، تصریح کرد: طی سنوات اخیر با الگوی کشت نامناسب و کشت محصولاتی مانند هندوانه و سیب زمینی سفره های آب زیرزمینی شهرستان خرم آباد به شدت کاهش یافته اند .

مدیر امور منابع آب شهرستان خرم آباد برای کنترل اضافه برداشت آب از چاه‌های مجاز به کنتورهای آبی هوشمند اشاره کرد و ادامه داد: برای این کنتورها یک کارت هوشمند وجود دارد که میزان حجم برداشت سالانه آب در آنهاست و به محض اضافه برداشت قطع می شود .

محمدی افزود: کنتور هوشمند متاسفانه بعلت قیمت بالای آن کشاورزان زیادی مراجعه می کنند که هزینه خرید این کنتورها را ندارند که برای تهیه راهکارهایی در حال بررسی است .

در ادامه جعفر طولابی فرماندار مرکز استان با بیان اینکه باید در مدیریت منابع آب نگاه اعتقادی و حساسیت بالا داشته باشیم گفت : حفظ و نگهداری منابع آب موجود جدیت داشته و منابع آب شهرستان این حساسیت و جدیت را از طریق کارهای فرهنگی به  مردم انتقال دهد و آگاهی رسانی نقش مهمی در کم کردن تخلفات آبی و ساخت و ساز در حرایم رودخانه‌ها دارد .

جعفر طولابی با تاکید بر تداوم جلسات ماهانه رئیس منابع آب شهرستان دربخشداری های شهرستان و حضور بیشتر در بازدیدهای میدانی و همچنین تغییرات بیشتر در شیوه مدیریت منابع آب در کشاورزی از سنتی به تکنولوژیهای جدید، استفاده از آبیاریهای مدرن از جمله آبیاری قطره ای در کشاورزی را از ضروریات عنوان کرد .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای لرستان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای لرستان

    شركت آب منطقه‌ای لرستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات