نیازمند مشارکت و همیاری تمام اقشار برای مدیریت مصرف آب هستیم

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران با اشاره به این که مدیریت منابع آب موضوعی چندوجهی است، مشارکت و همیاری تمامی اقشار، مسئولان، سازمان های مردم نهاد و بویژه رسانه ها را در تأمین آب پایدار و پیاده سازی مدیریت مصرف خردمندانه آب ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، مهندس یوسف غفارزاده در گفت و گو با خبرنگاران استان موفقیت در مدیریت صحیح مصرف آب را منوط به حضور و مشارکت همگانی دانست و افزود: ما کشوری با یک سوم آب دنیا با بهره وری یک چهارم میانگین دنیا و میزان مصرف دو برابر دنیا در شرب هستیم و ادامه روند مصرف فعلی با افزایش سرسام آور و بی توجهی به هشدارها، تأمین پایدار آب را غیرممکن خواهد نمود.

وی با اشاره به این که در صورت مصرف صحیح آب، منابع موجود فعلی تا 10 سال آینده نیز کافی است افزود: متاسفانه با افزایش شدید مصرف در ماه های اخیر و ماه های پیش رو که پیک مصرف آب است، مواجهیم و شیوع ویروس کرونا و افزایش بی سابقه مصرف آب، شرایط تأمین آب را دشوارتر نموده به طوری که با ظرفیت مشخص و محدود ایستگاه های پمپاژ تصفیه خانه ها که در حالت منطقی تعبیه شده، هیچ قابلیتی برای افزایش ناگهانی 30-40 درصدی مصرف را نخواهد داشت.

مهندس غفارزاده با تأکید بر این نکته که مصرف آب و رعایت بهداشت امری اجتناب ناپذیر است، اما اگر رعایت کنیم هیچ قطع آبی در هیچ کجای استان نخواهیم داشت افزود: در بسیاری موارد با یک سری راهکارهای ساده می توان جلوی مصرف بی رویه را گرفت. برای مثال باز بودن شیر آب در حین شستن 20 ثانیه ای دست یا مسواک زدن، 10 لیتر آب تصفیه شده را هدر می دهد.

وی در پایان از مردم استان درخواست نمود برای تأمین پایدار آب و عدم قطعی جریان آن،بویژه در فصل گرما و در ماه های پیش رو، نهایت دقت و صرفه جویی و وسواس را در مصرف آب مبذول نمایند.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

    شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات