تولید پلاستیک تجدید پذیر باید در برنامه های اجرایی تکلیف شود


به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان مرکزی، رضا میرزایی  به مناسبت روز ملی بدون پلاستیک گفت : پلاستیک پسماند غیرقابل تجزیه و زخمی ماندگار بر پیکرمحیط زیست است که به‌دلیل قابلیت‌های فراوان و قیمت ارزان در سال‌های اخیر استفاده گسترده آن به فرهنگ تبدیل شده و تداوم رفتارهای افراطی در استفاده و رهاسازی پلاستیک فاجعه‌ بار است .

وی بیان کرد: اگرچه در سال‌های اخیر پویش‌ نه به پلاستیک به راه افتاده و مردم ترغیب به استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای و کاغذی به جای نایلون می‌شوند اما چهره طبیعت در اغلب مناطق کشور از بطری و اقلام پلاستیکی رها شده آسیب‌ جدی و جبران ناپذیری  خورده و نیاز است که در سطوح تصمیم ساز کلان تولید پلاستیک‌های تجدید پذیر جایگزین نسل مقاوم شود .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: ایران از لحاظ جمعیتی هفدهمین کشور دنیا محسوب می‌شود اما از نظر مصرف پلاستیک در زمره پنج کشور اول جهان است و مصرف محصولات پلاستیکی در ایران بیش از سه برابر متوسط جهانی است .

میرزایی اظهار داشت: میزان مصرف پلاستیک در ایران سالانه ۵۰۰ هزار تن است و  پسماندهای این بخش علاوه بر آسیب رساندن به محیط‌زیست برای سلامتی انسان‌ها نیز زیان‌بار بوده و به گفته کارشناسان استفاده از ظروف یک‌بار مصرف برای غذای داغ بیماری‌زا است .

وی تصریح کرد: پلاستیک‌ها حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ سال در طبیعت ماندگاری دارند و ماده‌ای مخرب برای محیط زیست و تنوع زیستی محسوب شده و  مصرف کننده انرژی و آب و مولد گازهای گلخانه‌ای به شمار می‌روند .


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: حفاظت محیط زیست در قانون اساسی رسالت همگانی تعیین شده  و همه باید به تعهدات اجتماعی خود برای داشتن زمین پاک و محیط سالم زیست عمل کنند .

میرزایی گفت: ظرفیت اکولوژیک زمین محدود است و مصرف بی‌رویه و کم توجهی به ضوابط حفاظتی منابع پایه آب، خاک و هوا  باعث می‌شود که تخریب جبران ناپذیری رخ دهد که عواقب آن برای خود انسان خواهد بود و یکی از مسایل تهدید کننده محیط زیست تولید و مصرف پلاستیک‌ها است که با چرخه زیستی سازگار نیست و باید آگاهانه در سایه فرهنگ‌سازی از این رفتار مخرب فاصله گرفت .

وی توضیح داد: حرکتی که در ایام کرونا به همت سمن‌های مردمی در پاکسازی جاده‌های استان از مواد زاید از جمله پلاستیک‌ها آغاز شد و تداوم دارد، اقدامی باارزش است که نشان از مسئولیت‌پذیری اجتماعی شهروندان دارد و این مهم می‌تواند بخشی از جراحات عمیقی که در سال‌های قبل به دلیل رهاسزی پسماند و رفتار غیرمتعهدانه در مصرف پلاستیک‌ها صورت گرفته را التیام بخشد .

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات