توانمندسازی اجتماعی شهروندان و توجه به اقشار آسیب پذیر از اصلی‌ ترین ...

توانمندسازی اجتماعی شهروندان و توجه به اقشار آسیب پذیر از اصلی‌ ترین ...

توانمندسازی اجتماعی شهروندان و توجه به اقشار آسیب پذیر از اصلی‌ ترین اولویت ‌های این سازمان

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی شهرداری مشهد، رضا دانایی با اشاره به اقدامات صورت‌ گرفته در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی، اظهار کرد: تاکنون طرح‌ هایی همچون حمایت از مراکز فعال در حوزه کودکان کار، «سایبان امید»، «کودک توانا»، «آوای همت» و«پژوهشکده مشاغل» با هدف توانمند سازی شهروندان و با توجه ویژه بر محلات کم‌ برخوردار و اقشار در معرض آسیب برگزار شده است.
وی در خصوص طرح «سایبان امید»، افزود: این طرح با هدف ارتقای مهارت‌های اجتماعی و با توجه ویژه بر مناطق کم‌برخوردار، آموزش‌ های لازم در این حوزه را به کودکان، نوجوانان و والدین آن‌ ها ارائه کرده است.
سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: کارگاه مهارت‌ های ارتباطی و مدیریت خشم برای کودکان ‌کار و بانوان آسیب‌ دیده در مراکز ویژه حمایتی آن‌ها، از جمله برنامه های برگزار شده در این طرح بوده و در مجموع ۳۷۵ کارگاه ذیل طرح سایبان امید برگزار شده است.
دانایی در خصوص برنامه های ویژه کودکان کار، خاطرنشان کرد: در اختیار قرار دادن ایستگاه ‌ها و پایگاه ‌های عمومی سطح شهر به سمن های فعال در حوزه آسیب‌ های اجتماعی که با هدف آشناسازی شهروندان با مسئله کودکان کار و آگاهی ‌بخشی درخصوص نحوه تعامل درست با آنان صورت گرفته است، برگزاری دوره‌های حرفه ‌آموزی همراه با آموزش‌ های روانشناختی و مشاوره‌ ای و برگزاری کارگاه‌های آموزش مهارت‌های اجتماعی از جمله برنامه هایی است که در طرح «کودک توانا» برگزار شده است .
وی در زمینه جزئیات طرح «کودک توانا»، اضافه کرد: این طرح در قالب مجموعه‌ ای هماهنگ از خدمات روان‌ درمانی، مهارت‌ های اشتغال‌ زایی و در راستای افزایش توانمندی کودکان کار اجرا شده است. آموزش ساخت زیورآلات، کارگاه چرم‌ دوزی و کارگاه ساخت تراریوم، از دوره‌ هایی بودند که در مراکز آموزشی کودکان کار برگزار شد.
سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با بیان اینکه افزایش حساسیت‌ ها و مشارکت اجتماعی شهروندان یکی از مهم ‌ترین رویکردها در مواجهه با مسئله کودکان کار است، گفت: در راستای افزایش مشارکت‌ های اجتماعی، کمک ‌هایی برای تهیه لوازم ورزشی و آموزشی در اختیار سمن‌ های فعال در حوزه کودکان کار قرار گرفته است.
دانایی با اشاره به ارائه آموزش به کودکان ساکن در مناطق فاقد مراکز آموزشی، اظهار کرد: طرح «الفبای مهارت» با هدف توانمندسازی روانی، اجتماعی، فنی و مهارتی کودکان و بانوان مناطق کم ‌برخوردار و کودکان دارای نیازهای ویژه در محلاتی که فاقد مراکز آموزشی و فرهنگی هستند، برگزار شد.
وی ادامه داد: همچنین اجرای طرح «پژوهشکده مشاغل» از دیگر اقدامات ما با هدف بهره ‌مندی از ظرفیت نیروهای داوطلبانه است. این طرح با هدف آشنایی شهروندان با مشاغل مختلف و ارائه آموزش‌ های لازم در حوزه اشتغال‌ زایی، توانسته در فعال ‌سازی نیروهای داوطلب در ذیل برنامه‌ های نذر فرهنگی نقش موثری ایفا کند.
سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی و فرهنگی بیان کرد: در قالب این طرح که در مناطق سیزده ‌گانه شهرداری مشهد برگزار شد، سیمنارهای آموزشی برای زنان سرپرست خانوار و کارگاه ‌های کارآفرینی برای نوجوانان و شهروندان برگزار شد.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات