مدیریت و هدایت سیلاب در شبکه مغان با بازگشایی دهانه پلها و مسیلها...

مدیر امور منابع آب مغان گفت: از شامگاه روز سه شنبه بیست و چهارم تیرماه سیلابی با دبی بیش از 60 متر مکعب در ثانیه در اثر بارندگی بیش از 55 میلی متر در حوضه بالا دست مسیلهای منتهی به زهکشهایDR/D9 و زهکش مرزی در شبکه آبیاری و زهکشی مغان اتفاق افتاد.

مهندس اصغر احمدنژاد افزود: امور منابع آب مغان و  شرکت بهره برداری  مغان به محض اطلاع از همان ساعات اولیه ضمن اعلام آماده باش به کلیه عوامل شبکه با تمامی ماشین آلات و امکانات لجستیکی در محل حضور یافته و نسبت به مدیریت و هدایت سیلاب با بازگشایی دهانه پلها و مسیلها از زمان وقوع سیل از تقاطع کانال اصلی با ورودی زهکش DR/D9 تا انتهای شبکه و تخلیه سیلاب به رودخانه ارس اقدام نمود.

وی تصریح کرد: همزمان عوامل توزیع آب در منطقه آبیاری پارس آباد نسبت به انجام تنظیمات و تخلیه کانال و زهکش A برگشتی اقدام نمودند که با توجه به زیاد بودن دبی سیلاب به ناچار قسمتی از سیلاب به کانال A برگشتی هدایت گردید.

مهندس احمدنژاد اظهار داشت: خوشبختانه با مدیریت و اقدامات به موقع انجام گرفته  این حادثه تلفات جانی دربر نداشته و به روستاها و آبادیها و منازل مسکونی در محدوده شبکه مغان وارد نشده ولی به علت زیاد بودن دبی سیلاب از ظرفیت طراحی زهکشها و کانالها و ساره های شبکه خساراتی در اثر پس زدگی و سرریز آب به اراضی مجاور وارد شده است که میزان خسارات وارد شده در حال بررسی توسط نهادها و کارشناسان ذیربط می باشد.

وی در پایان گفت: همچنین این حادثه خساراتی نیز به تاسیسات شبکه آبیاری مغان از جمله رسوب گذاری زهکشهای مرزی و DR/D9L و باکس سه و کانال و زهکش A برگشتی بطول بیش از 100کیلومتر و تخریب سازه ها و تاسیسات آبی شبکه وارد نموده که رقم دقیق خسارت و گزارش تکمیلی پس از شناسایی و بررسی دقیق اعلام خواهد شد .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات