صدور سند برای سکونتگاه‌های غیررسمی قانونی است

صدور سند برای سکونتگاه‌های غیررسمی قانونی است

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهرسازی استان اردبیل ، مهدی عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در جلسه بررسی مسایل و مشکلات سکونتگاه‌های غیررسمی در اردبیل اظهار کرد: در بازدیدی که از محلات بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در اردبیل داشتیم عمده خواسته ساکنان این مناطق عدم صدور سند مالکیت و استفاده از آن به عنوان تضامین بانکی بود که طبق قانون مصوب مجلس در استان‌ها با تشکیل هیئت سه نفره صدور این اسناد هیچ منع قانونی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: بانک‌ها نیز باید این اسناد رسمی را به عنوان تضمین قبول کنند تا ساکنان این مناطق از 140 میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود مناسب برای بهسازی و نوسازی واحدهای خود استفاده کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد: برای انبوه‌سازان این تسهیلات تا 220 میلیون تومان و در محلات مختلف به صورت تجمیعی تا 320 میلیون تومان تسهیلات مورد نظر قابلیت پرداخت دارد.

عبوری بیان کرد: در کنار این حمایت‌ها شهرداری موظف به صدور پروانه رایگان بوده و نظام مهندسی نیز 50 درصد هزینه‌های طراحی و ساخت را متقبل خواهد شد.

وی با بیان اینکه بدون هیچ محدودیت آماده پرداخت تسهیلات در مناطق بافت فرسوده هستیم، افزود: در کشور سهمیه تسهیلات 40 میلیون تومانی با نرخ سود چهار درصد 2 هزار و 500 فقره است که در اردبیل این تسهیلات بدون محدودیت به همه متقاضیان قابل پرداخت خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در مورد ساماندهی سه محله درویش‌آباد، ایران‌آباد و عدالت‌آباد گفت: در بازدید از محله عدالت‌آباد ما قول دادیم تا از هفته آینده منابع مورد نظر را برای تکمیل خدمات زیربنایی و رفع محرومیت اهالی منطقه تامین کرده و به سرعت زمینه پرداخت آن را مهیا کنیم.

عبوری ادامه داد: اهالی این منطقه در فصل کاری باید از راه دسترسی مناسب همراه با آسفالت و همچنین آب پایدار، برق و گاز ایمن استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: خود شهرداری می‌تواند پارک و زمین ورزشی را با اعتبارات خود تامین کند و این درخواست‌ها باید در خود استان و به دست مدیران میانی حل و فصل شود.

در این نشست معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی نیز در مورد انتقال پادگان ارتش اظهار کرد: تمام تلاش ما بر این است تا همه مساحت پادگان ارتش را حفظ کنیم تا خدشه‌ای در کاربری‌های متنوع آن را ندهد.

فرزانه صادق مالواجرد تصریح کرد: هرچند تبدیل کاربری‌‌ها یک پروسه طولانی و زمان‌بر را می‌طلبد اما در شورای عالی معماری و شهرسازی تلاش می‌کنیم تا با سازوکار مشخص زمینه انتقال پادگان فراهم آمده و قاعده قانونی در این زمینه رعایت شود.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل

    اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات