نشست سرپرست و معاونین شرکت آب منطقه ای گلستان با دکتر منتظری...

سرپرست و معاونین شرکت آب منطقه ای گلستان با دکتر غلامرضا منتظری نماینده مردم گرگان وآق قلا در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان ، سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان در این نشست گزارشی از وضعیت آب در استان و شهرستانهای گرگان و آق قلا ارایه کرد و بازدید نمایندگان از تاسیسات و طرحها را در پیگیری امور مفید دانست.

مهندس سید محسن حسینی با بیان اینکه بهترین کارهای اجرایی بدون پیش زمینه فرهنگی به جایی نمی رسد، اظهار کرد: یکی از انتظارات ما این است که از محل اعتبارات عمرانی طرح ها، حداقل یک درصد به بحث فرهنگی اختصاص داده شود تا بتوانیم برنامه های اطلاع رسانی وتوجیهی برای ذینفعان و مردم انجام دهیم.

وی افزود: پیشینه آب ، گذشته را به حال و آینده مرتبط می کند،  اگر ما بتوانیم گذشته آب استان را جمع آوری کنیم، و در موزه تخصصی آب در معرض دید عموم بگذاریم ، می توانیم از داشته های قدیمی خودمان استفاده و در جهت توسعه فناوری واستفاده بهینه در بخش آب  تلاش کنیم.

نماینده مردم گرگان وآق قلا در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار اظهار کرد: آب حیاتی ترین عامل زندگی انسان ها محسوب می شود و امروز اطلاعات امیدوار کننده ای در گزارش های شرکت آب منطقه ای گلستان ارائه شد.

دکتر غلامرضا منتظری افزود: از نوع نگاه شما به افق پیش رو تشکر می کنم، که هم برنامه های بلند مدت را پیش بینی کرده و هم به نیازهای ضروری اجتناب ناپذیر در قالب برنامه های کوتاه مدت توجه کرده اید ،که نشان تدبیر مدیریت و همکاران مجموعه است.

نماینده مردم شهرستان های گرگان و آق قلا در این جلسه افزود: فهرستی از مشکلات و موانع شرکت را در بخش های مختلف به تفکیک، برای مجمع نمایندگان ارسال کنید که بتوانیم در سطح استانی و هم ملی موارد را پیگیری کنیم.

وی با بیان اینکه در مواردی نوع نگاه به کارکرد رودخانه کاملا انتفاعی شده است و رودخانه از کارکرد طبیعی خودش خارج شده است، گفت: این در حالی است که در سیل نقش عوامل انسانی کمرنگ دیده می شود، ولی نقش عوامل انسانی پررنگ است و نباید بر خلاف مسیر طبیعت حرکت کرد.

نایب رئیس کمیسون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه، حوزه فرهنگ تدریجی اثر می گذارد و تدریجی هم تغییر می کند، گفت: فرهنگ مقوله مهمی است و تلاش کنید از تمام ظرفیت ها مانند  ائمه جمعه، سازمان تبلیغات، مطبوعات و رسانه ها در بحث فرهنگ سازی بهره ببرید و تعامل داشته باشید .

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای گلستان نیز در این جلسه گفت: تامین آب شرب گرگان از مهم ترین مسائل شهر گرگان است، طرح جامع آب شرب استان در شرکت آب و فاضلاب کشور مصوب شده است.

مهندس گیلک افزود: برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت برای آب شرب شهر گرگان مدون شده است و از مهم ترین طرح های ما برای درازمدت سد شصتکلاته است که در صورت اجرا می تواند آب شرب بالغ بر 60 هزار نفر را تامین کند.

مهندس گیلک در ادامه با بیان اینکه طرح مدیریت سیلاب گرگانرود از قبل تهیه شده است، افزود:  یکی از اصلی ترین پروژه هایی که به مدیریت سیلاب آق قلا کمک می کند طرح سد آقدکش است. این طرح کمک می کند آبی که به سمت آق قلا می رود قابل هدایت باشد که نیازمند اعتبارات بیشتری برای تکمیل است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان نیز اظهار کرد: 2 ونیم میلیارد متر مکعب در استان پتانسیل آب سطحی و زیرزمینی وجود دارد که حدود نیمی آب سطحی و مابقی زیرزمینی است. از این مقدار تاکنون برای 2 میلیارد متر مکعب بهره برداری تعریف شده است.

مهندس حسین دهقان افزود: برای رسیدن به بهره برداری پایدار در بخش آب استان می بایست در  تخصیص ها بازنگری صورت گرفته و بهره برداران خود را با شرایط آبی حاضر انطباق بدهند.

وی رسوب رودخانه ها و فرسودگی تاسیسات آبی استان را از چالش های منابع آبی استان ذکر کرد و گفت: لازم است در بخش علاج بخشی تاسیسات آبی بویژه سد وشمگیر اعتبارات بیشتری اختصاص یابد تا بتوانیم ضمن آبیاری اراضی بیشتر زراعی ، در زمان سیلاب مدیریت بهتری داشته باشیم.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای گلستان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای گلستان

    شركت آب منطقه‌ای گلستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات