افزایش آمار حیات وحش تهران نسبت به سال گذشته

افزایش آمار حیات وحش تهران نسبت به سال گذشته

محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه سرشماری حیات وحش استان تهران سالانه از اوایل پاییز تا اواسط زمستان انجام می‌شود و سرشماری تابستانه در استان تهران نداریم، گفت: روش سرشماری ما به‌صورت مستقیم در عرصه‌ها صورت می‌گیرد و در فصل پاییز و زمستان که  گله‌های نر و ماده پستانداران بزرگ جثه با یکدیگر قاطی و دور یکدیگر جمع می‌شوند می‌توانیم حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد جمعیت آن‌ها را سرشماری کنیم.

وی با بیان اینکه سالانه از چهار گونه پستانداران بزرگ جثه استان تهران سرشماری می‌شود، اظهار کرد: چهار گونه‌ای که سالانه سرشماری می‌شوند شامل قوچ و میش، کل و بز، آهو و جبیرهستند که طبق آخرین سرشماری  پاییز و زمستان سال ۹۸ در مجموع ۲۱ هزار و ۴۷۶ راس در عرصه‌ها سرشماری شده‌ که از این تعداد ۱۸ هزار و ۵۳۷ قوچ و میش، ۲۶۱۱ کل و بز، ۱۲۹ آهو و ۱۹۹ جبیر بوده‌اند و این نشان می‌دهد که آمار سرشماری نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده‌ است.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران ادامه داد: مناطقی که سال‌های گذشته در استان تهران سرشماری می‌کردیم شامل پارک ملی و منطقه شکار ممنوع لار، مجموعه حفاظتی جاجرود شامل پارک ملی خجیر و سرخه‌حصار و منطقه حفاظت شده جاجرود، منطقه حفاظت شده ورجین، منطقه حفاظت شده کویر و پناهگاه حیات وحش کاوده می شود اما از سال گذشته دو زیستگاه دیگر یعنی منطقه اثر طبیعی ملی تنگه واشی در شهرستان فیروزکوه و اثر طبیعی ملی تار و هویر در شهرستان دماوند رابه مناطقی که سال‌های گذشته سرشماری می‌کردیم، اضافه کردیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: معمولا آمار سرشماری هر سال بین ۵ تا ۱۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا می‌کند. افزایش یا کاهش آمار سرشماری می‌تواند حاصل عواملی از جمله  زاد و ولد، روش سرشماری، دقت سرشماری‌کنندگان و افزایش تعداد زیستگاه‌هایی باشد که سرشماری می‌شوند مانند افزایش آمار سرشماری سال جدید که بخشی از آن متاثر از اضافه شدن دو زیستگاه جدید به مناطق سرشماری بوده است.

کرمی در پایان با اشاره به اینکه هر استانی به فراخور شرایطی که دارد ممکن است سرشماری تابستانه نیز انجام دهد که بیشتر به‌منظور تعیین میزان زاد و ولد صورت می‌گیرد چراکه گله‌های نر و ماده از یکدیگر جدا هستند، گفت: در استان تهران سرشماری تابستانه انجام نمی‌شود و معمولا سرشماری از اوایل پاییز آغاز و تا اواسط زمستان ادامه دارد که بسته به شرایط آب و هوایی و زیستی هر منطقه زمان سرشماری نیز متفاوت است. آب و هوای برخی مناطق ممکن است زودتر سرد و به خاطر برفگیر بودن صعب‌العبور شود، از این رو ما این مناطق را زودتر و در فصل پاییز سرشماری می‌کنیم اما مناطقی که آب و هوای آن دیرتر سرد می‌شوند را دیرتر و در اواخر فصل سرشماری می‌کنیم.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات