تدوین کتابچه سالانه آلایندگی خودرو و موتورسیکلت

تدوین کتابچه سالانه آلایندگی خودرو و موتورسیکلت

کتابچه سالانه آلایندگی خودرو و موتور سیکلت برای اولین بار توسط مرکز هوا تغییر اقلیم تدوین شد.

به گزارش «پارما» از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این کتابچه اطلاعات مربوط به آزمون های  آلایندگی ای که در طول سال بر انواع وسایل نقلیه تولیدی و وارداتی کشور در طی فرآیند نظارتی سازمان، انجام گرفته، درج شده است. جلد اول این کتابچه حاوی اطلاعات آزمون های انجام گرفته در سال های 97 و 98 است. این کتابچه قرار است به صورت سالانه تهیه و تدوین شود.

بر اساس اطلاعات آزمون های صورت گرفته مورد اشاره در این کتاب، محصولات تولیدی شرکت های کرمان موتور و زامیاد در سال 98 به ترتیب کمترین و بیشترین میزان مردودی در آزمون آلایندگی را دارا بودند.
همچنین بر اساس آمار ارائه شده در این کتابچه به استناد نمونه برداری های صورت گرفته، در میان خودروهای پر تیراژ تولید داخل، خودروهای وانت ریچ، تولیدی شرکت زامیاد و پژو 206 اس دی با موتور TU5 به ترتیب بیشترین و کمترین میزان انتشار آلاینده ناکس (NOx) را دارا هستند.
در آلاینده هیدروکربن نسوخته نیز، وانت دو گانه سوز زامیاد بیشترین مقدار میانگین را داراست و کمترین این میزان آلایندگی مربوط به خودروهای وانت ریپچ و پژو پارس دو گانه سوز است.
در آلاینده منواکسید کربن نیز بیشترین میزان متوسط آلودگی را خودروی به وانت ریچ است و خودروی سمند EF7 کمترین میزان آلودگی در این زمینه را دارد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات