روند ساماندهی مرکز دفن گندک رو به بهبود است/ باید سیستم تصفیه فاضلاب برای شیرابه ها باید تا پایان سال احداث شود

روند ساماندهی مرکز دفن گندک رو به بهبود است/ باید سیستم تصفیه فاضلاب برای شیرابه ها باید تا پایان سال احداث شود


به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، محمد فریدی در پاسخ به برنامه پیگیری شبکه خبر در خصوص هشدار محیط زیست به مرکز دفن زباله گندک با اشاره به اینکه اراضی این مرکز توسط منابع طبیعی به مجموعه این شهرداری ها واگذار شده و دارای مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است، افزود: پسماندهای ۷ شهر شامل پردیس، بومهن،رودهن،آبسرد، کیلان، آبعلی و دماوند به این مرکز منتقل می شود.

وی با بیان اینکه در بازدید ۲۰ روز قبل کارشناسان اداره محیط زیست شهرستان دماوند از این مرکز  وضعیت زیست محیطی مطلوبی نداشته و مورد تایید محیط زیست نبود، اظهار داشت:شیرابه ها در حوزه آبریز سد ماملو رها می شد و همین طور با توجه به وضعیت شیوع ویروس کرونا، زباله های پزشکی در این مرکز با دیگر زباله ها مخلوط و به شکل درستی دفن نمی شد.


فریدی ادامه داد: بر همین اساس به ۷ شهردار این شهرها بصورت مشترک اخطاریه محیط زیستی ابلاغ شد تا ظرف مدت ۲۰ روز وضعیت این مرکز را ساماندهی کنند.


رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند با اشاره به اینکه کارشناسان این اداره در طی این ۲۰ روز چندین مورد بازدید از این مرکز داشته اند، اظهار داشت: خوشبختانه اقدامات موثری در این مدت شامل دفن اصولی زباله ها در ترانشه ها، ایجاد ترانشه ای مجزا برای زباله های بیمارستانی همچنین لوله گذاری برای جمع آوری شیرابه ها به حوضچه های جمع آوری ایزوله انجام شده است.


وی با تاکید بر اینکه احداث سیستم تصفیه فاضلاب برای شیرابه های جمع آوری شده از جمله مهمترین اقدام مورد انتظار محیط زیست در خصوص این مرکز است، گفت: با توجه به زمان بر بودن روند ایجاد تصفیه خانه، مقرر شده تا پایان سال ۹۹، تصفیه خانه در این مرکز ایجاد شود.


فریدی در پایان خاطر نشان کرد: اگر تا پایان سال این تصفیه خانه ایجاد نشود، محیط زیست به عنوان ناظر بر قانون مدیریت پسماند ازشهرداری ها به دادگاه کارکنان دولت شکایت و موضوع را از مراجع قضایی پیگیری خواهد کرد.


این گزارش همچنین می افزاید: سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در دیدار هفته قبل خود با دادستان دماوند، با تاکید بر اهمیت سلامت مردم و ضرورت توجه به الزامات و موضوعات حوزه محیط زیست ، از عزم و پیگیری این دستگاه در برخورد با تخلفات زیست محیطی سخن گفت.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات