114 کیلومتر از رودخانه‌های یزد رفع‌تصرف می‌شود

114 کیلومتر از رودخانه‌های یزد رفع‌تصرف می‌شود

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «جواد منصوری» در خصوص وضعیت حریم و بستر رودخانه‌های استان یزد، اظهار کرد: در استان یزد حدود 2800 کیلومتر رودخانه وجود دارد که حد تقریبی 2 هزار کیلومتر آن در دست اقدام و 800 کیلومتر دیگر نیز تعیین حد حریم و بستر شده است.
وی متوسط بارندگی استان را 93 میلی متر ذکر کرد و گفت: میزان بارندگی استان در سال گذشته 121 میلی متر و سال آبی جاری نیز 109 میلی متر ثبت شده است، به طوری که بارندگی ها نسبت به بلند مدت 14 درصد افزایش ولی نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش داشته است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد به تغییر اقلیم و اثرات آن در استان اشاره کرد و گفت: پس از خشکسالی‌های ممتد، شاهد بارش مناسب طی دو سال اخیر در استان بودیم که منجر به جاری شدن سیلاب‌هایی در رودخانه‌های یزد شد.
وی با بیان این که بیشترین دبی رودخانه در بهار امسال مربوط به رودخانه گاشار در ابرکوه به میزان 102 مترمکعب در ثانیه بوده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه بر اثر سیلاب در فروردین امسال در شهرستان اردکان دو کودک جان خود را از دست دادند و در سال گذشته نیز بر اثر سیلاب در شهرستان میبد شاهد از دست دادن جان دو کودک بودیم و این موضوع اهمیت، حفظ حریم و بستر رودخانه‌ها را در استان‌های کویری دو چندان می‌کند.
منصوری افزود: در استان‌های کویری مشابه یزد که خشکسالی‌های طولانی مدتی را تجربه کردند، بیشتر شاهد تصرفات و تعرضات در حریم و بستر رودخانه‌ها هستیم.
وی با اشاره به این که قانون گذار در ماده یک آیین نامه تعیین حریم و بستر، برای حریم و بستر تعاریفی مطرح کرده است، تصریح کرد: بستر عرضی از رودخانه است که حداکثر دبی سیلاب 25 ساله را می تواند از خود عبور دهد و تحت مالکیت حکومت اسلامی است.
این مسئول با بیان این که  بستر رودخانه قابل واگذاری نیست و هر گونه دخل و تصرف در آن مجازات قانونی دارد، اضافه کرد: حریم نیز بعد از بستر در رودخانه تعریف می شود و افراد حتی با دارا بودن سند مالکیت مجاز به ساخت و ساز در این محدوده نیستند میزان حریم یک تا 20 متر توسط وزارت نیرو مشخص می شود.
وی با اشاره به این که در استان یزد تصرفاتی در حریم و بستر رودخانه‌ها رخ داده است، گفت: سال گذشته این موضوع در شورای حفاظت منابع آب مطرح شد و در نهایت با همکاری همه ارگان ها، آزادسازی بستر رودخانه ده بالا در شهرستان تفت انجام شد و آزادسازی حریم هم در مرحله بعد انجام می شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد خاطرنشان کرد: به استناد ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب هرگونه دخل و تصرف در حریم و بستر ممنوع است و با متخلفان برخورد خواهد شد.
وی در پایان به برنامه آزادسازی سراسری 114 کیلومتر از رودخانه های استان اشاره کرد و گفت: شناسایی متصرفان حریم و بستر در رودخانه های استان با اولویت حوضه شیرکوه انجام شده و پس از صدور اخطار و در صورت عدم تمکین نسبت به رفع تصرف اقدام و هزینه‌های آن از متخلف اخذ خواهد شد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات