ساخت سدهای استان،جهت تامین آب پایدار یک امر ضروری است.

مهندس اسماعیل افشاری،مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم زنجان با اشاره به اهمیت سدسازی از لحاظ پدافند غیرعامل اظهارداشت:سدسازی در استان زنجان برای تامین آب پایدار و تقویت سفره های آب زیرزمینی یک امر ضروری است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان، مهندس افشاری در این مصاحبه بحث مهم اولیه را به پویش الف ب ایران اختصاص داد و گفت:امسال ساز و کارها لازمه ساخت و سازها خواهند بود و در هفته های آینده ، شاهد افتتاح پروژه های ساز و کارها نیزخواهیم بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان ادامه داد : امسال 250 پروژه با سرمایه گذاری 50 هزار میلیارد تومانی در کشور به بهر ه برداری خواهد رسید و هدف وزارت نیروهمانند بخش ساخت و سازها، با همکاری و هم افزایی بیشتر و با توجه به تجارب گذشته این است که بخش ساز و کارها را نیز تقویت کرده تا خدمت رسانی در بخش آب و برق شکل مطلوب پیدا کند و این امر با تعامل بخش های مختلف بخصوص اصحاب رسانه  میسر خواهد بود.

وی سپس با اشاره به بحث بحران آب ، سازگاری با کم آبی را از نمونه های بارز سازو کارها دانست و گفت:سازگاری با کم آبی به این نکته اشاره میکند که آیا کشت محصولات پرآب طلب در مناطقی که آب شرب آنها برای حال و آینده با بحران مواجه است،قابل توجیه است.

افشاری وابستگی آب شرب و صنعت را به منابع آب زیرزمینی به ترتیب بیش از 80درصد و 95 درصد بیان نمود و تاکید کرد که باید این وابستگی را کاهش داده و به نرم کشوری برسانیم.

وی درخصوص مدیریت چاههای استان افزود: به چاههای غیرمجاز حفر شده قبل از سال 85 ، براساس قانون نیم لیتر در ثانیه آب کشاورزی تعلق می گیرد و چاههای محفوره بعداز سال 85 پر و مسلوب المنفعه می شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان،تاکید کرد:براساس برنامه عملیاتی تا پایان امسال می بایست 350 حلقه چاه غیرمجاز را پر کنیم که تا اواخر تیرماه حدود 50 حلقه از این تعداد مسدود شده و بدلیل فصل زراعی،مسدود کردن مابقی چاهها در نیمسال دوم اتفاق خواهد افتاد.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای زنجان تصریح کرد:شبکه کینه ورس و سد تالوار، بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و درصورت تزریق اعتبار لازم، امسال در برنامه بهره برداری قرار خواهند گرفت.

وی،گفت:بارندگی های امسال در مجموع تا دیروز 375 میلی متر است که نسبت به سال گذشته حدود 9 درصد کاهش و نسبت به متوسط دراز مدت حدود 20 درصد افزایش را نشان می دهد.

مهندس افشاری به وضعیت سدهای استان نیز اشاره نمود و پر شدگی سدهای تهم،گلابر،کینه ورس و تالوار را تا دیروز به ترتیب 71درصد،67درصد، 96 درصد و 24 درصد عنوان کرد.

دبیر شورای حفاظت منابع آب استان، افزود:درراستای تقویت سفره های آب زیرزمینی ، پروژه های تغذیه مصنوعی زنجان که در دشت های ذاکر،مهتر،سهرین و ... قرار دارند،در جهت جمع آوری و تزریق آبهای حاصله از بارندگی و سیلابها به سفره های آب زیرزمینی، اجرا می شوند.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای زنجان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای زنجان

    شركت آب منطقه‌ای زنجان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات