رونق پیش‌فروش در بازار مسکن

رونق پیش‌فروش در بازار مسکن

http://www.bananews.ir/تازه‌ترین گزارش‌ رسمی از اوضاع معاملات مسکن در شهر تهران، حکایت از گرم‌شدن بازار «پیش‌‌فروش» و نزول بازار «خرید‌آنی» دارد. رشد ۲۰ درصدی حجم معاملات «پیش‌خرید» در مهرماه و افزایش‌ نقل‌وانتقال اجاره‌نشین‌ها در فصل‌جاری که در پی رضایت نسبی آنها از نرخ‌ها اتفاق افتاده، باعث شده بازار پاییزی مسکن شروع پررونقی را تجربه کند. آمارها از نوسان قیمت مسکن در تهران نیز حاکی است: میانگین ارزش معاملاتی آپارتمان‌های مسکونی در تابستان امسال ۱۲ درصد نسبت به تابستان سال گذشته افزایش یافته که این نرخ رشد هنوز کمتر از نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه است.

بار معاملاتی در بازار مسکن طی یک ماهی که از فصل پاییز می‌گذرد همچنان سنگین گزارش شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) تحولات بازار املاک در مهرماه بر پیش‌بینی «رونق پاییزی معاملات مسکن» مهر تایید زده و نشان می‌دهد با پایان یافتن فصل تابستان، اگر چه مبادلات ملکی کاهش پیدا نکرده، اما برای متقاضیان مسکن، «پیش‌خرید» از «خرید» جذاب‌تر شده است که سرمنشای این تحول «نوسان قیمت مسکن در تهران» می‌تواند باشد.

گزارش مقدماتی سامانه رهگیری‌ معاملات مسکن در این باره حاکی است: در مهرماه کل معاملات مسکن در تهران ۱۳ درصد نسبت به شهریور افزایش پیدا کرده؛ در حالی که حجم خرید واحدمسکونی طی این مدت در مقایسه با مهرماه سال گذشته، ۱۲/۵ درصد کاهش یافته است.

افت خرید‌وفروش مسکن در یک‌ماه اخیر، ناشی از ورود تقاضای مصرفی به بازار پیش‌فروش‌ بوده، به طوری که حجم پیش‌خرید آپارتمان با رشد ۲۰درصدی مواجه شده است.

در شروع پاییز همزمان با گرم شدن بازار پیش‌خرید مسکن، بازار اجاره‌نشینی نیز از تب‌وتاب نیفتاده و حجم معاملات اجاره آپارتمان در تهران کماکان در سطح معاملات شهریور و حدود ۱/۵ برابر معاملات مهر۸۹ گزارش شده است.

در آخرین ماه از تابستان سال جاری حدود ۳ هزار قرارداد اجاره در بنگاه‌های مسکن شهر تهران ثبت شده بود، اما در مهرماه امسال ۳ هزار و ۳۰۰ فقره معامله اجاره در این کلانشهر انجام شد این در حالی است که سال گذشته در اولین ماه پاییز نقل‌وانتقال اجاره‌نشین‌ها در حدود ۲ هزار معامله بوده است.

تحلیلگران بازار مسکن در بیان علت کاهش اقبال به خرید مسکن در پاییز امسال _ به‌رغم رونق در سایر معاملات_ به افزایش قیمت مسکن در طول ماه‌های اخیر اشاره می‌کنند که به اعتقاد آنها باعث شده بودجه مالی خریداران در حد پیش‌خرید آپارتمان کفایت کند.

آنچه این تحلیل را تقویت می‌کند رشد معاملات اجاره در فصل پاییز برخلاف سال‌های گذشته است که بخشی از این معاملات توسط انصراف‌دهندگان از خرید مسکن انجام شده و بخشی دیگر توسط مستاجرانی که خودشان را از التهاب تابستانی اجاره‌بها در امان گذاشته بودند، رقم زده‌ شده است. در حال حاضر خرید‌وفروش مسکن در تهران نسبت به تابستان هنوز افت محسوسی پیدا نکرده، اما در مقایسه با پاییز سال گذشته، کاهش چشمگیری داشته است که به جای آن، پیش‌خرید رو به افزایش گذاشته است.

برای ماه‌های پیش‌رو در صورتی که نرخ رشد قیمت مسکن از نرخ تورم فراتر رود، پیش‌بینی می‌شود حجم خرید مسکن در تهران دوباره افت کند و این بار حتی مسیر رو به رشد پیش‌خریدها نیز تغییر پیدا کند.

براساس اطلاعات سامانه رهگیری معاملات مسکن، در مهرماه امسال ۱۸ هزار فقره انواع معامله ملکی در تهران شامل خرید‌وفروش، اجاره و پیش‌خرید به ثبت رسیده که در مقایسه با ۱۶ هزار فقره معامله مربوط به شهریورماه، رشد ۱۳ درصدی در بازار مسکن تهران حاصل شده است.

در مهرماه سال‌جاری از ۱۸ هزار فقره معامله ملکی، ۱۴ هزار فقره خرید‌وفروش، ۳ هزار فقره نقل‌وانتقال اجاره و ۶۰۰ فقره معامله پیش‌خرید انجام شده است که این نوع معاملات در مقایسه با مهر سال گذشته به ترتیب ۱۲/۵ درصد کاهش، ۵۰ درصد افزایش و ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

در سه ماه تابستان امسال پیش‌خرید مسکن در تهران بین ۴۰۰ تا حداکثر ۵۰۰ فقره معامله در نوسان بوده‌است.

همچنین از مقایسه فصل به فصل بازار مسکن حاکی است: خرید واحد مسکونی در تهران در ابتدای پاییز امسال ۱۲/۵ درصد نسبت به ابتدای تابستان سال جاری افت کرده است؛ به طوری که در تیرماه ۱۶ هزار فقره معامله خرید آپارتمان در پایتخت به ثبت رسیده بود که این حجم در مهرماه به ۱۴ هزار معامله کاهش پیدا کرد. این در حالی است که بازار در بخش اجاره تفاوت محسوسی با ابتدای تابستان نکرده است.

قیمت مسکن و اجاره‌بها

گزارش‌های مستند از نحوه نوسان قیمت مسکن در تهران حکایت از تداوم رشد خفیف قیمت دارد به طوری که بعد از رشد ۷/۵ درصدی متوسط قیمت آپارتمان در بهار امسال –رشد نقطه‌ به نقطه یا مقایسه بهار۸۹ با بهار۹۰ - و همچنین افزایش ۸/۶ درصدی در ابتدای تابستان، این مسیر در اواخر تابستان و همچنین اول پاییز نیز ادامه‌دار بوده است.

به گزارش بنانیوز به نقل از دنیای اقتصاد، بعد از آنکه میانگین قیمت آپارتمان مسکونی در تهران طی فصل بهار۹۰ به رقم یک میلیون و ۹۲۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع رسید، این نرخ در فصل تابستان به یک میلیون و ۹۵۲ هزار تومان نزدیک شد که به این ترتیب نرخ رشد فصلی قیمت مسکن در تهران در تابستان ۲درصد بوده است. این در حالی است که تورم فصلی در همین مدت بیشتر(حدود۳درصد) گزارش شده است که به این ترتیب، رشد قیمت مسکن در پایتخت چون هنوز از تورم عمومی فراتر نرفته، نمی‌توان برای آن از واژه «جهش» استفاده کرد.همچنین قیمت مسکن در تهران طی تابستان امسال در مقایسه با تابستان سال گذشته – مقایسه نقطه به نقطه- ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است که البته این نرخ رشد نیز پایین‌تر از تورم نقطه‌به‌نقطه در همین مدت بوده است.براساس آخرین گزارش به دست آمده، میانگین قیمت هر متر واحدمسکونی در شهر تهران در مهرماه سال جاری یک میلیون و ۹۹۶ هزار تومان بوده است که در مقایسه با شهریورماه ۰/۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

 

    نظرات