تامین آب ۳۵ هزار هکتار اراضی کرمانشاه و ایلام تا پایان دولت دوازدهم

تامین آب ۳۵ هزار هکتار اراضی کرمانشاه و ایلام تا پایان دولت دوازدهم

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد حاج‌رسولی‌ها" روز پنجشنبه در هفته پانزدهم پویش #هرهفتهالفب_ایران و در آیین افتتاح پروژه‌های بزرگ توسعه آب و خاک در استان‌های کرمانشاه و ایلام که با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نیرو برگزار شد، مستقر در سر پل ذهاب اظهار داشت: از سال ۹۳، تونل‌ها و سدهای زیادی در استان‌های مرزی کشور وارد مدار بهره برداری شد و به تبع آن شبکه‌های زیردست آن به مرور بهره‌برداری می‌شود.
وی افزود: در این سفر ۲۳ هزار هکتار از مجموع ۳۵ هزار هکتار اراضی کرمانشاه و ایلام در قالب دو طرح بزرگ وارد مدار می‌شود.
وی گفت: اولین پروژه ، ابرپروژه تامین آب مناطق گرمسیری است که در سفر سال گذشته رییس جمهوری به کرمانشاه تا سد ازگله تامین آب این طرح افتتاح شده بود‌.
حاج‌رسولی‌ها افزود: یک سامانه انتقال به طول ۴۰۰ کیلومتر در این استان‌ها در حال اجراست که در این مقطع، ۵۲ کیلومتر کانال، ۸.۸ کیلومتر تونل و سازه‌های ایستگاه‌های پمپاژ، حدود ۲۲۰ کیلومتر لوله‌گذاری،  ۸ ایستگاه پمپاژ و دو ایستگاه برق در مجموع با هزینه ۱۱۰۰ میلیارد تومان وارد مدار می‌شود.
وی گفت: در طول سامانه انتقال، دشت‌های ازگله با وسعت ۹۰۹ هکتار، چگیران ۳۷۸۴ هکتار، ذهاب شمالی ۵۳۹۰ هکتار، ذهاب جنوبی ۱۴۵۶ هکتار و حومه قراویز ۱۵۶۵ هکتار تحت پوشش این شبکه هستند.
وی گفت: همزمان با این طرح، در سایر مناطق استان کرمانشاه، شبکه‌های پائین دست سدهای این استان هم به عنوان دومین پروژه وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ۶ سد در سال‌های قبل احداث شده بود و ۵ سد در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره‌برداری رسید که شبکه‌های پائین دست آن اکنون وارد مدار بهره برداری می‌شود.
وی یادآوری کرد: سد جامیشان در سفر سال گذشته رییس جمهوری، سد شرفشاه در دو ماه پیش و سه سد "زمکان"، "تنگ حمام" و "دایک گیلان‌غرب" هم با حضور معاون اول رئیس جمهوری در این استان افتتاح شده بود.
حاج‌رسولی‌ها گفت: مجموعا ۸ هزار و ۴۰۰ هکتار شبکه‌های پائین دست این سدها در این سفر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که برای اینها ۲۹۰ کیلومتر لوله فولادی سایز بزرگ و جی‌.آر.پی بالای یک متر و ۲۶ کیلومتر کانال اصلی احداث شده است.
وی خاطرنشان کرد: مجموع سرمایه‌گذاری وزارت نیرو برای این دو طرح  ۱۲۶۵ میلیارد تومان است که تامین آب ۱۲ شهرستان، ۲۵ شهر و ۷۷۰ روستا را بر عهده دارد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات