مشاهده ۳ گونه پرنده جدید در چهارمحال و بختیاری ثبت شد

مشاهده ۳ گونه پرنده جدید در چهارمحال و بختیاری ثبت شد


به گزارش روابط‌عمومی حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری، به تازگی مراحل ثبت مشاهده سه گونه پرنده جدید در استان چهارمحال و بختیاری انجام و به فهرست پرندگان مشاهده شده در این استان اضافه شد.


سسک تالابی زیتونی با نام علمی Acrocephalus palustris در شهرستان لردگان و کاکایی پشت‌سیاه کوچک، زیر گونه آسیای میانه با نام علمی Larus fuscus barabensis در تالاب گندمان توسط کرامت حافظی و گونه دم چتری با نام علمی Cercotrichas galactotes در بخش بازفت توسط ابراهیم قنبری مشاهده شده اند.

تیره سسک (sylviidae) پرندگانی کوچک، پر جنب و جوش و حشره‌خوار، با منقار باریک و متناسب با رژیم غذایی بوده که بسیاری از آنها فاقد نشانه‌های تشخیص واضح هستند زیرا پر و بالشان به سرعت فرسایش پیدا می‌کند و بر اثر تغییر رنگ تشخیص آنها دشوارتر می‌شود، از این رو صدا و رفتارشان وسیله مهمی برای شناخت آنها در طبیعت است.


کاکایی (Larus) نیز سرده بزرگی از مرغان نوروزی است که در سرتاسر جهان پراکنده هستند و تنوع گونه‌های آنها در نیمکره شمالی از دیگر نقاط جهان بیشتر است. کاکایی‌ها پرندگانی با جثه‌ای متوسط تا بزرگ هستند و رنگشان معمولاً سفید یا خاکستری است.


دم‌چتری نیز پرنده‌ای متعلق به تیره توکا است. تیره توکا (turdidae) پرندگانی هستند غالبا رنگارنگ و با قامتی نسبتا راست که در بین آنها بهترین پرندگان آواز خوان وجود دارد. این خانواده دارای گونه‌های زیاد و نسبتا نامتجانسی است و شامل چک‌ها، دم سرخ‌ها، بلبل‌ها و توکا‌ها می‌شود.


علاقه‌مندان به پرنده‌نگری می‌توانند با بهره‌گیری از وب سایت‌ها و یا نرم افزارهای پرنده نگری و یا کتاب‌های راهنمای پرندگان، پرندگانی را که می‌بینند شناسایی کنند و با رجوع به وب‌سایت کمیته ثبت پرندگان ایران با گونه‌های مهم و کمیاب ایران آشنا شوند و این گونه ها را ثبت کنند تا روند جمعیت سالیانه و حضور این گونه‌ها در مناطق مختلف کشور به ثبت برسد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات