آينده آبي خوبی در انتظارِ شرق هرمزگان است/ بهره برداري از 9 پروژه آبرساني در شرق استان

آينده آبي خوبی در انتظارِ شرق هرمزگان است/ بهره برداري از 9 پروژه آبرساني در شرق استان

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "امين قصمي" در اين ديدار با بيان اينکه جمعيت شرق هرمزگان عمدتا روستايي بوده که به تبع افزايش حجم خدمات‌رساني آبفا را مي‌طلبد، اظهار داشت: در اين رابطه، طرح يکپارچه‌سازي شرکت‌هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي با هدف ارائه خدمات بيشتر و کاهش تنش‌هاي آبي در مناطق روستايي اجرا شده است.
وي افزود: همچنين در راستاي خدمات رساني مطلوب تر به روستاها، آبفا ساختارهاي شهرستاني خود را ارتقا داده است به طوري که در هر شهرستان چند ناحيه آب و فاضلاب راه اندازي شده است.
مديرعامل آبفا استان در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در شرق هرمزگان، گفت: از سال 94 تاکنون 9 پروژه آب و فاضلاب در مجموع  با اعتباري بالغ بر 4 هزار و 979 ميليارد ريال در اين مناطق اجرا شده است که بهره برداري از فاز نخست طرح ملي جگين- جاسک، آب شيرين کن 3 هزار مترمکعبي بونجي، طرح تامين آب شهرهاي زيارتعلي و بيکا، فاز اول مجتمع هاي آبرساني نازدشت و خيرآباد رودان از جمله اين پروژه هاست.
قصمي همچنين سد جگين را به عنوان يک ظرفيت بزرگ در تامين آب شرق استان بيان کرد و گفت: بنا داريم با استفاده از اين ظرفيت  به بي آبي در شهرهاي جاسک و بشاگرد پايان دهيم.
وي افزود: با بهره برداري از فاز اول طرح ملي جگين - جاسک در سال 94 (با اعتباري بالغ بر 4 هزار ميليارد ريال)، جمعيتي بالغ بر ۱۴۳ هزار نفر شامل؛  بندرجاسک،  ۱۰۵ روستاي مسير و ناحيه نظامي (ناوگان دريايي جنوب) از آب شرب با کيفيت و پايداري بهره مند شدند.همچنين در ادامه اين پروژه، آبرساني از سد جگين تا کوه مبارک گسترش مي يابد که روستاهاي بيشتري در اين مسير از آب شرب بهره مند خواهند شد.

افتتاح فاز اول طرح آبرساني از سد سهران به گوهران

مديرعامل آبفای استان با اشاره به پروژه هاي آماده بهره برداري در سال جاري، گفت: تعداد 9 پروژه آبرساني در مجموع با اعتباري برابر يک هزار و 309 ميليارد ريال در حال اجراست که با بهره برداري از اين پروژه ها جمعيتي بالغ بر 35 هزار نفر از آب شرب پايدار بهره مند مي شوند.
وي اضافه کرد: بهره برداري از مجتمع کرتي گابريک و کمبکي جاسک، انتقال آب به شهر گرو سندرک، آبرساني به مجتمع شهوار-جانشيني ميناب و آبرساني به مجتمع هاي برنطين ، آذيني و بندزرک از جمله اين پروژه هاست.
قصمي همچنين به بهره برداري از فاز نخست طرح ملي آبرساني از سد جگين به شهر سردشت در تيرماه امسال توسط رئيس جمهوراشاره کرد و گفت: اين پروژه به ظرفيت 30 ليتر بر ثانيه ، نياز آبي شهر سردشت و 8 روستاي مسير شامل وي، چخون، رازکا، جکدان،علي آباد، اَهوِن، گَروغ و دِهِندِر با جمعيتي برابر ۹هزار نفر را تامين مي کند.
مديرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان همچنين از اجراي فاز اول طرح آبرساني از سد سهران به شهر گوهران خبر داد و گفت: با تکميل و بهره برداري از اين طرح در نيمه دوم امسال، علاوه بر شهر گوهران، 12 روستاي مسير نيز از آب شرب پايدار بهره مند مي شوند.
وي ادامه داد، در ادامه تکميل اين خط، آب شرب 54 روستاي ديگر نيز از سد سهران تامين خواهد شد که با تامين اعتبار مورد نياز خطوط فرعي بيشتري ايجاد و و تعداد روستاهاي بهره مند از اين خط انتقال افزايش مي يابد.

بهره برداري از دو آب شيرين‌کن زيارت و کرگان
وي اضافه کرد: امسال دو پروژه آب شيرين کن زيارت و کرگان در مجموع با ظرفيت 6 هزار مترمکعب در شبانه روز و اعتباري برابر 450 ميليارد ريال توسط بخش خصوصي اجرا و آماده بهره برداري است.
به گفته قصمي؛ سه پروژه شامل فاز دوم آبرساني به روستاهاي مجتمع سهران، مجتمع آبرساني به جاسک از سد جگين و مجتمع امام توکهور در مجموع با اعتبار يک هزار و 865 ميليارد ريال از جمله پروژه هاي در حال اجرا آبفا در شرق استان است.
وي همچنين به طرح هاي آبرساني به شهرها و روستاهاي شهرستان ميناب اشاره کرد و افزود: از جمله پروژه هاي مهمي که براي اين شهرستان تعريف شده است، آبرساني از سد سرني به ميناب است که بزودي کلنگ زني خواهد شد.
قصمي افزود: با تکميل اين پروژه، ظرفيت برداشت آب از دشت ميناب کاهش چشمگيري خواهد داشت و اين ظرفيت در مواقع اضطرار مورد استفاده قرار مي گيرد.
مدير عامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان ابراز اميدواري کرد، با مجموع اقداماتي که در امورآبفاي ميناب در حال انجام است، مشکل آب شهرها و روستاهاي اين شهرستان نيز به حداقل ممکن برسد.

لزوم استفاده از ظرفيت آب شيرين کن ها در شرق هرمزگان

در ادامه اين نشست "حسين رئيسي" نماينده مردم شرق هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي از آب به عنوان نياز حياتي مردم ياد کرد و گفت: با توجه به اهميت اين دغدغه مهم، انتظار مردم در برآورده شدن اين نياز بالاست.
وي همچنين ارتقای کمي و کيفي خدمات رساني پس از يکپارچه سازي شرکت هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي را يک ضرورت دانست.
رئيسي ابراز اميدواري کرد، با ظرفيت سازي که از سوي آبفا انجام مي‌شود، بخشي عمده اين انتظارات محقق شود.
وي همچنين به مصوبه دولت در استفاده شهرهاي ساحلي از آب شيرين کن ها اشاره کرد و گفت: بايد با استفاده از اين ظرفيت نياز آبي شهرها و روستاهاي شرق استان را تامين کرد.
وي در پايان بر ضرورت همکاری صنایع شرق استان و استفاده از این ظرفيت در تامين اعتبارات طرح های آبرساني به این منطقه تاکيد کرد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات