بازگشایی ۵۰ هکتار از بستر رودخانه اسماعیل آباد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: شرکت آب منطقه ای 50 هکتار از بستر رودخانه اسماعیل آباد را که تا کشف رود ادامه دارد آزادسازی خواهد کرد. اراضی مازاد در اختیار شهرداری قرار می گیرد تا پارک بسیار زیبایی برای مردم این منطقه ساخته شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، محمد علایی در نشست خبری که در این شرکت برگزار شد با بیان اینکه خبرنگاران به دلیل نقشی که در مدیریت و ساماندهی افکار عمومی دارند جزو اعضای اصلی تیم مدیریت آب استان محسوب می‌شوند؛ در رابطه با بازگشایی کال اسماعیل آباد اظهار کرد: در شمال شرق مشهد و در شمال مجموعه تجاری الماس شرق، کالی به نام اسماعیل آباد وجود دارد که روستای اسماعیل آباد هم در آنجا واقع است.

وی افزود: از سویی دیگر در قسمت غرب این کال تاسیسات صنعتی سنگین احداث شده و هر چه به سمت شرق رفته و وارد روستای اسماعیل آباد شویم رودخانه توسط افراد مختلف تصرف شده و وضعیت نامناسبی ایجاد کرده است.

علایی ادامه داد: وضعیت نامناسب این کال از چند جهت مورد توجه است، نخست مسئله سیلاب است که سال گذشته و امسال در این زمینه مشکلاتی داشتیم و این وضعیت قابل ادامه نیست و نباید نسبت به چنین مساله ای بی توجه بود. درواقع بایستی اراضی دولتی که متعلق به همه مردم است نجات دهیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بیان کرد: سال گذشته همکاران ما در دفتر مهندسی رودخانه ها حریم و بستر رودخانه اسماعیل آباد را مشخص کردند. طول کال 6525 متر و مساحت بستر رودخانه نزدیک به 50 هکتار است.

وی با بیان اینکه در داخل رودخانه 172 واحد مسکونی بنا شده که بین 100 تا 15 درصد این منازل در داخل رودخانه هستند، گفت: وظیفه آب منطقه ای است که بستر رودخانه را پاکسازی و رفع تصرف کند، اما پیگیری مسائل اجتماعی مربوط به حوزه های دیگر است.

علایی گفت: از امروز کار بازگشایی رودخانه اسماعیل آباد را آغاز خواهیم کرد و بخش هایی از کال که مورد تصرف واقع نشده لایروبی می شود، همچنین بستر رودخانه که سرشار از انواع پسماند است با کمک همکاران شهرداری پاکسازی می شود.

وی در رابطه با کسانی که در بستر رودخانه خانه سازی کرده اند، ادامه داد: به افرادی که در بستر رودخانه، خانه سازی کرده و شرایط بدی را به وجود آورده اند یک ماه مهلت می دهیم تا بستر رودخانه را تخلیه کنند. در این فاصله شهرداری نیز به کسانی که جزو افراد آسیب دیده اجتماعی هستند و توان اقتصادی مناسبی ندارند کمک هایی ارائه می دهد.

علایی با بیان اینکه عزیزانی که به هر دلیلی ندانسته در این کال، زمینی را تصرف کردند یا خریدند آگاه باشند ما حریم و بستر را مشخص کرده و کمک می کنیم افراد نیازمند از طریق شهرداری سامان بگیرند. باید توجه داشت هدف شرکت آب منطقه ای از سامان دهی حریم بستر رودخانه پرهیز از تهدیدات سیل و کمک به مردم منطقه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گفت: در این بین کسانی که حاضر به همکاری نباشند بعد از بازگشایی رودخانه علیه آن ها شکایت کیفری و حقوقی انجام خواهد شد و بایستی اجاره مدت زمان تصرف بستر رودخانه را پرداخت کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان تشریح کرد: شرکت آب منطقه ای 50 هکتار از بستر رودخانه اسماعیل آباد را که تا کشف رود ادامه دارد آزادسازی خواهد کرد. اراضی مازاد در اختیار شهرداری قرار می گیرد تا پارک بسیار زیبایی برای مردم این منطقه ساخته شود.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات