بخش خصوصی عهده دار اجرای سد گرین خواهد شد

بخش خصوصی عهده دار اجرای سد گرین خواهد شد

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با اشاره به اجرای پروژه سد گرین از طریق سرمایه گذار بخش خصوصی، از چگونگی این فرایند و مذاکرات انجام شده سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان همدان منصور ستوده، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با اشاره به اینکه ساخت سد گرین از طریق سرمایه گذاری بخش  خصوصی در حال پیگیری است، عنوان کرد: موضوع تامین مالی احداث سد مخزنی گرین و تاسیسات جانبی آن با ورود سرمایه گذاری بخش خصوصی محقق خواهد شد.

ستوده با بیان کمبود اعتبارات دولتی و تاکید و استقبالی که بر اجرای پروژه ها توسط بخش خصوصی از سوی دولت وجود دارد، مطرح کرد: تامین مالی احداث این سد از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی پیگیری و اجرایی می شود.

وی افزود: رایزنی ها  و مذاکراتی با عاملیت بانک  کشاورزی در سطح کشور مبنی بر ایجاد کنسرسیوم با بانکهای تجارت و صادرات انجام شده است تا در این پروژه شاهد جذب حداکثر سرمایه ای تا مبلغ  250 میلیارد تومان باشیم.

وی با اشاره به مشخصات پروژه، یادآور شد: نوع  سد سنگریزه ای با هسته رسی با حجم تنظیم 22.1 میلیون متر مکعب و ارتفاع سد از بستر رودخانه 56 متراست.

مدیر عامل  شرکت آب منطقه ای استان همدان مطرح کرد: مجوزفراخوان سرمایه گذار از سازمان برنامه و بودجه کشور اخذ شده است و تفاهم نامه اولیه ای نیز با بانک کشاورزی به عنوان عاملیت بانکهای مرتبط، منعقد شده است.

ستوده در این‌باره اضافه کرد: فراخوان سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام شده است و حداکثر تا سوم شهریور ماه مهلت ارائه پیشنهادات سرمایه گذاران وجود دارد.

وی تصریح کرد: زمانبندی بازپرداخت اصل و سود تسهیلات مورد نیاز بدین گونه است که بازپرداخت اصل وسود تسهیلات شش ماه بعد از اتمام سقف تعهدات مالی سرمایه گذار پروژه آغاز وطی مدت 3 سال در اقساط سه ماهه بازپرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به مراتب تضمین مالی بازپرداخت اصل و سود تسهیلات مالی، عنوان کرد: بازپرداخت اصل و سود تسهیلات توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشورو همچنین صدور ضمانت نامه بازپرداخت مطابق آیین نامه اجرایی تضمین خواهد بود.

مدیر عامل  شرکت آب منطقه ای استان همدان خاطرنشان کرد: مقدار باقیمانده پولی که  فعلا  برای تکمیل سد گرین مورد نیاز است 185 میلیارد تومان است.

ستوده افزود: اگر بانک ها به این موضوع ورود پیدا کنند دولت با سودی معقول اصل آورده و سود تسهیلات را تضمین و پرداخت خواهد کرد.

وی با بیان مزایای انجام پروژه از طریق بخش خصوصی، گفت: زمانی که بخش خصوصی عهده دار موضوع می شود سرعت اجرای پروژه افزایش پیدا خواهد کرد و همینطور قیمت تمام شده هزینه های صرف شده برای تحقق و اجرای طرح کاهش پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به تغییراتی که نسبت به برخی از مولفه های سد به وجود آمد، گفت: برای جلوگیری از غرق شدن چشمه گاماسیاب زیر آب مخزن و جلوگیری از فرار آب، ارتفاع، حجم و برخی از مولفه ها تغییر پیدا کرد.

مدیر عامل  شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان مزایای احداث سد گرین، عنوان کرد: این سد ضمن ایجاد جاذبه گردشگری برای منطقه، تامین کننده آب شرب و صنعت شهرستان نهاوند بوده و در تنظیم آب کشاورزی نیز بسیار موثر است.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان همدان

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات