امکان تصرف اراضی حریم و بستر رودخانه‌ها در تهران به حداقل رسید

امکان تصرف اراضی حریم و بستر رودخانه‌ها در تهران به حداقل رسید

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "جواد غفاری" با بیان این مطلب اظهار کرد: در سال گذشته نقشه برداری و تهیه نقشه بیش از 500 کیلومتر از رودخانه‌های استان تهران به اتمام رسید و مطالعات تعیین پهنای باند بستر و حریم حدود 320 کیلومتر از رودخانه‌های استان با استفاده از خدمات مهندسان مشاور ذی‌صلاح تکمیل شد.
وی با بیان اینکه بارگذاری بستر و حریم 130 کیلومتر از رودخانه‌های استان در سامانه کاداستر کشور و همچنین تدقیق نقشه‌های محلی و تبدیل آن به مختصات جهانی به طول 40 کیلومتراز جمله اقداماتی است که در سال گذشته توسط کارشناسان دفتر مهندسی صورت گرفته است، تصریح کرد: اخذ سند مالکیت برای مساحتی بالغ بر 652 هکتار از بستررودخانه‌ها، انعقاد بیش از 15 قرارداد مطالعاتی و اجرایی در خصوص مطالعات تعیین بستر و حریم، ساماندهی و لایروبی رودخانه‌ها و مسیل‌های سطح استان و اجرای طرح‌های ساماندهی و دیواره سازی به طول 26.5 کیلومتراز جمله فعالیت‌های انجام شده در این زمینه به شمار می‌رود.
غفاری افزود: اعمال حاکمیت بر رودخانه‌ها با عقد قرارداد اجاره در حدود 330 هکتار برای اراضی بستر مازاد، لایروبی رودخانه‌های سیل‌خیز استان با عقد قرارداد حق انتفاع با مشارکت بخش خصوصی به حجم تقریبی 3750 متر مکعب در سال 98 و لایروبی کامل 4 حوضچه از حوضچه‌های تغذیه مصنوعی پاکدشت به منظورافزایش سطح ایستایی آب‌های زیرزمینی و تغذیه آبخوان دشت ورامین نیز از دیگر اقدامات انجام شده است.
مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌های شرکت در بخش دیگری از سخنان خود درباره سامانه بانک اطلاعاتی رودخانه‌های استان تهران عنوان کرد: بانک اطلاعات و سامانه سامیر( سامانه یکپارچه رودخانه‌ها) در سال 98 بطور کامل راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت. تعداد کل رودخانه های استان، محورهای مطالعه شده، حدود بستر و حرایم کمی و کیفی کلیه رودخانه های مطالعه شده و واجد مختصات جغرافیایی به انضمام مستندات هریک شامل اعلام عمومی، ارسال به ثبت، تصویب کمیته فنی در سامیر بارگذاری و بطور ممتد بروز رسانی و تکمیل گردید. همچنین کلیه نقشه های پهنه بندی سیلاب، مطالعات ساماندهی، نقاط حادثه خیز، اجرای ساماندهی و لایروبی و مستندات هریک در سامانه بارگذاری شده است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات