جدیدترین مصوبات حمایتی شورای شهر مشهد از  ...

جدیدترین مصوبات حمایتی شورای شهر مشهد از ...

جدیدترین مصوبات حمایتی شورای شهر مشهد از کسب‌وکارها/در کنار مردم تا ریشه‌کن شدن کرونا

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، محمدحسین ودیعی در حاشیه جلسه علنی امروز شورا با اشاره به اینکه از آغاز شیوع ویروس کرونا تا امروز کسب‌وکارها و شهروندان بسیاری بابت اتفاقات اخیر، کاهش رفت‌وآمدها، مسافرت‌ها و فعالیت‌های اقتصادی دچار آسیب‌های معیشتی و اجتماعی شده‌اند گفت: مدیریت شهری و شورای شهر مشهد از ابتدای این بحران در کنار مردم بوده و با اقدامات مختلف حمایتی سعی در کنترل و کاهش آسیب‌ها داشتند. ازاین‌رو در جلسه امروز شورا نیز مصوبهای در خصوص ادامه حمایت‌های شورا و شهرداری مشهد از گروه‌های مختلف شهروندان به تصویب رسید.

وی با اشاره به اینکه در گروه‌های هدف موردحمایت مدیریت شهری مشهد سه گروه کارکنان شهرداری، نیروهای کاری و خدماتی که به‌صورت غیرمستقیم با شهرداری در ارتباط هستند و کسب‌وکارهای فعال در سطح شهر دارای اولویت حمایتی بوده‌اند، گفت: در بخش حمایت از کسب‌وکارها مقررشده بهای خدمات بهره‌برداری موقت، عوارض کسب و پیشه و بهای خدمات جمع‌آوری حمل و دفع زباله‌های شهری برای مشاغل و کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا تا پایان سال جاری از بخشودگی ۱۰۰ درصد برخوردار باشند. همچنین چنانچه گروهی از کسبه این عوارض را پیش‌تر پرداخت کرده باشند پرداختی ایشان به‌حساب بستانکاری ثبت‌شده و در پرداختی‌های آتی به‌عنوان تخفیف اعمال خواهد شد.

وی افزود: در ادامه این مصوبه اجاره‌بهای ماهانه و مالکانه واحدهای تجاری در تملک شهرداری، سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات وابسته نیز با تخفیف ۵۰ درصدی اجاره ثابت و یا تعدیل ۵۰ درصدی کف تضمین‌شده در قراردادهای سهم درصد از فروش محاسبه خواهد شد. این مصوبه برای سه‌ماهه دوم سال جاری اجرایی بوده و برای واحدهای تجاری مستقر در بوستان‌های سطح شهر تا پایان سال ۹۹ اعتبار خواهد داشت.

به گفته ودیعی، قراردادهای اجاره فضاهای فرهنگی و تفریحی، سالن‌های ورزشی، بهره‌برداری از پیاده‌روها و فضاهای شهری، فضاهای روباز، واحدهای تجاری مستقر در بوستان‌های شهری یا ایستگاه‌ها و پایانه‌های حمل‌ونقلی و داخل مجتمع‌های تجاری درصورتی‌که بنا به مصوبات ستاد استانی پیشگیری از کرونا تعطیل باشند در دوره تعطیلی مشمول پرداخت اجاره‌بها نخواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر ادامه داد: قراردادهای اجاره زمین‌های بازی کودکان و فضاهای ورزشی و تفریحی واقع در بوستان‌ها تا پایان سال رایگان اعلام‌شده و کسبه فعال در کاربری‌های انتفاعی مستقر در بوستان‌ها در صورت تمایل، امکان اقاله قرارداد را خواهند داشت. همچنین در باب قرارداد دست‌فروشان بازارهای سیار مجوز فعالیت ایشان از تاریخ بازگشایی بازار تا ۳ ماه به‌صورت رایگان و پس‌ازآن تا زمان اعلام وضعیت سفید در مشهد(تا پایان سال ۹۹) با تخفیف ۷۵ درصدی محاسبه و اخذ می‌شود.

وی در تشریح بخش دیگری از تخفیفات مصوب شده گفت: در راستای حمایت از مؤسسات فرهنگی هنری و قرآنی دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقررشده مطالبات ناشی از اجرای قراردادهای شهرداری با مؤسسات به‌صورت ۵۰ درصد و تقسیط یک‌ساله محاسبه و اخذشده که این مصوبه تا پایان سال ۹۹ و حداکثر تا سقف مبلغ یک میلیارد تومان معتبر خواهد بود.

ودیعی ادامه داد: در راستای حمایت از رانندگان فعال در ناوگان تاکسیرانی شهرداری مشهد بنا به رأی اعضای شورا بهای خدمات صدور یا تمدید پروانه‌های اشتغال و بهره‌برداری تاکسیرانی و ناوگان تحت نظارت سازمان اتوبوس‌رانی و همچنین برای خدمات ورود به پایانه مسافربری امام رضا(ع) با نرخ ۵۰ درصد محاسبه و دریافت خواهد شد. به‌علاوه این‌که آبونمان تمام تاکسی‌های شهری اعم از خطوط بی‌سیم و گردشی و تعرفه اجاره دستگاه‌های بیسیم نیز با نرخ ۵۰ درصد اعمال می‌شود.

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر مشهد در ادامه خاطرنشان کرد: باهدف تأمین نقدینگی موردنیاز به‌منظور تداوم فعالیت ناوگان شرکت‌های بخش خصوصی سازمان اتوبوس‌رانی، شهرداری مشهد موظف شده هزینه‌های ضروری شرکت‌ها را نسبت به بهای تمام‌شده خدمات سال قبل، با اعمال نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران به‌صورت علی‌الحساب به شرکت‌های طرف قرارداد پرداخت کرده و مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیز جهت پرداخت حقوق کارگران خدماتی شستشوی اتوبوس‌های شرکت واحد که از اخذ بیمه بیکاری محروم مانده‌اند اختصاص دهد.
پرداخت حقوق نیروهای مستقر در باجه‌های فروش من‌کارت تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان، ارائه کمک‌هزینه‌های حمایتی از کارکنان و کارگران شاغل در شهرداری و تخصیص بودجه مستقیم جهت انجام عملیات پایش سلامت و غربالگری کارکنان، تأمین تجهیزات بهداشتی و انجام عملیات گندزدایی و ضدعفونی مراکز، ساختمان‌ها و تجهیزات زیرمجموعه شهرداری تا مبلغ پنج میلیارد تومان ازجمله دیگر بندهای مصوبه حمایتی امروز بنا به گفته ودیعی بود.

کلید واژه ها: کرونا - شورای شهر - مشهد -
لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات