در توربین نیروگاهی هم سازنده هستيم و هم صادرکننده

در توربین نیروگاهی هم سازنده هستيم و هم صادرکننده

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در حاشيه آئين بهره‌برداري و شروع عمليات اجرايي 5 پروژه آب و برق در چارچوب هفدهمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در جمع خبرنگاران، درباره برنامه‌ وزارت نيرو براي افزايش كلاس توربين‌هاي گازي توليد داخل اعم از E, B, F و H اظهار داشت: اين كلاس‌ها، به راندمان توربين‌هاي گازي برمي‌گردد كه هر كلاس پيشرفته‌تري، راندمان بيشتر و فناوري پيچيده‌تري دارد.
وي ادامه داد: اين كه امروز در بخش توربين‌هاي گازي سازنده هستيم، به اين دليل است كه در سال‌هاي دور تدارك لازم دیده شده كه براي شروع كار با كساني كه دارنده اين فناوري هستند قراردادهايي ببنديم و از بابت واردات و كار مشترك با آنها، انتقال دانش هم به مرور صورت گيرد، سپس به طور مستقل از آنها، بتوانيم سازنده باشيم.
اردكانيان افزود: امروز به اين درجه رسيديم كه در برخي كلاس‌ها هم سازنده هستيم و نياز داخل را تامين مي‌كنيم و هم صادر مي‌كنيم و هم اينك گروه مپنا صادركننده توربين‌هاي گازي به كشورهاي مختلف اعم از كشورهاي منطقه است.
وي گفت: در خصوص كلاس‌هاي B, E و F همچنين كاري را شروع كرده‌ايم، برنامه قرارداد 5 هزار مگاوات با مپنا منعقد شده تا از بابت اجراي اين قرارداد بتواند خود به مرور سازنده اين كلاس هم باشد.
اردكانيان افزود: اولين واحد نيروگاهي، نيروگاه هنگام در استان هرمزگان است كه واحد نخست آن راه‌اندازي شده و واحد دوم آن امسال راه‌اندازي مي‌شود و اميد است ديگر نيروگاه‌هايش هم وارد مدار شوند.
وي اضافه كرد: توربين‌هاي افتتاح شده در هريس و دالاهو هم از نوع كلاس F بوده و اين مهم ادامه خواهد يافت.
وزیر نیرو همچنين درباره برنامه وزارت نيرو در احداث نيروگاه‌هاي خورشيدي و تجديدپذير گفت: اين جزو برنامه‌هاي مهم بخش انرژي كشور در حوزه وزارت نيرو است و ظرفيت نصب شده تاكنون در بخش نيروگاه‌هاي كوچك خورشيدي حدود 45 مگاوات و در بخش نيروگاه‌هاي بزرگ 64 نيروگاه به ظرفيت 404 مگاوات است.
اردكانيان گفت: در اين بخش همچنين 57 نيروگاه مگاواتي به ظرفيت 280 مگاوات و يك هزار نيروگاه كوچك به ظرفيت 5 مگاوات در دست ساخت است.
وي با بیان اینکه ميلياردها تومان در طول 40 سال سرمايه‌گذاري و امكان تبادل انرژي با كشورهاي همسايه ايجاد شده و اين امر مستلزم مصرف صحيح است، گفت: 3 درصد انرژي توليدي را مطابق قراردادها صادر مي‌كنيم تا 30 درصد نياز ارزي صنعت برق كشور را تامين کنیم و اين در شرايط تحريم اتفاق بزرگي است.
وزیر نیرو با اشاره به اينكه طبق گزارش‌ها، بيش از 96 درصد معابر اصلي استان البرز روشنايي دارند، گفت: در تعدادي از محورها، برخي از چراغ‌ها به دليل مشكلاتي سوخته كه مناقصه خريد آن انجام شده و به محض تحويل، نسبت به جايگزيني آنها اقدام و اين مسئله تا مهر ماه حل مي‌شود.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات