ظرفیت نیروگاه‌های کشور به 84 هزار مگاوات رسید/ رکورد افتتاح واحدهای بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی امسال شکسته می‌شود/ برنامه تعمیرات سالانه نیروگاه‌های کشور از امروز آغاز می‌شود

ظرفیت نیروگاه‌های کشور به 84 هزار مگاوات رسید/ رکورد افتتاح واحدهای بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی امسال شکسته می‌شود/ برنامه تعمیرات سالانه نیروگاه‌های کشور از امروز آغاز می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون) همایون حائری در مراسم افتتاح دومین واحد گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی دالاهو  در قالب پرو‌ژه‌های هجدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با اعلام این خبر افزود: نیروگاه کلاس اف دالاهو با راندمان 56 درصد و ظرفیت 913 مگاوات شامل دو واحد گازی 307 مگاواتی و یک واحد بخار 293 مگاواتی است که در قالب قرارداد خرید تضمینی برق با شرکت فراب به عنوان سرمایه‌گذار در حال احداث است .
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اینکه نخستین واحد گازی نیروگاه سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است، گفت: امروز نیز با افتتاح دومین واحد گازی مجموعه ظرفیت نیروگاه‌های کل کشور به 84 هزار مگاوات خواهد رسید .
وی با تاکید بر اینکه واحد 293 مگاواتی بخش بخار نیروگاه تا پیش از پیک تابستان سال آینده وارد مدار خواهد شد، ادامه داد: کل منابع تخصیص یافته برای این طرح 365 میلیون یورو معادل دو هزار 530 میلیارد تومان است که 220 میلیون یورو از این رقم توسط صندوق توسعه ملی و 145 میلیون یورو توسط سرمایه‌گذار تامین خواهد شد .
حائری با اشاره به اینکه اجرای این پروژه اشتغال‌زایی دائم یک هزار و 150 نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به همراه خواهد شد، عنوان کرد: از جمله مزایای این طرح افزایش قابلیت‌های تولید برق کشور، توسعه فعالیت‌های صنعتی در منطقه غرب کشور و همچنین افزایش ظرفیت‌های صادراتی برق کشور خواهد بود .
وی با تاکید بر اینکه امسال بیش از دو هزار مگاوات واحدهای تولید برق حرارتی وارد مدار خواهند شد، اضافه کرد: حدود یک هزار مگاوات از این ظرفیت مربوط به واحدهای بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی است که در قالب 6 واحد بخار رکوردجدیدی را در زمینه افتتاح این پروژ‌ها به ثبت خواهند رساند .
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه این واحدها بدون مصرف سوخت اضافی به تولید برق خواهند پرداخت، گفت: با افتتاح این پروژه‌ها معادل 1.5 میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت نیز صرفه‌جویی خواهد شد .
حائری یادآور شد: سال گذشته راندمان نیروگاه‌های کشور برای نخستین بار به 38.56 درصد رسید که تا پایان امسال راندمان نیروگاه‌های حرارتی از مرز 39 درصد عبور خواهد کرد.
وی تاکید کرد: از امروز با خنک شدن هوا برنامه تعمیرات سالانه نیروگاه‌های حرارتی کشور برای پیک تابستان سال آینده شروع خواهد شد که امیدواریم با پیاده‌سازی طرح "برق امید" برای اصلاح مصرف مشترکان خانگی و حمایت از مشترکان کم مصرف و همچنین آماده‌سازی واحدهای موجود نیروگاهی و افتتاح واحدهای جدید با آمادگی کامل به استقبال تابستان سال آینده برویم .

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات